کاربرد GIS در امدادرسانی تصادفات جاده ای

دسته دورسنجی و GIS
گروه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور
مکان برگزاری همایش ژئوماتیک ۸۶
تاريخ برگزاری ۰۲ بهمن ۱۳۸۶

کاربرد GIS در امدادرسانی تصادفات جاده ای

نویسنده‌گان:

[ امیرمحمد طوسی ] - کارشناس ارشد GIS
[ محمدهادی رضوانی ] - دانشجوی کارشناسی عمران - نقشه برداری
[ داوود آتشی ] - دانشجوی کارشناسی عمران - نقشه برداری

خلاصه مقاله:

یکی از خطراتی که امروزه در سراسر جهان جان انسانها را تهدید می کند و موجب آسیب ها و خسارات غیر قابل جبرانی می شود، تصادفات جاده ای است. لذا مدیریت بحران تصادفات جاده ای امری ضروری به نظر می رسد. مدیریت سوانح جاده ای به منظور کسب آگاهی زودهنگام پیرامون تصادفات رخ داده در شبکه راه ها به کار برده می شود که از مزیت های عمده آن، فراهم کردن امکان پاسخ گویی و عکس العمل سریع به شرایط و اتفاقات مختلف، بطوری که اقدامات اثر بخش و لازم، در سریع ترین زمان ممکن صورت پذیرد. از انجا که سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) سیستمی مدیریتی است و اکثر داده های مرتبط با سوانح جاده ای مکانی می باشد علم سیستم اطلاعات جغرافیایی می تواند به شکل سیستمی موثر و کارا در مدیریت سوانح جاده ای استفاده شود. استفاده از قابلیت های GIS و بکارگیری (GPS) و (AVL) می تواند در زمینه مدیریت بحران تصادفات جاده ای مسمره ثمر باشد. AVL به همراه GPS امکان نمایش Online وسایل امداد را روی نقشه فراهم کرده و قابلیت های GIS نیز سبب ایجاد بستری مناسب جهت مدیریت سوانح جاده ای می شود.
بررسی وضعیت خدمات رسانی مراکز امداد جاده ای موجود و احداث مراکز امداد جدید (مکان یابی آنها) در صورت نیاز، اتوماسیون نمودن امر امدادرسانی به منظور کاهش زمان امدادرسانی به سانحه دیدگاه و کاهش تلفات انسانی در سوانح جاده ای و تعیین مختصات محل حادثه جزء اهداف مهم این مقاله می باشد.


کلمات کلیدی:

آمبولانس ، اورژانس ، سانحه ، سیستم اطلاعات جغرافیایی ، محل حادثه ، مدیریت بحران ، مراکز امداد ، مکان یابی ، نقاط حادثه خیز ، سیستم AVL


کلید واژه ها: سایر موارد