اخذ گواهينامه ISO9001 در تحقيقات آزمايشگاهى

۱۷ مهر ۱۳۸۵ | ۰۸:۰۸ کد : ۱۱۱۲۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۱۷
بمنظور ارتقاوتوسعه تجهيزات وبهبود کيفيت نتايج آزمايشگاهى ،‌سازمان زمين‌...
بمنظور ارتقاوتوسعه تجهيزات وبهبود کيفيت نتايج آزمايشگاهى ،‌سازمان زمين‌شناسى واکتشافات معدنى کشور موفق به اخذ گواهينامهISO9001از موسسهSGS سويس شد.
مهندس عبدالله معمار مدير امور آزمايشگاههاى سازمان زمين‌شناسى واکتشافات معدنى کشور درگفت‌وگو با روابط عمومى اين سازمان با بيان اين مطلب افزود :سازمان زمين‌شناسى واکتشافات معدنى کشور در راستاى توسعه وتجهيز آزمايشگاههاى خود در سالهاى اخير قدمهاى موثرى برداشته است بطوريکه هم اکنون اين سازمان يکى از آزمايشگاههاى معتبر و مرجع شناخته شده در زمينه مطالعات آزمايشگاهى معدنى در کشور را در اختيار دارد .
وى با تاکيد بر اهميت استفاده از نتايج مطالعات آزمايشگاهى در فعاليتهاى معدنى تصريح کرد: بررسى‌هاى زمين‌شناسى در زمينه‌هاى زمين شناسى کاربردى ، زمين شناسى مهندسى، زمين‌شناسى زيست محيطى ،‌زمين شناسى دريايى ،‌ زمين شناسى اقتصادى و اکتشافات معدنى وزمين شناسى پزشکى بدون پشتيبانى فنى وتحقيقات آزمايشگاهى امکان پذير نيست .
معمار به مهمترين دستگاههايى که اين سازمان بمنظور هرچه پربارتر ارائه کردن تحقيقات ومطالعات آزمايشگاهى در اختيار دارد اشاره کرد وافزود : آزمايشگاه تحقيقات ايزوتوپى يکى از مهمترين مواردى است که به تهيه وآناليز عناصر گرانقيمتى مانند طلا و پلاتين مى‌پردازد بطوريکه اگر عيار طلاى نمونه در حد ppb باشد از طريق تغليظ با کربن اکتيو وسپس توسط دستگاه اسپکتروگراف ،‌ طيف طلا مشخص و از روى طيف طلاى موجود در نمونه‌، ‌ برحسب ppb محاسبه مى‌گردد و چنانچه عيار طلا در نمونه برحسب ppm باشد از طريق دستگاه اتمى که آبزروبشن نام دارد طيف طلا معين مى‌شود.
وى در ادامه به تجهيزات آزمايشگاهى که توسط سازمان زمين‌شناسى واکتشافات معدنى کشور خريدارى شده است اشاره کرد واذعان داشت : اين سازمان با داشتن سه نوع دستگاه XRD به مدلهاى D500 و D50000 ساخت کارخانه زيمنس و D4 ساخت کارخانه بروکر آلمان ، کانى‌‌هاى موجود در يک نمونه را مشخص وآناليزهاى مربوطه را ارائه مى‌کند.ضمناً دستگاه D4 بخاطر داشتن نرم‌افزار توپاز قادر است کميت کانى‌هاى موجود در نمونه را مشخص نمايد .
معمار ادامه داد : سازمان زمين‌شناسى واکتشافات معدنى‌کشور با در اختيار داشتن دو نوع دستگاه XRF در مدلهاىS4 وmagixpro امکان استفاده از سه روش آناليز براى نمونه‌هاى سنگى را دارامى‌باشد بطوريکه برخى نمونه‌هاى ژئوشيميايى را براى تهيه نقشه‌هاى يکصد‌هزار و يک‌دويست‌وپنجاه هزار با استفاده از استانداردهاى لازم مورد تجزيه براى سنجش عناصر اصلى وکمياب قرار مى‌دهد .
وى از خريد دستگاه پلاروگراف خبر داد وگفت : دستگاه پلاروگراف که مکانيسم آن از طريق الکتروشميايى است يکى ديگر از دستگاههايى است که سازمان زمين‌شناسى خريدارى نموده بطورى که مى‌توان عناصرمختلف از جمله تنگستن وموليبدن را در حد ppb تعيين نمود.
مدير امور آزمايشگاههاى سازمان زمين‌شناسى خاطر نشان کرد : اين سازمان در ماههاى اخير با نصب وراه‌اندازى دستگاه اتميک فلورسانس ،‌با نهايى کردن کاليبراسيون اين دستگاه براى نمومنه‌هاى خاک وآب مى‌تواند عناصر مضر زيست محيطى از جمله روى،کادميوم ،ژرمنيوم ،قلع ،سرب ،تلنيوم ،سلنيوم ،بيسموت ،آنتيموان و آرسنيک را در حد ميلى‌گرم درتن تعيين نمايد.
وى در پايان اعلام کرد : تاجهت بهبود بخشيدن به کيفيت کار در زمينه زيست محيطى وبهداشت محيط بخش آزمايشگاه سازمان زمين‌شناسى در نظر دارد تا با ارتقا کيفيت وکميت تحقيقات آزمايشگاهى نسبت به دريافت گواهينامهISO14001 وISO18001 درآينده نه چندان دور با ارائه راهکارهاى لازم اقدام نمايد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :