گزارشى از " گردهمايى تخصصى زلزله و بهسازى"

۲۷ آبان ۱۳۸۵ | ۰۳:۳۵ کد : ۱۱۵۵۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۷۹
صبح روز سه شنبه 23/08/1385، گردهمايى تخصصى زلزله و بهسازى با حضور...

صبح روز سه شنبه 23/08/1385، گردهمايى تخصصى زلزله و بهسازى با حضور سعيدى کيا وزير مسکن و شهرسازى و در محل سالن کنفرانس بنياد مسکن انقلاب اسلامى برگزار شد.در اين همايش نيم روزه که با هدف کاهش سوانح غير مترقبه و با همت کارگروه تخصصى زلزله و لغزش لايه هاى زمين بنياد مسکن برگزار شد، مديران کل استانهاى سراسر کشور بنياد مسکن، وزارت مسکن و شهرسازى و رييسان ستادهاى بازسازى شرکت داشتند. در اين مراسم عليرضا تابش رييس بنياد مسکن انقلاب اسلامى کشور ضمن ايراد سخنرانى گفت: گستردگى حجم فعاليت در برابر سوانح طبيعى و بازسازى در کشور کم نظير است و تجارب حاصل از اين امر قابل ارايه در سطح بين‌المللى است. وى افزود: جمهورى اسلامى در زلزله‌هاى گيلان و زنجان (سال 1369)، اردبيل ( سال 1375) و بم (سال 1382) تجارب فوق‌العاده چشمگيرى کسب کرد. تابش با يادآورى زلزله فروردين ماه سال جارى در استان لرستان گفت: از ابتداى کار بازسازى تاکنون از مجموع 30 هزار واحد مسکونى روستايى تخريب شده، ساخت و ساز بيش از 27 هزار واحد در دست انجام است.رييس بنياد مسکن انقلاب اسلامى سپس بتن ريزى 24 هزار و 500 واحد مسکونى روستايى و نصب اسکلت براى 20 هزار واحد را از جمله اقدامات صورت گرفته توسط ستادهاى بازسازى مستقر در منطقه زلزله‌زده استان لرستان، اعلام کرد.
وى اضافه کرد، بالغ بر 100 هزار تن فولاد و 230 هزار تن سيمان براى پيشرفت بموقع بازسازى استان لرستان مصرف شده است و انتظار مى‌رود بازسازى واحدهاى تخريب شده تا پايان سال جارى به انجام برسد.
زلزله‌هايى بقدرت 6، 1/5 و 7/4 ريشتر اوايل فروردين ماه امسال شهرستان هاى بروجرد، دورود و... در استان لرستان را لرزاند و علاوه بر تلفات انسانى، خسارات مالى نيز برجاى گذاشت.رييس بنياد مسکن تاکيد کرد، براى نخستين بار در کشور در منطقه زلزله زده بم همگام با بازسازى، توسعه همه جانبه نيز صورت گرفته و توجه به بالاترين سرانه‌ها و رعايت اين شاخص‌ها از ساير نقاط توسعه يافته در کشور نيز بالاتر است.
در ادامه مهندس هاشمى معاون هماهنگى امور عمرانى وزارت کشور ايراد سخن کرد. وى گفت: 97 در صد مساحت کل کشور در معرض خطرات نسبى زلزله و سيل قرار دارد. از سال 1282 يعنى بيش از يک قرن گذشته تاکنون، بيش از 30 هزار زلزله به ثبت رسيده است که از اين تعداد 16 مورد آن بسيار مخرب بوده و بيش از 50 هزار نفر از هموطنانمان در اين حوادث جان باخته اند. وى ادامه داد: سالانه بين 250-300 زلزله 3-4 ريشترى داريم که اين نشان از اين دارد که با توجه به اين شرايط بايد براى اين موضوع يک فکر عاجل و جدى داشته باشيم. وى گفت: برخى از کشورها خود را با حوادث عجين کرده و آماده مقابله با آنها هستند. ما نيز بايد به اين سمت برويم. وى برخى از سيستهاى کلان که لازم است به آنها بطور جدى پرداخته شود و همچنين چشم انداز 5 ساله چهارم و برنامه هاى ستاد حوادث را اينطور برشمرد: - بحث تقويت علمى – فنى، تجهيزات و مديريت مقابله با سوانح، بحث تاکيد بر مقاوم سازى و اعمال سيستهاى تشويقى و فرهنگ سازى اين مهم که به آن بايد توجه شود، ايمن سازى محيط هاى شهرى و روستايى در مقابل زلزله و سيل که همواره ما را دچار تهديد مى کند، بحث احياى بافتهاى فرسوده، بحث توسعه و تجهيز پايگاههاى لرزه نگارى و بحث نهادينه سازى صنعت بيمه در مقابله با حوادث.وى بحث فرهنگ سازى موضوع ايمن سازى و مقاوم سازى و ساخت بهينه ساختمانها را جزء اولويت هاى کارى دانست و تاکيد کرد: ابتدا مسئولين دولتى و ارگانها بايد از خودشروع کنند چراکه اين يک حقيقت است که ما اين تهديدات را داريم و ما به آن بى توجه هستيم.
وى گفت: ما بايد باور کنيم که مى توانيم اين تهديدات را به حداقل برسانيم چراکه چه در بحث پيشگيرى، چه مقابله و چه بازسازى اين امکان براى ما وجود دارد. در اين زمينه متخصص، علم، وقت، سرمايه و .. داريم. اگر اين اهميت پيدا کند و براى ما فرهنگ شود که مسئولين را اول بر اين موضوع دردمند کنيم، راه علاجش مشکل نيست و درمان، زمان و هزينه اى زيادى نخواهد داشت. خواهش بنده اين است که هر کس در حد توان و وسعش به اين موضوع بپردازد، ما هم در ينزمينه اعلام آمادگى مى کنيم. همچنين دکتر فاطمى عقدا رئيس پژوهشکده سوانح طبيعى و دبير کارگروه تخصصى زلزله و لغزش لايه هاى زمين به خبرنگار ما گفت: بطور کلى کشور ايران کشور لرزه خيزى است. پتانسيل لرزه خيزى ايران به علت ويژگى هاى خاص زمين شناسى و زمين شناسى ساختمانى کشور است که در طول ميليونها سال شکل گرفته است. حرکت صفحات مختلف، فشارهايى که به پوسته ايران وارد مى شود اين فعاليتها را در برخى نقاط تشديد کرده است.فاطمى عقدا در ادامه افزود: اين از ويژگيهايى است که در شرق و شمال شرق کشور ما حاکم است و به طبع انتظار ما اين است که کشورى که در طول تاريخ چنين وضعيتى داشته است، حداقل ساخت و سازها و سرمايه گذاريهايى از گذشته بهتر شود و اين عامل مهم در آن رعايت شود. اما متاسفانه شاهد بوديم که اين امر صورت نگرفته است و دليل آن هم حجم بسيار زياد از سازه هاى نامقارم در کشور ماست.دبير کارگروه تخصصى زلزله و لغزش لايه هاى زمين افزود: براى اين امر اقداماتى توسط کار گروه زلزله و لغزش لايه هاى زمين در زمينه پيشگيرى و آمادگى، انجام تحقيقات کاربردى براى اهداف بهسازى و مقاوم سازى صورت گرفته است. در بحث مقاوم سازى هم بهسازى لرزه اى کشور مبنى بر تحقيقات و دستاوردهاى علمى اين بخش است و همينطور شناخت گستره کشور از نظر خطر خيزى، تهيه نقشه هاى پهنه بندى و ريز پهنه بندى جزء اقداماتى است که در دست انجام است. به موازات اينها در امر تشخيص وقوع زلزله نيز خدمات خوبى انجام شده است که اميدواريم به زودى بتوانيم نتايج آن را در اختيار مسئولين کشور قرار دهيم.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :