نقشه‌هاى پهنه‌بندى مخاطرات توسط پژوهشکده سوانح طبيعى تهيه مى‌شود

۲۴ آبان ۱۳۸۵ | ۰۸:۰۰ کد : ۱۱۵۵۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۴۲
مقاوم‌سازى و بهسازى لرزه‌اى کشور مبنى بر تحقيقات و دستاوردهاى علمي...
مقاوم‌سازى و بهسازى لرزه‌اى کشور مبنى بر تحقيقات و دستاوردهاى علمى در همين بخش است که به همين منظور شناخت گستره کشوراز نظر خطر لرزه خيزى و تهيه نقشه‌هاى پهنه‌بندى و ريز‌پهنه‌بندى جزء اقداماتى است که دردست انجام توسط پژوهشکده سوانح طبيعى است.
به گزارش روابط عمومى سازمان زمين شناسى و اکتشافات معدنى کشوردکتر سيد محمود فاطمى عقدا رئيس پژوهشکده سوانح طبيعى و دبير کارگروه تخصصى زلزله و لغزش لايه هاى زمين در سمينارى تحت همين عنوان که به همت ستاد حوادث غيرمترقبه وزرات کشور در بنياد مسکن برگزار شد، با بيان اينکه بطور کلى ايران کشور لرزه خيزىاست، تصريح کرد: پتانسيل لرزه خيزى ايران به علت ويژگى‌هاى خاص زمين‌شناسى و زمين‌شناسى‌ساختمانى‌کشور است که در طول ميليونها سال شکل گرفته است.
وى در ادامه با بيان اينکه بر اثر حرکت صفحات مختلف،فشارهايى که به پوسته ايران وارد مى شود اين فعاليتها را در برخى نقاط تشديد کرده، خاطر نشان کرد: به علت همين ويژگيهاست که در شرق و شمال شرقکشور ما اين ويژگيها حاکم است و به طبع انتظار ما اين است که کشورى که در طول تاريخ چنين وضعيتى داشته است، حداقل ساخت و سازها و سرمايه گذاريهايى از گذشته بهتر شود و اين عامل مهم در آن رعايت شود.
رئيس پژوهشکده سوانح طبيعى با ابراز تأسف از اينکه متاسفانه شاهد بوديم که اين امر صورت نگرفته است و دليلآن هم حجم بسيار زياد از سازه هاى نامقارم در کشور ماست،گفت:براى اين امر اقداماتى توسط کارگروه زلزله و لغزش لايه هاى زمين در زمينه پيشگيرى و آمادگى، انجام تحقيقات کاربردىبراى اهداف بهسازى و مقاوم سازى صورت گرفته است.
فاطمى در خاتمه گفت: در بحث مقاوم سازى، بهسازى لرزه‌اى کشور مبنى بر تحقيقات و دستاوردهاى علمى اين بخش است که به همين منظور شناخت گستره کشوراز نظر خطر‌خيزى، تهيه نقشه هاى پهنه بندى و ريز پهنه بندى جزء اقداماتى است که دردست انجام است. به موازات اينها در امر تشخيص وقوع زلزله نيز خدمات خوبى انجام شدهاست که اميدواريم به زودى بتوانيم نتايج آن را در اختيار مسوولان کشور قرار دهيم.


کلید واژه ها: کرمان


نظر شما :