عمليات اجرايى مجتمع فولاد بافق با حضور معاون وزير صنايع و معادن

۱۱ شهریور ۱۳۸۵ | ۰۶:۰۲ کد : ۱۰۵۳۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۴۶
رئيس سازمان توسعه و نوسازى معادن و صنايع معدنى ايران تاکيد کرد: ‌هماهنگي...
عمليات اجرايى مجتمع فولاد بافق با حضور معاون وزير صنايع و معادن، ‌مديرعامل شرکت ملى فولاد و جمعى از مقامات استانى و شهرستان آغاز شد. معاون وزير صنايع و معادن در مراسم آغاز عمليات اجرايى اين مجتمع از برنامه‌ريزى براى ظرفيت سازى 29 ميليون تن فولاد در کشور تا پايان برنامه چهارم خبر داد. احمدعلى هراتى‌نيک با اشاره به تغييرات صورت گرفته در طرح جامعه فولاد در دولت جديد برمبناى عدالت محورى، تصريح کرد: با تاکيد رييس‌جمهور مبنى بر برخوردارى استان‌هاى کمتر برخوردار،‌ طرح جامع فولاد در دولت گذشته که بر مبناى توليد 17 ميليون تن فولاد در استان بود به ايجاد هشت طرح 800 هزار تنى در هشت استان و توليد 5/3 ميليون تن فولاد به وسيله توسعه و ظرفيت سازى در واحدهاى فولادسازى موجود تغيير کرد. وى در ادامه با بيان اينکه براى توليد 29 ميليون تن فولاد به 45 ميليون تن سنگ آهن نياز است، اظهار داشت: براى ايجاد واحد 800 هزار تنى فولاد در بافق بيش از 300 ميليارد تومان سرمايه‌گذارى خواهد شد.
رئيس سازمان توسعه و نوسازى معادن و صنايع معدنى ايران تاکيد کرد: ‌هماهنگى ،‌همدلى و يکصدائى مسئولين، ‌نخبگان و مردم بافق و کنار گذاشتن اختلافات جزئى به نفع وحدت استانى و منطقه‌اى به بهتر شدن اثر کارى انجام شده خواهد انجاميد. معاون وزير صنايع و معادن از توليد 5/10 ميليون تن فولاد تا پايان سال جارى در کشور خبر داد. احمدعلى هراتى‌نيک در جمع خبرنگاران نيز با بيان اينکه نياز کشور 16 تا 17 ميليون تن فولاد است اظهار داشت: کشور به دليل کمبود توليد نسبت به تقاضا، بخشى از نياز را از خارج کشور وارد مى‌کند و هم اکنون به دليل افزايش قيمتهاى جهانى در بازار فولاد کشور دچار بحران هستيم. به گزارش ايسنا، مديرعامل شرکت سنگ آهن مرکزى نيز در مراسم آغاز عمليات اجرائى مجتمع فولاد بافق با اشاره به پتانسيل توليد 12 ميليون تن سنگ آهن و دو ميليون تن فولاد در بافق اظهار کرد:‌ طرح توسعه چغارت با ظرفيت توليد ساليانه 2/6 ميليون تن کنستانتره در سال گذشته به بهره بردارى رسيد ولى به دليل تامين نشدن آب توليدى ندارد. ‌دهستانى با بيان اينکه وزارت نيرو بايد براى تامين آب توجه بيشترى به بافق داشته باشد اظهار کرد: سنگ آهن مرکزى براى تامين آب طرح توسه چغارت 140 کيلومتر خط انتقال آب را با آبدهى 600 ليتر در ثانيه تعريف کرده است که 150 ليتر از اين آب براى مصرف شرب مردم بافق اختصاص خواهد يافت. مديرعامل شرکت سنگ آهن مرکزى ادامه داد: ‌با اجرايى خط 140 کيلومترى آب به بافق، چاههاى دشت قطروم و حسن‌آباد با آبدهى 650 ليتر در ثانيه در خدمت صنعت قرار مى گيرد و در مجموع يک هزار و 250 ليتر آب در ثانيه خواهيم داشت. دهستانى با بيان اينکه با يک هزار و 250 ليتر در ثانيه آب بايد طرح‌هاى توسعه و عمليات اجرائى ساير معادن براى 12 ميليون تن سنگ آهن شروع شود تصريح کرد:‌ با اختصاص چهار هزار هکتار زمين و آغاز عمليات اجرايى چهار ميليون تنى گندله سازى در آينده‌اى نزديک و آغاز مجتمع فولاد بافق زنجيره فولاد در بافق تکميل خواهد شد. تفکرى ـ فرماندار بافق ـ نيز در اين مراسم گفت: امروز در توسعه بافق روزى فراموش نشدنى است و با آغاز عمليات اجرائى مجتمع فولاد آرزوى چندين ساله مردم بافق تحقق پيدا مى‌کند.
وى با بيان اينکه در برنامه چهارم توسعه توليد 7/14 ميليون تن فولاد پيش‌بينى شده است،‌ اظهار کرد: 50 درصد ذخيره سنگ آهن کشور از جلال‌آباد زرند تا رباط پشت بام و در بلوک بافق است و بايد زيرساخت‌ها براى توليد دو ميليون تن فولاد در بافق فراهم شود. وى با اشاره به اينکه در فراهم آوردن زيرساخت‌ها موانعى در گذشته و حال وجود دارد، تصريح کرد:‌ با پيگيرى استاندار، ‌نماينده ولى فقيه و نماينده مردم بافق درمجلس شوراى اسلامى مشکلات در حال حل شدن است چرا که در صورتى که آب، گاز و جاده وجود نداشته باشد پروژه ها و طرح‌ها ابتر خواهد ماند.
ايسنا

کلید واژه ها: یزد


نظر شما :