بررسی‌های علوم‌زمین در جهت‌گیر‌های اقتصادی و صنعتی کشور بسیار اثرگذار است

۱۵ بهمن ۱۳۸۶ | ۰۸:۵۸ کد : ۱۲۸۶۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۹
متخصصان علوم‌زمین کشور علی‌رغم محدودیتهای موجود بسیار عالی عمل کرده‌اند....
متخصصان علوم‌زمین کشور علی‌رغم محدودیتهای موجود بسیار عالی عمل کرده‌اند و ارزش این رشته زمانی مشخص خواهد شد که به اثرات قابل توجهی که بررسی‌های زمین‌شناسی در جهت‌گیری‌های کلی اقتصادی و صنعتی کشور می‌گذارد، توجه بیشتری داشته باشیم.
 
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر علیرضا طهماسبی وزیر صنایع و معادن در بیست‌و پنجمین گردهمایی علوم زمین کشور که صبح امروز در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آغاز بکار کرد، با ابراز خرسندی از اینکه گردهمایی سالیانه علوم‌زمین علی‌رغم محدودیتهای اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران طی 25 سال گذشته بدون وقفه و با همت مسوولان آن برگزار شده است، گفت: امیدوارم همانطور که وظیفه هر همایش علمی واقعی در فراهم کردن بستری جهت انجام تبادلات آخرین دستاوردهای علمی و تخصصی نهفته است، گردهمایی سالیانه علوم‌زمین نیز بتواند متخصصان و علاقمندان این بخش را گامی به جلو و به سوی اهداف خود هدایت کند.
وی با بیان اینکه شخصا" به سطح تخصص و فناوری وتجربه بسیار بالای کارشناسان علوم‌زمین کشور ایمان دارم، گفت: من معتقدم متخصصان این بخش علی‌رغم محدودیتهای موجود بسیار عالی عمل کرده‌اند و ارزش این رشته زمانی مشخص خواهد شد که به اثرات قابل توجهی که بررسی‌های زمین‌شناسی در جهت‌گیری‌های کلی اقتصادی و صنعتی کشور می‌گذارد، توجه بیشتری داشته باشیم.
وزیر صنایع و معادن با بیان اینکه اولین و مهمترین وظیفه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور رسیدگی به امور اکتشافی کشور است، خاطر نشان کرد: در سطوح بالای کشور به موضوع اکتشاف معادن توجه خاصی می شود و این سازمان نیز باید با کشف مزیت‌های نسبی موجود در این بخش و هدایت صحیح پتانسیلهای موجود، در راستای توسعه اقتصادی کشور گامهای اساسی بردارد.
طهماسبی گفت: خوشبختانه امروز از بخشهای مختلف سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی‌ کشور شامل زمین‌شناسی پزشکی‌،مهندسی،زیست‌محیطی،دریایی و همچنین بخشهای مختلف اکتشاف‌معادن بازدید به عمل آوردم و می‌توانم اذعان داشت دانشجویان و متخصصینی که در این عرصه به فعالیت مشغول هستند، می‌توانند نقش بسیار عمده و اساسی در بخشهای مختلف کشور داشته باشند.
وی با بیان اینکه دولت بیشترین توجه و نگاه خود را معطوف به مسائل اکتشافات‌معدنی و بخش تولید موادمعدنی داشته و دارد، تصریح کرد: در بسیاری از بخشهای برنامه چهارم توسعه به بخش زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی توجه ویژه‌ایی شده و نگاه بسیار عمیق برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران کشور به مساله استفاده از توان علمی و تخصصی کارشناسان علوم‌زمین در پیشبرد اهداف سند چشم‌انداز بیست‌ساله با نگاهی به بندهای موجود در این برنامه محرز و قابل اثبات است.
وزیرصنایع و معادن در ادامه گفت: باید سعی کنیم مزیت‌های نسبی خود را در بخش معدن شناخته و با هدایت صحیح آن گامی مناسب در جهت توسعه صنایع‌پایه، صنایع‌فرآوری، صنایع فلزی استراتژیک و غیرفلزی‌ها برداریم.
وی با بیان اینکه جهت وزارت صنایع و معادن در جهت توسعه اهداف تعیین شده بخش اکتشاف و معادن کشور فعالیت های گسترده‌ایی را انجام داده است، تصریح کرد: سند استراتژی بخش صنعتی و معدن کشور تدوین شده و ما برای اولین بار اهداف عددی را در سیاستهای کلان، خرد و محیطی و همچنین سیاستهای بخشی خود تعریف کرده‌ایم.
طهماسبی با اشاره به انجام افتتاح پروژه ثبت محدوده های معدنی بصورت مکانیزه که چندی پیش توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور صورت گرفت، افزود: برنامه‌ریزی جهت انجام و توسعه اکتشاف معادن در کشور، بهره‌برداری و فرآوری محصولات صنایع معدنی با هدایت و نظارت دولت و بر اساس فناوری‌های پیشرفته دنیا از برنامه‌های اولویت‌دار وزارت صنایع و معادن است.
وزیر صنایع و معادن با بیان اینکه باید سعی کنیم فرصتهای اقتصادی جهت انجام سرمایه‌گذاری در بخش علوم‌زمین کشور را از دست ندهیم، خاطر نشان کرد: خوشبختانه دولت نهم توجه ویژه‌ایی به این بخش در کشور داشته و همواره سعی کرده بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور را افزایش دهد که یادآوری بودجه تصویب شده از سوی مجلس شورای اسلامی معادل 20 میلیون دلار جهت توسعه امر اکتشاف معادن در کشور گواه نگاه ویژه وزارت صنایع و معادن و همچنین دولت به این بخش است.
طهماسبی در خاتمه گفت: فراموش نکنیم حجم بالای ذخایر معدنی ایران توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران کشورهای خارجی را به خود جلب کرده که امیدوارم برگزاری چنین همایشهایی فرصتی برای دستیابی به آخرین اطلاعات و فناوری‌های موجود در دنیا و ارائه راهکارهای مناسب در بخش علوم‌زمین کشور باشد.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :