معرفی جهانی زمین از سوی سازمان ملل متحد

۱۹ فروردین ۱۳۸۶ | ۰۵:۲۹ کد : ۱۳۲۱۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۴۷
بر اساس مذاکرات صورت گرفته و بمنظور ارتقاء سطح علوم پایه در سطح بین‌المللی....
بر اساس مذاکرات صورت گرفته و بمنظور ارتقاء سطح علوم پایه در سطح بین‌المللی سال آینده از سوی سازمان ملل متحد به عنوان سال جهانی زمین معرفی خواهد شد.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر محمدعلی وحدت رئیس اداره علوم کمیسیون ملی یونسکو ضمن اعلام این مطلب گفت: در کمیته موردنظر در خصوص فعالیت‌های مرتبط با مسائل علوم‌زمین بحث و برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری می‌شود که بر همین اساس کمیته در حال تنظیم یک برنامه دوسالانه برای فعالیت‌های مختلفی که اعضاء در خصوص مسائل علوم‌زمین می‌توانند داشته باشند، است که از آن جمله می‌توان به برگزاری سمینارها، کنفرانسها، اعزام افراد به سمینارهای تخصصی ملی، منطقه‌ایی و بین‌المللی اشاره کرد.
وی با اشاره به حضور دکتر حقی‌پور نماینده کمیته بین‌المللی زمین در یونسکو در جلسات برگزار شده، خاطر نشان کرد: بر اساس مذاکرات صورت گرفته سال آینده از سوی سازمان ملل متحد به عنوان سال جهانی زمین معرفی خواهد شد که بر همین اساس برنامه ها و اهداف موردنظر در این خصوص تدوین و جهت حمایت از آن به دولت ارائه خواهد شد.
وحدت با اعلام اینکه طی 20 سال گذشته چهارمین جلسه کمیته ملی زمین کمیسیون ملی یونسکو تشکیل شد، تصریح کرد: اعضاء جدید کمیته مهندس محمدتقی‌کره‌ای معاون وزیر و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به‌عنوان رئیس کمیته ملی علوم‌زمین یونسکو و دکتر منوچهر قرشی رئیس پژوهشکده علوم‌زمین به‌عنوان معاون ایشان و همچنین جمعی از اعضاء هیأت علمی دانشگاهها، رئیس مرکز تحقیقات و آزمایشگاههای مدیریت اکتشاف وزارت نفت، اعضاء انجمن زمین‌شناسی و مهندسی، پژوهشکده سوانح‌طبیعی، مدیر اقتصادی شرکت ملی فولاد ایران و... هستند.
رئیس اداره علوم کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به اهمیت مباحث مربوط به علوم‌زمین و لازمه پرداختن به آن از سوی همه کشورهای دنیا، تصریح کرد: یکی از تصمیمات کمیته ملی علوم زمین در یونسکو، برگزاری سالانه المپیاد زمین‌شناسی بود که به نظر می‌رسد علی‌رغم مباحث بسیار عمیق و جذاب موجود در این رشته، تا به حال از آن غافل مانده‌ایم که امیدواریم با برنامه‌های پیش رو و فرهنگ‌سازی مناسب به جایگاه واقعی این علم در بین رشته‌ها دست یابیم.
وی یادآور شد: موضوع ژئوپارکها و بحث بیماری‌های مختلف با منشاء زمین در بین اعضاء کمیته ملی زمین بسیار قابل توجه است و خوشبختانه دانشمندان ایرانی از جمله اولین مبتکرانی هستند که این بحثها را در مجامع بین‌المللی از جمله یونسکو مطرح کرده و باید گفت که از سوی دیگر اعضاء با استقبال بسیار گسترده‌ایی مواجه شده است.
دکتر وحدت با ابراز تأسف از اینکه به برخی از رشته‌های تحصیلی در ایران با نگاهی بازاری و با جنبه‌های درآمدزایی و سودآوری توجه می‌شود، گفت: برخی از رشته‌ها در ایران علی‌رغم عمق بالای آنها و قرار داشتن آنها در بین رشته‌های علوم پایه از جمله زمین‌شناسی؛ دارای جذابیت لازم برای جذب دانشجو نیستند که معرفی بیشتر این رشته و جذب دانشجویان نخبه در این آنها جزو وظایف مراکز متولی رشته زمین‌شناسی است.
وی در پایان گفت: دولت نیز باید سعی کند در مورد رشته‌های پایه از جمله زمین‌شناسی که دارای بازار کار محدودتر و استقبال کمتری در بین عموم جامعه است، سرمایه‌گذاری‌های لازم را صورت دهد و زمینه‌های کار را برای نخبگان این رشته فراهم کند. 

کلید واژه ها: کرمان


نظر شما :