زمين‌شناسان مسوولان اجرايى کشور را در تصميم‌هاى حياتى و بزرگ يارى رسانند

۱۵ شهریور ۱۳۸۵ | ۰۴:۳۴ کد : ۱۰۶۲۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۴۹
خوشبختانه در حال حاضر هيأت دولت نگاه مثبتى به علم زمين‌شناسى دارد و نبايد...
خوشبختانه در حال حاضر هيأت دولت نگاه مثبتى به علم زمين‌شناسى دارد و نبايد فراموش کرد زمين‌شناسان بايد مسوولان اجرايى کشور را تصميم‌هاى حياتى و بزرگ يارى رسانند.
به گزارش روابط عمومى سازمان زمين‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور دکتر فاطمه جوادى معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست در مراسم افتتاحيه دهمين همايش انجمن زمين‌شناسى ايران با بيان اينکه زمين در تصميم‌گيرى‌هاى کلان دولت بويژه در مباحث توسعه‌اى و کاربردى کشور سهم بالايى دارد، تصريح کرد : مسئلة‌ مهمى که در حال حاضر با آن روبرو‌ هستيم بحث آلاينده‌هاست که متأسفانه فعاليت‌هاى معدنى بى‌مهابا در کشور ما انجام مى‌شود.
وى با بيان اينکه وقتى معدنى را استخراج مى‌کنيم بايد در نظر بگيريم که در کنار آن، مرتع و محل زندگى عده‌اى از هموطنانمان قرار دارد،‌ گفت : بحث مکان‌يابى دفن پسماندها از ديگر مشکلات مهم و قابل توجه است و بايد دانست پسماندهاى حاصل از معادن به دليل ايجاد اثرات زيست‌محيطى مخرب از اهميت بسزايى برخوردار است و بايستى رفع اين معضل در دستور کار قرار گيرد.
جوادى با بيان اينکه جاى بسيارى از زمين‌شناسان در شرکت‌هاى مشاوره‌اى بسيار کمرنگ است، خاطرنشان کرد : زمين‌شناسان بايد با دريافت درجه و رتبه مورد نياز از سازمان مديريت و برنامه‌ريزى در تصميم‌گيريهاى اجرايى کشور نقش بيشترى را ايفا کنند.
وى در ادامه با اشاره به رشته زمين‌شناسى پزشکى و نياز مبرم به آن جهت حل مسائل و مشکلات بشر امروزى گفت : بايد بدانيم چرخه عناصر در زمين در کجا قرار دارد، کجا به هم مى‌خورد و در چه مرحله‌اى چرخه حيات انسان را نيز با اختلال مواجه مى‌سازد.
جوادى گفت: در حال حاضر زندگى بشر به مرحله‌ايى رسيده که فعاليتهاى معدنى سنگين، چندين برابر شدن جمعيت جهان و وجود فاضلابهاى شهرى و صنعتى، گاه اثرات زيست‌محيطى غيرقابل جبرانى را به محيط زندگى ما وارد ساخته است که متأسفانه بسيارى از اين مواد آلاينده پس از گردش در طبيعت به انسان انتقال مى‌يابد و سلامت او را به خطر مى‌اندازد.
رئيس سازمان حفاظت‌محيط‌زيست با بيان اينکه مکان‌يابى دفع پس‌ماندهاى شهرى و صنعتى مسأله بسيار مهم و قابل توجه است، تصريح کرد: بسيارى از برنامه‌هاى زيست‌محيطى بدون وجود اطلاعات زمين‌شناسى امکان‌پذير نيست و خوشبختانه در حال حاضر هيأت دولت نگاه مثبتى به علم زمين‌شناسى دارد و نبايد فراموش کرد زمين‌شناسان بايد به عنوان تصميم‌سازان به تصميم‌گيران بزرگ کشور يارى رسانند.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :