سخن سردبیر

 

سخن سردبیر

دوستان اگر حوصله کردید شماره‌های اول فصلنامه علوم‌زمین را ورقی بزنید و مطالب و موضوعات آنها را با شماره‌های پایانی و همین شماره‌ای که در دست دارید مقایسه‌ کنید خواهید دید در طی عمر 24 ساله فصلنامه علمی- پژوهشی علوم‌زمین، چه زحماتی برای پیشرفت و اعتلای  این دانش توسط این نشریه کشیده شده و چگونه فصلنامه علوم‌زمین افزون بر پر کردن خلاء یک  نشریه قابل قبول در زمینه علوم‌زمین پا را فراتر گذاشته و در سطح بین المللی هم جایگاه شایسته‌ای پیدا کرده و وزن و کیفیت مقالات خود را به سطح مقالات ISI رسانده است، و تصدیق خواهید نمود که این یک موفقیت ملی برای علوم زمین ایران می‌باشد. بلی این نوزاد 24 سال پیش اینک جوانی برومند و شایسته شده که حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و می‌رود که به یک نشریه معتبر و معروف بین المللی تبدیل شود. ولی ... این میسر نبود جز با عنایات و محبت‌های فراوان شما فرهیختگان و دوستان فصلنامه که با ارسال مقالات وزین خود در طول این مدت، زمینه این موفقیت را فراهم آوردید و در اینجا جای دارد که مراتب سپاس و قدردانی دست اندرکاران تهیه این نشریه را به پیشگاهتان تقدیم داریم، با تجدید ارادت ویژه به حضور داوران محترم فصلنامه.

در بیست و چهارمین سالگرد تأسیس آن و در جلسه‌ای که به همین مناسبت با حضور مدیر مسئول محترم (ریاست سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور) و اعضای شورای نویسندگان آن برگزار شد ضمن بررسی مسائل و مشکلات سر راه فصلنامه پیشنهاد جالبی توسط یکی از اعضا برای بزرگداشت خدمات زمین‌شناسی مهندسی محمدحسن نبوی ارائه شد که با استقبال و تأیید اعضای حاضر در جلسه روبرو گشت و با دستور ریاست محترم سازمان قرار بر این شد که مقدمات این یادمان فراهم و در زمان تعیین شده اجرا گردد.

این موضع بهانه‌ای شد برای اینکه با کلامی چند از نبوی، (این چهره ماندگار همیشگی و بی بدیل زمین‌شناسی ایران) یاد کرده و برای آنها که احیاناً او را نمی‌شناسند فتح بابی شده و ما نیز  جزیی از حق نبوی بر گردنمان را ادا کرده باشیم.

ایشان متولد سال 1313 در شهرستان سمنان هستند که پس از پایان تحصیلات دوره دبیرستان در سال 1355 در دانشکده فنی تهران در رشته معدن پذیرفته و در سال 1340 در گرایش زمین‌شناسی دانش آموخته شدند و از همان سال به اتفاق مهندس صمیمی، نخستین کارشناسان زمین‌شناس و معدن بودند که در سازمان زمین‌شناسی کشور آغاز به کار نمودند و پس از 29 سال خدمت در سازمان بازنشسته شدند. ولی این بازنشستگی تنها روی کاغذ بود و نبوی همچنان و تا ساعت نوشتن این سطور بیش از نیم قرن است که دست از فعالیت برنداشته (بگویید ماشاءاله) و با علاقه و پشتکار مثال زدنی به کارهای زمین‌شناسی ادامه داده است و خواهد داد. این ستاره بی‌‎بدیل آسمان زمین‌شناسی ایران آثار گرانبهایی از خود برجای گذاشته که بی اغراق در زمین‌شناسی این سرزمین بی‌نظیر یا کم نظیر می‌باشند. کتاب " دیباچه‌ای بر زمین‌شناسی ایران" منتشر شده  به سال 1355، از دیدگاه‌های مختلف زمین‌شناسی شاهکاری است جاودانه و نشانه‌ای از دانش بالا و تسلط و آگاهی نبوی بر زمین‌شناسی ایران که با وجود گذشت نزدیک به 40 سال از نگارش آن، این نوشتار هنوز در ردیف مراجع اصلی و معتبر در علوم‌زمین ایران می‌باشد. به کارگیری واژه‌های فارسی معادل حتی خلق واژه‌های نوین در این کتاب و دیگر آثار او که بسیاری از آنها به صورت مقالاتی در مجلات به چاپ رسیده از ویژگی‌های انحصاری نوشتاری نبوی و علاقمندی او به علوم‌زمین و زبان فارسی و فرهنگ این مرز و بوم است.

کتاب " گردشگری زمین‌شناسانه در 101 پدیده بی‌همتای ایران زمین" او زیر چاپ است ضمن آن که در حال نگارش گنجینه‌ای گرانبها با عنوان" خورشیدی که در شاهنامه می‌درخشد" است که بی‌گمان اثری جاودانی و بی‌نظیر خواهد بود.

روز بیست و پنجم مهر ماه که روز زمین‌شناسی نامگذاری شده مصادف با هشتادمین سال تولد محمد حسن نبوی این گوهر گرانبها و چیره ماندگار زمین‌شناسی ایران است که ما به نوبه خود آن را گرامی می‌داریم و برای ایشان طول عمر همراه با سلامتی و موفقیت آرزومندیم.

بس نکته غیر حسن بیاید که تا کسی        مقبول طبع مردم صاحب نظر شود

و کلام آخر این که نبوی به معنی واقعی مقبول طبع تمامی کسانی که با علوم‌زمین آشنایی دارند بوده و خواهد بود.