کارگاه آموزشى ـ تخصصى سيلاب و روش‌هاى مقابله با آن

۲۷ آبان ۱۳۸۵ | ۰۵:۱۷ کد : ۱۱۵۷۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۹۰
نيمى‌ از مردم دنيا هر سال از مسائل مربوط به آب (از جمله سيلاب، خشکسالي...

کارگاه آموزشى ـ تخصصى سيلاب و روش‌هاى مقابله با آن در کشور صبح امروز با حضور مديران و کارشناسان بخش آب در سالن شهيد عباسپور شرکت مديريت منابع آب ايران برگزار شد. رسول زرگر ـ معاون وزير نيرو در امور آب و رييس کارگروه تخصصى سيل و طغيان رودخانه ـ در اين کارگاه با اشاره به اين که 1.2 ميليارد نفر از مردم جهان به آب سالم دسترسى ندارند و سالانه دو تا سه ميليون نفر بر اثر بيمارى‌هاى وابسته به آب جان خود را از دست مى‌دهند، گفت: نيمى‌ از مردم دنيا هر سال از مسائل مربوط به آب (از جمله سيلاب، خشکسالى و...) متاثر مى‌شوند و طبق تحقيقات به عمل آمده، آب دومين چالشى است که بشر با آن در هزاره سوم روبه‌روست.وى افزود: تا سال 2050 اين ارقام نه تنها کاهش پيدا نمى‌کند، بلکه افزايش نگران‌کننده‌اى نيز خواهد داشت. زرگر با اشاره به اين که سيلاب 60 درصد خسارات مربوط به بلاياى طبيعى را در دنيا تشکيل مى‌دهد، گفت: کشور ما در دهه گذشته به طور متوسط هر سال با 60 سيلاب روبه‌رو بوده که 570 ميليارد تومان خسارات دربر داشته است و هر سال 200 نفر جان خود را در اين رابطه از دست داده‌اند. معاون وزير نيرو در امور آب با اشاره به اين که 85 درصد کشور در منطقه فراخشک، خشک و نيمه خشک قرار دارد و اکثر رودخانه‌هاى آن فصلى و سيلابى است، گفت: سيل يک نعمت است به شرط آن که بتوانيم آن را کنترل کنيم و به همين دليل است که بحث استحصال و بهره‌بردارى مناسب از آب اهميت خاصى دارد.
وى همچنين با اشاره به اين که وقتى مديريت منابع آب را مطرح مى‌کنيم نمى‌توانيم دو مقوله سيل و خشکسالى را از يکديگر تفکيک کنيم از مديرکل ستاد حوادث و سوانح غير مترقبه کشور خواست کميته ملى حوادث غير مترقبه کشور به صورت مرتب تشکيل جلسه دهد تا گروه‌هاى مختلف بتوانند مسائل و دغدغه‌هاى خود را مطرح کنند.
جزايرى - مديرکل ستاد حوادث و سوانح غير مترقبه - نيز در اين مراسم با اشاره به اين که عليرغم پيشرفت تکنولوژى در خصوص حوادث غير مترقبه و بلاياى طبيعى با افزايش خسارات و تلفات روبه‌رو هستيم، گفت: از سال 1990 تا 2002 ميلادى طى 12 سال تعداد آسيب ديدگان از بلاياى طبيعى 5.2 برابر و ميزان خسارات اقتصادى 38 برابر شده است. وى در ادامه به وظايف، ساختار، اعضا و اهداف ستاد حوادث غير مترقبه کشور، شوراى عالى مديريت بحران و سازمان مديريت بحران پرداخت و در پايان ضمن مثبت ارزيابى کردن اقدامات صورت گرفته در خصوص بلاياى طبيعى و حوادث غير مترقبه از کمک هزار ميليارد دلارى دولت از حساب ذخيره ارزى به امر خشکسالى خبر داد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :