نوع خبر 
 
 
شهریور ماه سال 96، برگزاری ‎چهارمین کنگره جهانی متخصصان جوان علوم زمین

چهارمین کنگره بین‌المللی متخصصان جوان علوم زمین(YES) در تاریخ ٥ تا ٨ شهریور ماه سال 1396 به میزبانی ایران و با حمایت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با شعار" کاهش مخاطرات زمین و توسعه منابع برای نسل آینده " برگزار خواهد شد.

بر اساس این گزارش، این کنگره دارای رویکردهای علوم زمین برای جامعه، زمین‌شناسی اقتصادی، زمین‌شناسی زیست‌محیطی و پزشکی، آب زمین‌شناسی و تغییرات اقلیم، تکتونیک و مخاطرات زمین‌شناختی، کاربرد ژئوانفورماتیک در علوم‌زمین و میراث زمین‌شناختی است.

گفتنی‌ست، شبکه YES یک انجمن بین‌المللی متشکل از زمین‌شناسان جوان و تازه کاری است که به‌طور عمده زیر 35 سال سن دارند و از سازمان‌های زمین‌شناسی، دانشگاه‌ها، موسسات، انجمن‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی فعال در این حوزه از کل دنیا در کنار هم گرد آمده‌اند. این شبکه به عنوان یکی از دستاوردهای برنامه IYPE (سال بین‌المللی سیاره زمین) درسال 2007 شکل گرفت و سال 2009، با همکاری IYPE و تحت سرپرستی یونسکو، شبکه YES اولین کنگره بین‌المللی خود را در دانشگاه علوم‌زمین چین در پکن برگزار کرد.

YES قصد دارد با تاسیس یک شبکه جهانی میان رشته‌ای به حل چالش‌های موجود در رشته‌های علوم‌زمین بپردازد و گامی نو در جهت تحقق شعار IYPE یعنی "دستیابی به علوم‌زمین و بهره‌برداری از آن در جهت ارتقای  جوامع" بردارد.

چشم‌انداز شبکه متخصصان جوان علوم‌زمین، ترویج علوم زمین بین جوانان زیر 35 سال در راستای ارتقای جوامع و دستیابی به توسعه پایدار است. همچنین کمک به جوانان برای احراز مشاغل کلیدی در پست‌های مختلف و حرکت در راستای شناسایی و بهره‌برداری از منابع‌طبیعی، حفظ و پایداری محیط زیست از دیگر اهداف این شبکه به شمار می‌رود.

یادآور میشود، در حال حاضر این شبکه نزدیک به 10000 نفر عضو از 120 کشور دنیا است. تاکنون سه دوره کنگره جهانی در کشورهای چین، استرالیا و تانزانیا به همراه نشست‌های متعددی با محورهای گوناگون برگزار شده است. از جمله نشست‌هایی که رییس این شبکه نیز در آن شرکت داشتند، می‌توان به  سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی علوم زمین در ایران نیز اشاره داشت.

شنبه 2 بهمن 1395  13:25:56

آخرین تاریخ بازدید : سه شنبه 24 مهر 1397  11:1:25
تعداد بازدید از این خبر : 6266