ثبت مکانيزه محدوده‌‌هاى اکتشافات معدنى در استان سمنان

۲۶ شهریور ۱۳۸۵ | ۰۵:۵۷ کد : ۱۰۷۳۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۱
از اين پس هر فرد در هر کجاى از کشور مى‌تواند محدوده اکتشافى مورد نظر خود را...
از اين پس هر فرد در هر کجاى از کشور مى‌تواند محدوده اکتشافى مورد نظر خود را در استان ديگرى به کمک روش‌هاى پيشرفته مکانيزه و از طريق اينترنت به ثبت برساند و اين در حاليست که در سطح دنيا هيچ کشورى هنوز به اين فناورى دست نيافته است.
به‌گزارش روابط عمومى سازمان زمين‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور مهندس عليرضا خزائى رئيس سازمان صنايع و معادن سمنان در خصوص طرح ثبت محدوده‌هاى معدنى به صورت مکانيزه در اين استان با بيان اينکه در حال حاضر محدوده‌هاى معدنى بر روى نقشه‌هاى يک‌ ‌دويست‌و‌پنج ‌هزارم ثبت مى‌شود، خاطر نشان کرد: هر يک ميليمتر بر روى نقشه برابر با دويست و پنجاه متر بر روى زمين است که بر همين اساس اگر حتى يک ميليمتر بر روى نقشه جابجايى صورت گيرد با توجه به حساسيت و دقت بالاى اين مقياس، دويست و پنجاه متر از اراضى معدنى را از دست خواهيم داد.
وى در ادامه يادآور شد: براى کاهش کليه خطاهاى موجود و رفع شبهات پيش آمده از اين پس ثبت محدوده‌هاى معدنى با کمک تکنولوژى‌هاى روز و نرم‌افزارهاى موجود در دنيا صورت مى‌گيرد و خطوط مربوط به محدوده معدنى بر روى نقشه و زمين کاملا" با يکديگر منطبق خواهند بود و همخوانى به حدى است که جابجايى و احتمال خطا و اشتباه به حداقل ممکن خواهد رسيد.
خزائى با بيان اينکه اکتشاف معادن بيشتر توسط بخش خصوصى انجام مى‌شود، تصريح کرد: مراحل کارى بدين ترتيب است که هر فرد متقاضى يک محدوده معدنى را در نظر گرفته و پس از اعلام آن به سازمان صنايع و معادن استان و ذکر مشخصات جغرافيايى آن منطقه، درخواست ثبت محدوده را مى‌کند.
وى گفت: پس از دريافت درخواست متقاضى، کارشناسان سازمانهاى صنايع و معادن استانها، محدوده مورد نظر را بر روى نقشه‌ها بررسى کرده و آنرا از محدوده‌هاى محيط‌زيست، منابع‌طبيعى و ميراث‌فرهنگى و... تفکيک مى‌کنند، در نهايت پس از بررسى درخواست متقاضى در صورت عدم تداخل محدوده‌ها با مناطق ديگر و همخوانى نقشه با زمين، منطقه مورد نظر را به نام متقاضى ثبت مى‌کنند.
خزائى در ادامه يادآور شد: ثبت محدوده‌هاى معدنى در حال حاضر در کل کشور به همين صورت انجام مى‌شود که متأسفانه با يکسرى شبهاتى همراه است و در صورت ايجاد وقفه‌ايى هر چند کوتاه در ارائه درخواست ثبت محدوده، ممکن است فرد ديگرى براى همان منطقه درخواستى را به سازمان صنايع و معادن مربوطه ارائه کند که تا امروز اين موارد با شبهات فراوانى به همراه بوده و اين بخاطر تقدم زمانى است که براى ثبت محدوده‌هاى معدنى در نظر گرفته مى‌شود.
رئيس سازمان صنايع و معادن سمنان با بيان اينکه براى رفع اين مشکل سازمانهاى زمين‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور و صنايع و معادن استانها به بررسى مسائل پيرامون آن پرداخته‌اند، تصريح کرد: پس از اجراى اين طرح درخواستهاى ثبت محدوده‌هاى معدنى از طريق شبکه‌هاى اينترنتى صورت خواهد گرفت و بدين ترتيب علاوه بر اينکه دقت بيشترى در ثبت محدوده‌ها اعمال مى‌شود، جاى هيچ‌گونه شک و شبهه‌اى نيز باقى نخواهد ماند و ازطرفى طرح تکريم ارباب رجوع نيز رعايت مى‌شود.
وى با بيان اينکه در پروژه مورد نظر حدود 60 درصد پيشرفت حاصل شده است، تصريح کرد: اميدواريم پروژه طى ماههاى آينده به مرحله نهايى برسد و بتوان در آينده‌ايى نه‌چندان دور آنرا در کليه استانهاى کشور پياده کنيم که البته اين امر بستگى به ميزان درخواستهاى ارجاع شده به سازمانهاى صنايع و معادن استانها براى ثبت محدوده‌هاى معدنى بصورت مکانيزه دارد.

کلید واژه ها: سمنان


نظر شما :