اعطای گواهی کشف بزرگترین ذخیره سولفات‌سدیم خاورمیانه در اراک

۰۷ اسفند ۱۳۸۵ | ۰۳:۵۷ کد : ۱۲۹۴۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۵۰
با انجام عملیات اکتشافات ناحیه‌ای از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌....
با انجام عملیات اکتشافات ناحیه‌ای از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یکی از بزرگترین ذخایر سولفات‌سدیم خاورمیانه واقع در استان مرکزی به مرحله اعطاء گواهی کشف رسید.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس بهروز برنا مدیر امور اکتشاف این سازمان با اشاره به کشف معدن بزرگ سولفات‌سدیم واقع در اراک گفت: موضوع سولفات‌سدیم یکی از پروژه‌های بزرگ سازمان بوده است که از محل درآمدهای وزارت صنایع و معادن و بودجه عمومی به اجرا درآمد که چند فاز اکتشافی آن در یک گستره بزرگ در دریاچه میقان و پس از آن در قالب طرح اکتشافات سراسری به عنوان یک پروژه مستقل ادامه یافت.
وی با بیان اینکه حدود 145 میلیون تن کانسنگ یا مواد انباشته شده در پلایای دریاچه میقان وجود دارد، تصریح کرد:  با تکمیل اکتشافات، ذخیره‌ای بالغ بر 45 میلیون‌تن سولفات سدیم با احتساب 3/33 درصد برای کارشناسان محرز شد.
برنا سولفات‌سدیم را در صنایع کشور پر اهمیت ذکر کرد و گفت: با توجه به وضعیت سولفات‌سدیم در خاورمیانه، معدن کشف شده یکی از ذخایر بسیار مناسب به حساب می‌آید و این در حالیست که استفاده این ماده معدنی در صنایع شیشه، لاستیک‌سازی، کاغذسازی، شوینده‌ها و... بسیار فراگیر است .
مدیر امور اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان اینکه از این پس می‌توان علاوه بر تأمین نیاز داخلی کشور به سولفات‌سدیم مازاد آن را به کشورهای همجوار صادر کرد، افزود: گواهی کشف این محدوده پس از بررسی‌های کارشناسی، طی ماههای اخیر به نام سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور صادر شد و باید اعتراف کرد یکی از دستاوردهای اکتشافی بسیار ارزنده ایران در بخش معدن محسوب می‌شود.
برنا در خاتمه یادآور شد: خوشبختانه ذخایر موجود در منطقه بسیار مطلوب و مناسب ارزیابی می‌شود که بر همین اساس قرار بر این است که پس از تقسیم آن، هر قطعه پس از برگزاری مزایده توسط دولت به بهره‌برداران بخش خصوصی در آینده‌ایی نزدیک واگذار شود.

کلید واژه ها: آذربایجان شرقی مرکزى


نظر شما :