نوع خبر 
 
 
به همت مرکز پژوهش‌های کاربردی برای اولین بار در کشور محقق شد: تدوین استاندارد ملی مشخصه‌یابی نانومواد با روش ICP براساس روش‌های توسعه‌یافته

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به نقل از مرکز پژوهش‌های کاربردی رئیس این مرکز از انتشار و چاپ اولین استاندارد ملی– تدوین روش ICP تحت عنوان "فناوری نانو- مشخصه‌یابی نانومواد با استفاده از روش پلاسمای جفت شدۀ القایی (ICP) روش آزمون" خبر داد و گفت: این طرح به شماره استاندارد 15524 براساس روش‌های آماده‌سازی و خوانش بومی‌سازی شده در آزمایشگاه ICP-MS مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و همکاری بخش ICP این سازمان به چاپ رسید.

به گفته دکتر فریبرز قریب، آزمایشگاه ICP-MS این مرکز به عنوان اولین آزمایشگاه عملیاتی مرجع در عرصه آنالیز همزمان و سریع عناصر با حد تشخیص اندک و محدوده غلظتی وسیع، اقدام به توسعه و بومی‌سازی روش‌های آماده‌سازی و خوانش نانومواد کرده است.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس و با استفاده از دانش فنی، تجربه عملیاتی و بهره‌گیری از مقالات و کتب تالیفی کارشناسان بخش ICP-MS، برای نخستین بار در کشور، مشخصه‌یابی نانومواد براساس روش ICP بهینه‌سازی و استاندارد شد.

رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی افزود: تدوین استاندارد فوق، علاوه بر معرفی توان علمی و عملیاتی آزمایشگاه‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، منجر به حذف استانداردهای ناکارآمد پیشین و یکسان‌سازی روش آماده‌سازی نانومواد در آزمایشگاه‌های نانوی کشور شده است.

گفتنی است، متن کامل استاندارد فوق در سایت سازمان ملی استاندارد ایران به آدرس http://standard.isiri.gov.ir/StandardView.aspx?Id=49907 قابل دسترسی است.

یادآور می‌شود،ICP-MS به عنوان یک فن حساس، قدرتمند و دقیق، امکان تعیین غلظت‌های اندک نانومواد در نمونه‌های مختلف را فراهم می‌کند. استفاده از پلاسمای جفت‌شده القایی جهت مشخصه‌یابی نانومواد، رویکرد تازه‌ای از این فناوری است که به دلیل وجود استانداردهای ملی ناکارآمد، غیرعلمی و نامفهوم مهجور مانده بود. بر همین اساس، آزمایشگاه ICP-MS مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معنی کشور با مشارکت در تدوین استاندارد مشخصه‌یابی نانومواد به روش IC، ضمن ارائه روش‌های عملی آماده‌سازی، خوانش و پردازش داده، گام بزرگی در رفع نیازهای آنالیزی کشور در حوزه فناوری نانو برداشت.

شنبه 5 آبان 1397  9:45:4

آخرین تاریخ بازدید : سه شنبه 29 آبان 1397  22:27:40
تعداد بازدید از این خبر : 301