در آينده جنگهاى جوامع بر سر منابع طبيعى و معدنى خواهد بود

۱۴ شهریور ۱۳۸۵ | ۱۰:۱۳ کد : ۱۰۶۱۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۱۱
برخى نظريه پردازان بر اين عقيده هستند که کمبود منابع طبيعى و معدنى، رشد...
برخى نظريه پردازان بر اين عقيده هستند که کمبود منابع طبيعى و معدنى، رشد جمعيت جهان و رشد تقاضا باعث زورآزمايى و جنگ بين جوامع در آينده خواهد شد.
به گزارش روابط عمومى سازمان زمين‌شناسى و اکتشافات معدنى کشور دکتر فريد مر رئيس انجمن زمين‌شناسى ايران در مراسم افتتاحيه دهمين همايش انجمن زمين‌شناسى ايران که صبح امروز در دانشگاه تربيت مدرس برگزار مى‌شد، دهمين همايش انجمن زمين‌شناسى ايران امسال در حالى کار خود را آغاز مى‌کند که خوشبختانه بالاتر رفتن کيفيت و کميت مقالات ارسال شده به دبيرخانه همايش و ارتقاء سطح علوم زمين در جامعه هستيم.
وى با بيان اينکه خوشبختانه زمين‌شناسان کشور در دهه‌هاى اخير خود را بهتر از گذشته باور کرده‌اند، تصريح کرد: حضور زمين‌شناسان در صحنه‌هاى علمى کشور و بين‌المللى ارتقاء بيشترى يافته و اين در حاليست که تعداد مقالات ارائه شده توسط کارشناسان ايرانى داراى کيفيت بسيار عالى بوده است.
رئيس انجمن زمين شناسى ايران با بيان اينکه تحولات جهانى در حال حاضر به سمتى پيش مى‌رود که ما نيز بايد خود را با آن همگام کنيم، تصريح کرد: طى قرنهاى گذشته و حتى درحال حاضر آنچه که زندگى بشر را تحت تأثير خود قرار داده و مى‌دهد جنگها هستند که به دلايل مختلف ايجاد مى شود.
دکتر مُر گفت: بر اساس نظريات هانگتينتون جنگهاى دهه‌هاى اخير بر اثر برخورد تمدنها و اختلافات ايدئولوژيک بين اسلام و مسيحيت بوجود آمده و از طرفى نظريه پردازان ديگر بر اين عقيده هستند که کمبود منابع طبيعى، رشد جمعيت جهان و رشد تقاضا باعث زورآزمايى و جنگ بين جوامع مى‌شود.
وى در ادامه يادآور شد: تأمين امنيت منابع طبيعى جزو سياستها و اولويتهاى کشورهاست و بايد به اين موضوع توجه داشته باشيم که بسيارى از منابع معدنى ما نيز ممکن است مورد تهاجم ديگر کشورها قرار گيرد.
رئيس انجمن زمين شناسى ايران با بيان اينکه آب شيرين، نفت، سوختهاى فسيلى، منابع فلزى و غير‌فلزى و حتى منابع تجديدپذير هم ممکن است باعث ايجاد جنگ بين جوامع شود، يادآور شد: بسيارى از منابع طبيعى از کشورهاى مختلف عبور مى‌کنند که مرزها نيز قادر به جلوگيرى از گسترش آنها نيست.
دکتر مُر در توصيه‌ايى به مسوولان اجرايى کشور گفت: ديد ما از يک ديدگاه ملى بايد به ديدى منطقه‌ايى و جهانى ارتقاء يابد و سياستگذاران کشور بايد در سياستگذاريهاى اجرايى و کلان خود مباحث مربوط به علوم زمين را در نظر داشته باشند.
وى در خاتمه گفت: با توجه به اينکه حياتى‌ترين رگ پيشرفت و توسعه در کشور در دست زمين‌شناسان قرار دارد، اميدواريم اين همايش و انجمن زمين‌شناسى ايران براى مصداق پيدا کردن اين اهداف و کوششهايى که در اين راه انجام مى‌شود باعث هدايت ما را بسوى ايجاد توسعه پايدار در کشور شود.

کلید واژه ها: بوشهر


نظر شما :