نوع خبر 
 
 
عضویت ایران درکمیته راهبردی ژئوپارک‌های منطقه آسیاـ اقیانوسیه یونسکو

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به نقل از ایسنا همزمان با برگزاری پنجمین کنفرانس ژئوپارک‌های جهانی یونسکو در منطقه آسیاـ اقیانوسیه، عضویت ایران در کمیته راهبری ژئوپارک‌های این منطقه اعلام و نماینده کشورمان نیز به عنوان یکی از ۱۴ عضو کمیته اجرایی آن انتخاب شد.

بر اساس این گزارش، در نشست کمیته راهبری ژئوپارک‌های آسیا-اقیانوسیه که در کشور چین برگزار شد، علیرضا امری‌کاظمی، کارشناس باسابقه ایران در زمینه ژئوتوریسم و ژئوپارک که پیشتر موفق به اخذ یکی از کُرسی‌های شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو شده بود، به عنوان عضو کمیته راهبری و نماینده ایران در این مجموعه معرفی شد و با تایید و تصویب کمیته راهبری، نماینده ایران به عنوان یکی از ۱۴ عضو کمیته اجرایی انتخاب شد.

در همین رابطه، علیرضا امری‌کاظمی گفت: نخستین دوره کنفرانس ژئوپارک‌های جهانی یونسکو در منطقه آسیاـاقیانوسیه سال ۲۰۰۷ در لنکاوی مالزی برگزار شد و هر دو سال یک بار در یکی از کشورهای آسیاـاقیانوسیه برگزار می‌شود که تاکنون مالزی، ویتنام، ژاپن، کره‌جنوبی و امسال چین میزبان آن بوده‌اند.

وی هدف از برگزاری این کنفرانس‌ها را برقراری ارتباط بیشتر کشورها در زمینه ژئوپارک، تبادل اطلاعات و تجربیات و توسعه ژئوپارک در کشورهای منطقه عنوان کرد و افزود: یکی دیگر از اهداف و الزامات ژئوپارک‌های یونسکو، ارتباط شبکه‌ای است، برای همین شرکت در این کنفرانس برای تمام کشورهایی که ژئوپارک جهانی دارند، الزامی است و یکی از فعالیت‌های اصلی ژئوپارک محسوب می‌شود.

این کارشناس با بیان این‌که کشورها باید ژئوپارک خود را معرفی کنند و به تبادل اطلاعات بپردازند، خاطرنشان کرد: نمونه این کنفرانس در منطقه اروپا نیز هر دو سال یک بار برگزار می‌شود که دو هفته پیش پرتغال میزبان آن بود و کنفرانس منطقه اروپا از سال ۲۰۰۱ درحال برگزاری است و به نسبت کنفرانس آسیاـاقیانوسیه قدمت بیشتری دارد.

عضو کمیته راهبری و نماینده شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو با بیان این‌که یونسکو کنفرانس جهانی ژئوپارک‌ها را نیز هر دو سال یک‌بار بصورت جهانی و منطقه‌ای برگزار می‌کند، تصریح کرد: درحال حاضر سه منطقه اروپا، آسیاـ اقیانوسیه و آمریکای لاتین و حوزه کارائیب، شبکه ژئوپارک دارند و هنوز به لحاظ تعداد محدود ژئوپارک‌ها برای آمریکای شمالی و آفریقا شبکه منطقه‌ای تشکیل نشده است.

مسئول گروه میراث زمین‌شناختی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ادامه داد: کمیته راهبری ژئوپارک‌های منطقه آسیا و اقیانوسیه وظیفه سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری درباره مسائل کلان و برنامه‌های ژئوپارک‌های این منطقه را به عهده دارد و کمیته اجرایی نیز مسؤول پیگیری اجرای برنامه‌های توسعه ژئوپارک‌های این دو قاره و ایجاد ارتباط شبکه‌ای بین اعضا، برگزاری نشست‌ها، کنفرانس‌ها و هماهنگی و نظارت بر گروه‌های کاری تخصصی بین‌المللی است.

امری‌کاظمی درباره مزیت عضویت در کمیته‌های اهبری و اجرایی ژئوپارک‌های منطقه‌ای، گفت: بخشی از این حضور الزامی است اما به طور کل کشورهای دارای ژئوپارک جهانی که در منطقه آسیا و اقیانوسیه واقع شده‌اند باید نماینده‌ای در کمیته راهبری داشته باشند و علاوه بر آن الزام، حضور در چنین کمیته‌هایی به رشد و توسعه ژئوپارک آن کشور کمک می‌کند.

صاحب کرسی شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو خاطرنشان کرد: یکی از اهداف تشکیل ژئوپارک، علاوه بر  حفاظت از میراث زمین‌شناختی، آموزش و توسعه اقتصادی جامعه محلی، جذب گردشگر بیشتر است و زمانی که ژئوپارک و یا مناطق دارای این ظرفیت را معرفی کنید، توجه کشورهای منطقه به سمت ایران زیاد می‌شود.

این کارشناس در ادامه گفت: در جریان این کنفرانس با نمایندگان چندین کشور صحبت داشتم و آن‌ها بسیار تمایل دارند با ایران همکاری دوجانبه داشته باشند و رفت‌وآمدهای علمی و گردشگری را توسعه دهند و تفاهم‌نامه‌هایی را برای تبادل گردشگری امضا کنند و همکاری‌های منطقه‌ای را شکل دهند.

وی با تاکید بر این که حضور در این کمیته‌ها قدرت رأی و اظهارنظر کشورها را بالا می‌برد، گفت: ایران در کمیته اجرایی با ۱۴ عضو انتخاب شده و در این کمیته ۷ عضو از کشورهای دارای ژئوپارک حضور دارند و ۵ نماینده نیز با رأی‌گیری انتخاب شده‌اند و یک نماینده از یونسکو و یک نماینده هم از شبکه جهانی ژئوپارک‌ها حضور دارند.

به گفته مسئول گروه میراث زمین‌شناختی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، حضور در این کمیته و داشتن توانایی ارائه، تبلیغ و دفاع باعث می‌شود تعداد نمایندگان کشورهای عضو بیشتر شود و در تصمیم‌های اتخاذ شده در کمیته اجرایی، نقش و تاثیر افزایش داشته و برنامه‌ها به سمتی برود که آن کشور بیشتر منتفع شود.

امری‌کاظمی تاکید کرد: در حال حاضر چین، کره‌جنوبی و ژاپن به دلیل حضور پررنگ‌تر در نشست‌ها از نمایندگان بیشتری برخوردارند و در رأی‌گیری‌ها معمولا برنده می‌شوند.

این کارشناس زمین‌شناس؛ گفت: ایران هم اکنون در کمیته راهبری و اجرایی ژئوپارک‌های منطقه آسیا ـ اقیانوسیه تک نماینده است که با توسعه ژئوپارک‌ها، تعداد نمایندگان‌مان افزایش می‌یابد که قدرت رأی را بالا خواهد برد

شنبه 1 مهر 1396  10:27:13

آخرین تاریخ بازدید : دوشنبه 29 مرداد 1397  9:55:38
تعداد بازدید از این خبر : 2484