نوع خبر 
 
 
پتانسیل‌های ژئوتوریسم استان فارس بررسی شد

با حضور ریاست شورای عالی شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو:

پتانسیل‌های ژئوتوریسم استان فارس بررسی شد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، بر اساس برنامه مصوب یونسکو برای توسعه ژئوپارک‌ها در ایران، متخصصان شبکه جهانی ژئوپارک‌ها برای انجام بررسی‌های میدانی در مناطقی از کشور، به کشورمان سفر کرده و در یک برنامه شش ماهه، گزارش کشوری (Country Report) ایران را تدوین می‌کنند.

بر اساس این گزارش؛ سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‎معدنی کشور، کمیسیون ملی یونسکو و دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران در پشتیبانی علمی، اداری و لجستیکی این برنامه نقش خواهند داشت.

در راستای تهیه گزارش کشوری (Country Report) پتانسیل‌های ژئوتوریسم و ژئوپارک‌های ایران، مناطقی از استان فارس در اولویت کشوری مطالعاتی قرار گرفت و بدین منظور دکتر Martini رئیس شورای عالی شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو و مهندس علیرضا امری‌کاظمی عضو این شورا و مشاور ارشد ژئوپارک قشم، به مدت 3 روز در استان فارس حضور پیدا کرده و پتانسیل‌های  شهرستان فیروزآباد و کازرون را بررسی کردند.

با توجه به اهمیت گزارش کشوری  و ارائه در شورای عالی ژئوپارک‌های یونسکو جهت تصویب ژئوپارک‌های جدید در شبکه جهانی تلاش شد در این سفر پتانسیل‌های شهرستان فیروزآباد و کازرون بصورت فشرده ارائه شود که بر همین اساس در شهرستان فیروزآباد گنبدهای نمکی جهانی، منگرک و کوه سورمه، تنگ زیبای هایقر، آثار باستانی محور ساسانی از جمله کاخ (آتشکده) ساسانی، شهر گور، قلعه دختر، طبیعت زیبا و تاسیسات سنتی گلابگیری در شهر میمند و لباس‌های سنتی ایل قشقائی مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین در شهرستان کازرون از آثار باستانی شهر بیشاپور، تنگ چوگان، غارشاپور، سنگ نوشته‌های تنگ چوگان، گسل دشت ارژن و دریاچه ارژن نیز بازدید شد.

با توجه به توضیحات ارائه شده در این سفر و نقطه نظرات آقای مارتینی، مناطق بررسی شده پتانسیل بالقوه زیادی برای تاسیس ژئوپارک‌های ملی و جهانی را دارد که بایستی مقدمات مربوطه انجام شده و مستندات کافی ارائه شود و مقرر شد گزارش مقدماتی بازدید توسط آقای مارتینی به مدیریت عالی استان و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ارائه شود.

گفتنی‌ست؛ شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو متشکل از 12 عضو از سراسر جهان است که بر اجرای درست برنامه بین‌المللی علوم زمین و ژئوپارک‌ها (در بخش ژئوپارک‌ها) نظارت داشته و مسؤولیت تایید و تصویب مناطق پیشنهادی برای ژئوپارک‌ها را به عهده دارد. در این زمینه هر ساله کنفرانس بین المللی برگزار شده و مناطق پیشنهادی به رای گذاشته شده و تصویب می‌شود.

شایان ذکر است؛ در این بازدید مهندس سلحشوری معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و دکتر طهمورث یوسفی رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب (شیراز) و کارشناسان مرکز  شیراز، هیئت اعزامی یونسکو را همراهی کردند.

یکشنبه 15 اسفند 1395  11:5:14

آخرین تاریخ بازدید : سه شنبه 1 خرداد 1397  13:50:49
تعداد بازدید از این خبر : 2587