نوع خبر 
 
 
شناسایی حرکات آغازگر زلزله با حسگر

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، محققان دانشگاه واشنگتن حسگر فشارسنج قابل نصب در بستر اقیانوس را ساختند که حرکات خطرناک پوسته زمین و حرکات آغازگر زلزله را شناسایی می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، حسگر جدید یک ابزار پیشرفته زلزله‌شناسی است که برای اولین‌بار امکان شناسایی زودهنگام زلزله‌های با مبداء بستر دریا را فراهم می‌کند.

اندرو لمب، زمین‌شناس و زلزله‌شناس از دانشگاه واشنگتن بر این باور است که در شرایط فعلی اطلاعات دانشمندان از روند جابه‌جایی و تغییرات فیزیکی صفحات سازنده پوسته زمین در بستر اقیانوس‌ها بسیار اندک است.

وی اظهار کرد: یکی از راه‌های موجود برای سنجش فعالیت‌های صفحات سازنده پوسته زمین، نصب حسگرهای دقیق و البته مقاوم در بستر اقیانوس‌ها است.

حسگر ساخته شده توسط محققان دانشگاه واشنگتن از دو واحد کریستال کوارتز در مجاورت هم ساخته شده که با قرار گرفتن تحت فشار آب مقدار اندکی الکتریسیته تولید می‌کند.

تولید الکتریسیته ناشی از فشار بر روی کریستال کواتز، یک شاخص برای تحرک صفحات پوسته زمین محسوب می‌شود.

این ابزار برای تشخیص حرکات عمودی در مقیاس کمتر از یک میلی‌متر مناسب است و در صورت نصب چند دستگاه در فواصل مشخص می‌توان از حرکات پوسته زمین آگاه شد

 

سه شنبه 2 آبان 1396  14:14:57

آخرین تاریخ بازدید : چهارشنبه 18 مهر 1397  9:56:39
تعداد بازدید از این خبر : 506