سرمايه‌گذارى در طرح سرب و روى اکسيده مهدى‌آباد يزد

۰۵ مهر ۱۳۸۵ | ۰۴:۲۲ کد : ۱۰۹۲۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۲۹
ذخيره اکسيده و سولفوره سرب و روى مهدى‌آباد در بخش مرکزى ايران و در 115...

هزينه سرمايه‌گذارى در طرح سرب و روى اکسيده مهدى‌آباد يزد 699ميليون دلار و در بخش توليد سرب و روى سولفوره 455 دلار مى‌باشد. اين طرح با هدف توليد 160هزار تن کنسانتره طى سال‌هاى آينده به بهره‌بردارى مى‌رسد.ذخيره اکسيده و سولفوره سرب و روى مهدى‌آباد در بخش مرکزى ايران و در 115 کيلومترى جنوب شرقى يزد قرار دارد. فعاليت‌هاى اکتشافى و خوردگى توسط شرکت‌‌هاى آمريکايى، ژاپنى و ايرانى از سال 1329 تا 1356 در منطقه انجام شده است و پس از يک دوره وقفه 10 ساله يعنى از سال 1366 وزارت معادن و فلزات سابق تصميم به گسترش فعاليت‌هاى اکتشافى در منطقه مهدى‌آباد با استفاده از منابع مالى دولت در قالب طرح اکتشاف مقدماتى و تفضيلى مهدى‌آباد با تکيه بر شناخت بيشتر بخش سولفوره اقدام کرد. در سال 1377 کارشناس شرکت يونيون کاپيتال / ايتوک از پروژه معدنى مهدى‌آباد بازديد کرد و ذخاير اکسيده آن را مورد توجه قرار داد. در سال 1378 به منظور جلب و حمايت از سرمايه‌گذارى خارجى مطابق برنامه سوم توسعه کشور، شرکت‌هاى يونيون کاپيتال استراليا و اتيوک GmbH توافقنامه‌هايى به شرح زير با وزارت معادن و فلزات و شرکت سهامى کل معادن ايران (به عنوان متوليان طرح مهدى‌آباد) منعقد کردند.
قرارداد پايه (Foundation Agreement):
در سال 1378 با موضوع تکميل اکتشاف، انجام مطالعات فنى، اقتصادى، استخراج، فرآورى و فروش روى و کنسانتره معدنى مربوطه فى‌مابين شرکت‌هاى خارجى ذکر شده و شرکت سهامى کل معادن ايران و معاونت امور اقتصادى و بين‌المللى وزارت معادن و فلزات سابق امضا شده است. در اين قرارداد پروژه توسط يک همکارى مشترک (J.V) با نسبت مشارکت شرکت سهامى کل معادن ايران 5درصد شرکت يونيون کاپيتال و اتيوک GmbH هر کدام 25درصد تا تشکيل شرکت اداره مى‌شود.
طبق ماده (6) طرفين موافقت کردند که ارزش ميزان سهام شرکت سهامى کل معادن ايران 10ميليون دلار آمريکا خواهد بود که به عنوان آورده طرف دولتى تلقى شود، طبق ماده (7) تامين مالى پروژه از سوى شرکت‌هاى خارجى مذکور خواهد بود، طبق ماده (9) و ماده (15) اين توافقنامه وزارت معادن و فلزات (طرف دولتى) در صورت درخواست همکارى مشترک، کليه پروانه‌هاى مربوط به استخراج و ساير مجوزهاى قانونى ديگر را صادر خواهد کرد.
قرارداد اوليه (Basic Agreement)
در سال 1378 با موضوع ارزيابى، تامين مالى، توسعه و بهره‌بردارى از کانسار مهدى‌آباد، توليد و فروش محصولات معدنى بين طرفين منعقد شد. هدف اصلى، مشارکت در انجام مطالعات توجيهى فنى، اقتصادى جهت طراحى بهينه معدن و کارخانه فرآورى به نحوى که قابل قبول موسسات وام‌دهنده بين‌المللى قرار گيرد و پروژه از اين طريق بتواند تامين سرمايه کند.
منابع پيش‌بينى شده براى استخرج
بخش اکسيده: 90 ميليون تن با 1/5 درصد روى (عيار 2درصد روى)، بخش سولفوره، 159ميليون تن با 2/6درصد روى (عيار 3درصد روى)، مجموع: 249 ميليون تن با 8/5 درصد روى است.
حجم باطله‌بردارى: (برآورد اوليه براى فاز اول و دوم)
بخش آبرفت: 74 ميليون مترمکعب، بخش سنگى: 467 ميليون مترمکعب، مجموع: 541ميليون مترمکعب است. همچنين برنامه توليد اوليه: 160هزار تن فلز روى (SHG) در سال از بخش اکسيده است و برنامه توليد نهايى: 500 هزار تن فلز روى به اضافه 180 هزار تن کنسانتره سرب در سال از هر دو بخش اکسيده و سولفوره است.
ميزان اشتغالزايى در منطقه
از اعداد و ارقام سرمايه‌گذارى پروژه و کارخانه توليد فلز روى چنين برآورد مى‌شود که راه‌اندازى پروژه باعث ايجاد اشتغال حدود يک‌هزار نفر مستقيم و 2 هزار نفر به طور غيرمستقيم در منطقه محروم مهدى‌آباد خواهد شد.

کلید واژه ها: یزد


نظر شما :