بسيارى از معادن استان مازندران در حالت نيمه فعال به سر مى‌برند

۰۲ مهر ۱۳۸۵ | ۰۷:۰۲ کد : ۱۰۸۵۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۴۲
بسيارى از معادن موجود در استان مازندران به دليل کمبود توان مالى و فنى و همچنين...
بسيارى از معادن موجود در استان مازندران به دليل کمبود توان مالى و فنى و نيز نبود بسترهاي لازم جهت توسعه در حالت نيمه فعال قرار دارند.
به گزارش روابط عمومى سازمان زمين‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور مهندس مصطفى مهدى‌نژاد رئيس سازمان صنايع و معادن مازندران گفت: از 129 واحد معدنى موجود4 واحد دولتى و 64 واحد تعاونى و 61 واحد خصوصى مى‌باشد که در حال حاضر ميزان ذخيره واحدهاى معدنى موجود حدود 322 ميليون تن برآورد شده است.
وى با بيان اينکه دراستان مازندران جمعا" 129 معدن وجود دارد، تصريح کرد: 33 معدن به دلايل مختلف از جمله کمبود توان مالى و فنى و نيز نبود بسترهاى لازم جهت توسعه ،‌ نيمه‌فعال و مابقى يعنى 96 واحد ديگر فعال مى‌باشند.
رئيس سازمان صنايع و معادن استان مازندران با بيان اينکه 2هزار و859 نفر در واحدهاى معدنى استان مشغول بکار هستند، خاطر نشان کرد: بيشترين ميزان واحدهاى معدنى متعلق به شهرستان آمل با 47 واحد يعنى 5/36 درصد و شهرستان سواد‌کوه با 24 واحد يعنى 19 در‌صد مى‌باشد.
مهدى‌نژاد در خصوص مجوزهاى معدنى صادره در سال 85 و مقايسه آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت: در6 ماهه اول سال جارى 6 فقره پروانه بهره‌بردارى معدنى صادر گرديده و ميزان سرمايه‌گذارى پروانه بهره‌بردارى‌هاى معدنى صادره در سال جارى 57 ميليون و 902 هزار ريال بوده و همچنين ميزان اشتغال آن در سال جارى 68 نفر بوده است.
وى با بيان اينکه با صدور 7 فقره گواهينامه اکتشاف در استان نسبت به سال گذشته 75 درصد افزايش داشته‌ايم، تصريح کرد: ماحصل عمليات اکتشافى اين واحدها در سطح استان طى سال 85 ، بيش از 4/2 ميليون تن ماده معدنى اعم از ذغالسنگ و واريزه کوهى و سنگ تزئينى بوده و از طرفى در سال جارى 10 فقره پروانه اکتشاف معدنى صادر گرديده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته که 4 فقره بوده 150 درصد افزايش داشته و بر همين اساس در سال جارى تنها 1 فقره اجازه برداشت در زمينه سنگ‌آهک با ميزان استخراج اسمى بيش از 2 ميليون تن ماده معدنى صادر گشته است.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :