تقويت و حمايت از بخش معدن، تأثير مستقيم بر صنايع کشور دارد

۲۵ مرداد ۱۳۸۵ | ۱۰:۲۶ کد : ۱۰۳۹۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۲
به گزارش روابط عمومى سازمان زمين‌شناسى و اکتشافات معدنى کشور مهندس عبد‌الفتاح حسامى رئيس سازمان صنايع و معادن استان کردستان ...

بسيارى از مواد معدنى چرخ صنايع کشورمان را مى‌چرخانند که بر همين اساس تقويت بخش معدن آثار مستقيمى بر صنايع کشور خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومى سازمان زمين‌شناسى و اکتشافات معدنى کشور مهندس عبد‌الفتاح حسامى رئيس سازمان صنايع و معادن استان کردستان با بيان اينکه به لحاظ پتانسيل معدنى بسيار بالا در کردستان، بخش معدن استان را بايد بطور فعال‌ترى به جلو راند، تصريح کرد : جايگاه استان از نظر تعداد معادن، ميزان استخراج و تنوع مواد معدنى و ايجاد اشتغال تا اندازه‌اى قابل قبول است و در مواردى از ميزان متوسط کشورى نيز گاهى در حد بالاترى قرار مى‌گيرد ولى با توجه به ميزان پتانسيل موجود در استان هنوز جاى کار زيادى دارد.

وى با بيان اينکه معدن بخشى سرمايه‌بر، ديربازده و پرريسک است، گفت : سرمايه‌گذارى بسيار اندکى توسط بخش خصوصى در معادن کشور صورت مى‌گيرد و اين در حاليست که کردستان در حال گذار از مرحله توسعه نيافتگى به کمتر توسعه يافتگى است که بهبود اين وضعيت توجه بيشتر مسوولان معدنى استان را مى‌طلبد.

حسامى گفت :‌بايد به بخش معدن توجه بيشترى کرد و تسهيلات ارزان قيمت را به نحوى در اختيار معدنکاران قرار داد تا بتوانند ماشينهاى خود را به روز کنند و البته بايد زيرساختهاى بخش معدن از جمله راههاى دسترسى به معادن، برق، آب و ... را جهت توسعه اين بخش فراهم ساخت.

وى با بيان اينکه متناسب با ميزان و آمار موجود از معادن کشور، هنوز جايگاه بخش معدن در توليد ناخالص ملى کشور بسيار اندک است، تصريح کرد : بايد جلوى صادرات مواد خام معدنى به خارج از کشور را گرفت و اين موضوع را فراموش نکرد که صنعت و معدن را بايد در کنار يکديگر و همگام باهم تقويت کرد.

رئيس سازمان صنايع و معادن استان کردستان با بيان اينکه حمايت از بخش معدن اثر مستقيم بربخش معدن کشور دارد، گفت: بسيارى از مواد معدنى چرخ صنايع کشورمان را مى‌چرخانند که در صورت تقويت بخش صنعت، صادرات را نيز گسترش داده‌ايم و در نهايت باعث حمايت از بخش معدن کشور خواهيم شد.

وى با اشاره به اينکه در امر اکتشاف سرمايه‌گذارى بسيار ناچيزى در کشور صورت گرفته است، تصريح کرد : دولت بايد در فعاليت‌هاى مربوط به شناسايى و اکتشاف مواد معدنى بيشترين سرمايه‌گذارى را داشته باشد و اين در حاليست که در اين خصوص ما از متوسط جهانى در امر اکتشاف مواد معدنى بسيار عقب هستيم.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :