چپن یک سامانه پیش بینی زلزله ابداع کرده است

۰۹ دی ۱۳۸۵ | ۰۳:۴۴ کد : ۱۲۲۶۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۸۴
کارشناسان این اداره از طریق دوربین‌های ویدیویی که به اینترنت باند پهن متصل....

چپن یک سامانه پیش بینی زلزله ابداع کرده است که در آن از رفتار غریزی این حیوانات در آستانه وقوع زمین‌لرزه بهره گرفته شده است. اداره زلزله در نانینگ مرکز منطقه خودمختار گوانگسی در جنوب چین با ترکیبی از فناوری جدید و غریزه طبیعی مارها این سامانه را ابداع کرده است. 
کارشناسان این اداره از طریق دوربین‌های ویدیویی که به اینترنت باند پهن متصل است رفتار مارها را در یک مزرعه نگهداری مار زیر نظر دارند. این دوربین‌ها ‪ ۲۴‬ساعت شبانه روز کار می‌کنند. جیانگ وایسونگ مدیر این اداره گفت از بین تمام موجودات زمین مارها بیشترین حساسیت را به زلزله دارند.
   مارها می‌توانند زلزله را سه تا پنج روز قبل از وقوع از فاصله ‪۱۲۰‬ کیلومتری احساس کنند و با رفتار خود این آگاهی را نشان دهند. زمانی که زلزله‌ای در شرف وقوع است مارها از لانه‌ها‌یشان حتی در سرمای زمستان بیرون می‌آیند. در مواقع بروز زلزله شدید حتی امکان برخورد مارها با دیوار هنگام فرار وجود دارد. چین یک کشور زلزله خیز است که بیشتر زلزله‌ها در مناطق دورافتاده روستایی رخ می‌دهد. در زلزله روز سه شنبه گذشته در جنوب تایوان سه ساختمان فروریخت که در اثر آن دو تن کشته و ‪ ۴۲‬نفر دیگر زخمی شدند.

کلید واژه ها: خراسان شمالى


نظر شما :