احتمال انتخاب ايران بعنوان مرکز هشدار تسونامى در خاورميانه

۲۹ شهریور ۱۳۸۵ | ۰۴:۱۰ کد : ۱۰۷۸۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۸۵
بدنبال نصب وراه‌اندازى مرکز هشدار سونامى در منطقه خاورميانه ،‌ ايران شانس...
بدنبال نصب وراه‌اندازى مرکز هشدار سونامى در منطقه خاورميانه ،‌ ايران شانس خوبى را در بين کشورهاى پاکستان ،‌يمن وعمان براى اکتساب اين امتياز داراست .
دکتر چگينى رييس مرکز ملى اقيانوس شناسى در گفت‌وگو با روابط عمومى سازمان زمين‌شناسى واکتشافات معدنى کشور با اعلام اين خبر افزود: از يکسال پيش تلاش‌هاى زيادى بمنظور انتخاب ايران بعنوان مرکز هشدار تسونامى در منطقه خاورميانه از سوى سازمانها ونهادهاى مختلف کشورمان صورت گرفت تا ايران جزو کشورهاى رديابى سونامى در منطقه قرار گيرد .
رييس مرکز ملى اقيانوس شناسى ،ايران را يکى از کشورهايى دانست که رتبه وجايگاه لازم را در تصاحب اين امتياز داراست وگفت : در پى بازديد اعضاء کميسيون دول اقيانوسى از توانمنديها وپتانسيل‌هاى سخت‌افزارى ونرم‌افزارى کشور ايران ،‌اين اعضا اظهارتمايل خود را ابراز داشتند که بعد از اين سفر ، گزارش را به IOC))ارائه خواهند داد‌. البته در اين خصوص پرسشنامه‌هايى تهيه وتنظيم شده است که طى روزهاى آينده تکميل وبعد از انجام بررسى‌هاى بيشتر ، بهترين گزينه‌ها جهت نصب واستقرار اين سيستم اعلام خواهد شد .
وى اظهار اميدوارى کرد ضمن تلاش‌هاى خوبى که سازمانها ونهادهاى مرتبط در کشورمان از خود نشان دادند ،‌ايران بعنوان بهترين گزينه انتخاب شود .
وى ضرورت راه‌اندازى مرکز هشدار تسونامى در منطقه را وقوع تسونامى سال 2004 اندونزى که منجر به تلفات وضايعات انسانى بيشمارى شد اعلام کرد وگفت : بنا بر پى‌گيريهاى کميسيون بين دول اقيانوسى((IOC و بمنظور ايجاد پايگاه اطلاعاتى رديابى تسونامى در منطقه اقيانوس هند ، اين کميسيون اقدام به بازديد از کشورهاى همجوار کرد تا از طريق بررسى‌هاى بيشتر بهترين گزينه مناسب را جهت استقرار مرکز هشدار تسونامى در منطقه برگزيند از اين رو کميسيون ، گروههاى کارشناسى متعددى را بمنظور بررسي توانمنديهاى کشورهاى مختلف اعزام کرد تا با ظرفيت سازى وبررسى امکانات تجهيزاتى وچگونگى آمادگى کشورها به لحاظ تکنيکى وفنى از نزديک با توان وپتانسيل‌هاى اين کشورها آشنا شود .
چگينى با اشاره به عملکرد کشورمان در خصوص روند آماده‌‌سازى سازمانها ونهادهاى مرتبط در اين خصوص اظهارداشت : طى جلساتى که از يکسال پيش در محافل بين‌المللى جهت ايجاد مرکز هشدار تسونامى برگزار شد مقرر گرديد تا کشور ايران نيز همگام با ديگر کشورها بسترهاى لازم را در اين خصوص فراهم سازد از اين رو با نظارت مرکز ملى اقيانوس شناسى وبا همکارى سازمان زمين‌شناسى واکتشافات معدنى کشور ، سازمان هواشناسى ،‌ پژوهشگاه مهندسى زلزله وزلزله شناسى ،‌ دانشگاه تهران ، موسسه ژئوفيزيک ايران و سازمان نقشه بردارى تعاملات لازم در اين خصوص در حال انجام است تا کشور ايران آمادگى لازم را جهت کسب اين امتياز از آن خود سازد .

کلید واژه ها: آذربایجان شرقی


نظر شما :