انرژى هسته اى امن ترين منبع تامين الکتريسيته در آينده خواهد بود

۲۸ آبان ۱۳۸۵ | ۰۴:۴۱ کد : ۱۱۶۰۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۴
بنا به اظهارات IEA "اين دو مزيت انرژى هسته اى را به انتخابى کاملا مناسب جهت...

طبق اظهارات آژانس بين المللى انرژى IEA، از آنجائيکه انرژى هسته اى انتشار دى اکسيد کربن را کاهش مى دهد، به احتمال بسيار زياد بهترين و امن ترين منبع تامين الکتريسيته در آينده خواهد بود. اما در اين ميان لازم است پيش از هر کارى سطح دانش عمومى مردم نسبت به عواقب ناشى از استفاده از سوخت هاى فسيلى بالاتر رود.انرژى هسته اى نقش بسزايى در کاهش صدور دى اکسيد کربن دارد و مى تواند در آينده منبعى براى توليد الکتريسته به شمار رود. اما پيش از هر چيز اين تکنولوژى بايد در نبرد با افکار عمومى پيروز شود.طبق تحقيقات به عمل آمده توسط IEA، انرژى هسته اى در مقايسه با منابع ديگر انرژى، دو مزيت مهم را داراست، عدم انتشار گازهاى گلخانه اى و استفاده از اورانيوم به عنوان تنها منبع مورد نياز، از مهمترين مزاياى آن است.
دو مزيت بسيار مهم
بنا به اظهارات IEA "اين دو مزيت انرژى هسته اى را به انتخابى کاملا مناسب جهت بالا بردن امنيت، در بين منابع تامين انرژى بدل مى کند. به خصوص اگر نگرانى هايى چون حفاظت از گياهان، زوايد هسته اى و احتمال خطر در توليد مثل که در رابطه با اين انرژى همواره در ميان مردم مطرح است حل شود، به کارگيرى آن در آينده بسيار مفيد خواهد بود."طى سه سال گذشته صحبت هاى مطرح شده در مورد انرژى هسته اى باعث افزايش قيمت نفت و گاز شده و امروزه کشورهايى چون چين، آمريکا، هند، روسيه، انگلستان، فرانسه و فنلاند با نگرشى متفاوت به اين منبع انرژى مى نگرند. IEAمعتقد است : "در حال حاضر نگرانى در مورد امنيت انرژى، افزايش قيمت سوخت و بالا رفتن ميزان انتشار دى اکسيد کربن، منجر به بحث هاى فراوانى در زمينه نقش انرژى هسته اى شده است."طبق پيش بينى هاى اخير اين آژانس، ميزان انرژى توليدى از منابع هسته اى تا سال 2030 کاهش قابل توجهى خواهد داشت، با اين فرض که ظرف ساليان آينده چندين عدد رآکتور جديد ساخته شود و به تبع آن تعدادى از رآکتورهاى فعلى نيز از رده خارج شود.
بهبود انرژى
رويهمرفته ظرفيت توليد انرژى هسته اى از 368 گيگا وات در سال 2005 به 416 گيگاوات در سال 2030 خواهد رسيد، اما اين نرخ رشد پايين تر از ميزان تقاضا خواهد بود.تحت سناريوهاى متفاوتى که تا به امروز با در نظر گرفتن سياست هاى مسالمت آميز دولت ها از جانب IEA مطرح شده، انرژى هسته اى مى تواند در نتيجه افزايش مقدار انرژى ترکيبى و کاهش ميزان انتشار تا سال 2006 به 519 گيگاوات افزايش يابد. IEAدر اين باره مى گويد "انرژى هسته اى نگرانى هاى مربوط به توليد الکتريسيته ، تغييرات آب و هوايى و افزايش وابستگى به صادرات گاز را برطرف خواهد نمود."

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :