کاربردهای GIS در پاکسازی مناطق آلوده به مواد منفجره

دسته دورسنجی و GIS
گروه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور
مکان برگزاری همایش ژئوماتیک ۸۶
تاريخ برگزاری ۰۲ بهمن ۱۳۸۶

کاربردهای GIS در پاکسازی مناطق آلوده به مواد منفجره

نویسنده‌گان:

[ علی اصغر آل شیخ ] - استادیار نقشه برداری دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
[ مجید عالیوند ] - دانشجوی کارشناسی ارشد GIS، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

خلاصه مقاله:

یکی از کاربردهای بسیار مهم GIS در موارد نظامی و دفاعی می باشد و دپارتمان های وزارت دفاع کشورها از بزرگترین توسعه دهندگان GIS می باشند. از مسایل دفاعی که در جهان و کشور ما (به علت 8 سال جنگ تحمیلی) بسیارحائز اهمیت میباشد، پاکسازی مناطق آلوده به مین و مواد منفجره می باشد.
با توجه به اراضی وسیعی از کشور که آلوده به مواد منفجره می باشند و بلا استفاده شدن آنها، برنامه ریزی دقیقی برای احیای دوباره این اراضی مورد نیاز می باشد. هزینه های سنگین یک پروژه پاکسازی وسر و کار داشتن آن با جان انسانها، داشتن یک مدیریت قوی برای انجام بهینه عملیات پاکسازی را سبب می شود.
GIS به عنوان یک سیستم حامی تصمیم گیری و قدرتمند از جهت آنالیز های مختلف می تواند به عنوان یک حامی عملیاتی پاکسازی نقش ایفا کند.
امروزه با توجه به اهمیت و قدرت GIS کلیه کشورهایی که با این مشکل سر و کار دارند از این سیستم در طی یک پروژه پاکسازی استفاده می کنند.
در کشور ما نیز زمینه های کار و تحقیق در حال فراهم شدن است که مقاله حاضر به ضرورت استفاده از GIS در پروژه های پاکسازی، ارائه نمونه های عملی آن در ایران و نهایتا توصیه هایی برای کار آینده می پردازد.

کلید واژه ها: سایر موارد