سخن سردبیر

 

انجمن زمین‌شناسی امریکا در یکصد و بیست و پنجمین سال تأسیس خود که در تاریخ 27 تا 30 اکتبر 2013 در شهر دنور کلرادو برگزار شد، اقدام به برگزاری همایشی با حضور بیش از 8000 نفر نمود که بالاترین تعداد شرکت کننده در تاریخ برگزاری گردهمایی‌های سالانه این انجمن بوده است.

حمایت‌کنندگان این نشست ویژه بخش‌های زمین‌شناسی ساختاری و تکتونیک، زمین‌شناسی و ژئومورفولوژی کواترنری، MGPW و ژئوفیزیک انجمن زمین‌شناسی امریکا بودند.

در این گردهمایی انجمن زمین‌شناسی آمریکا به پاس 40 سال پژوهش‌های مانوئل بربریان در گردهمایی سالیانه خود یک نشست خاص(special session)  با عنوان " فرگشت تتیس و لرزه زمین‌ساخت جنوب باختری آسیا" برگزار نمود. این بخش خاص بر فرگشت زمین‌شناختی فلات ایران- آناتولی، کوهزایی زاگرس- قفقاز- بیتلیس و ورق عربی با توجه به دگرشکلی فعال و لرزه‌زمین‌ساخت تمرکز داشت. این نشست ویژه در دو بخش ارائه شفاهی با 20 مقاله و بخش پوستر با تعداد 13 مقاله برگزار شد.

مانوئل بربریان در 5 آبان ماه 1324 در تهران چشم به جهان گشود و پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه به دانشکده علوم دانشگاه تهران راه یافت و در خرداد ماه 1348 با رتبه ممتازی موفق به دریافت مدرک کارشناسی در رشته زمین‌شناسی شد و پس از طی دوران دو ساله سربازی در سال 1350 به سازمان زمین‌‌شناسی پیوست. در سال 1352 به همت او گزارش زمین‌ساخت و لرزه‌زمین‌ساخت ایران زمین بخش دوم (گزارش شماره 39 سازمان) به چاپ رسید. در سال 1357 برای ادامه تحصیل به دانشگاه کمبریج انگلستان رفت و در سال 1360 پس از اخذ درجه دکترا به ایران بازگشت. در سال 1377 از سوی انجمن زمین‌شناسی ایران به عنوان زمین‌شناس برجسته سال برگزیده شد و در امریکا نیز ایشان را یک پژوهشگر پرکار، آشنا با دانش زمین‌ شناخته و با رتبه آکادمیسین پذیرفته شدند. دکتر مانوئل بربریان بیش از 30 گزارش پژوهشی، کتاب و نقشه زمین‌شناسی، زمین‌ساخت، لرزه‌زمین‌ساخت و لرزه‌شناسی به دو زبان فارسی و انگلیسی آماده ساخته و بیش از 110 نوشتار در مجلات علمی اروپا و آمریکا و سازمان زمین‌شناسی کشور به چاپ رسانده است. بربریان در طول خدماتش در ایران ثابت کرد که انسانی والا و پاک باخته به فرهنگ این آب و خاک است که در کمتر کسی این علاقه و احساس دیده شده است این را در نوشتارها و در به کارگیری واژه‌های فارسی به خوبی می‌توان دید.

شمار فراوانی گزارش نیز در زمینه طرح‌های عمرانی کشور تهیه نموده است. با گرامی داشت یاد و خاطراتش برایش سلامتی و سربلندی روزافزون آرزومندیم.