تهیه نقشه‌های زمین شناسی بزرگ مقیاس با همکاری بخش خصوصی

۲۱ فروردین ۱۳۸۶ | ۰۴:۳۲ کد : ۱۳۲۵۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۰۷
در نقشه‌های زمین‌شناسی با مقیاس یک‌بیست‌وپنج‌هزارم علاوه بر اطلاعات زمین‌شناسی....
در نقشه‌های زمین‌شناسی با مقیاس یک‌بیست‌وپنج‌هزارم علاوه بر اطلاعات زمین‌شناسی پایه، داده‌های کاربردی جهت استفاده در فعالیت‌های عمرانی و اجرائی کشور وجود دارد که این نقشه‌ها توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و با همکاری بخش خصوصی تهیه خواهند شد.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس فرهاد انصاری مدیر زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی این سازمان گفت: پس از پایان فعالیت تهیه و تولید نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس یک‌صد‌هزارم به عنوان یکی از وظایف اصلی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، تهیه و تولید نقشه‌ها با مقیاس بزرگ‌تر با کمک بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفت.
وی گفت: بر پایه بررسی‌های صورت گرفته و بر اساس شرایط و نیازهای موجود کشور تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی در مقیاس یک‌بیست‌وپنج‌هزارم تصویب شده که در این نقشه‌ها علاوه بر اطلاعات زمین‌شناسی پایه، داده‌های کاربردی نیز  وجود دارند که بر همین اساس می‌توان این نقشه‌ها را در فعالیت‌های عمرانی و اجرائی کشور  مورد استفاده قرار داد.
انصاری درباره نحوه همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با شرکتهای خصوصی جهت تهیه نقشه‌های یک‌بیست‌وپنج‌هزارم یادآور شد: در نظر است تعدادی از این نقشه ها توسط بخش خصوصی و با نظارت سازمان زمین شناسی کشور تهیه شود و از سویی همه شرکتها و مشاورینی که داوطلب همکاری با ارگانهای دولتی هستند باید مورد تائید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور قرار گیرند.
مدیر زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی با بیان اینکه بر اساس قوانین موجود جهت آغاز همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با شرکتهای خصوصی نیز مناقصه برگزار شد، تصریح کرد: بر اساس قراردادهای موجود قرار است  40 برگه توسط شرکتهای خصوصی تهیه شود که در همین راستا جهت معین شدن برنامه‌ کاری و آگاهی طرفین از روند فعالیت‌های مربوطه و مشکلات احتمالی جلساتی برگزار می‌شود و از سویی جهت نظارت کامل و مستقیم بر روند کار شرکتهای طرف قرارداد، ناظرانی از سوی سازمان تعیین شده اند.
انصاری با اشاره به اینکه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی مدارکی هستند که پس از تهیه تا مدتها مورد استفاده قرار خواهند گرفت، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه این نقشه‌ها از سویی دربردارنده داده های کاربردی بوده و از سوی دیگر جنبه پژوهشی دارند، روند تهیه و نظارت بر تهیه آنها نیازمند توجه ویژه‌ایی است که در غیر اینصورت پروژه‌های پژوهشی و اجرایی که بر مبنای داده های این نقشه‌ها شکل می‌گیرند از کیفیت مناسبی برخوردار نخواهد بود.
وی در پایان یادآور شد: به همین سبب از مشاوران طرف قرارداد خواسته شده ضمن اجرای شرح خدمات تنظیم شده، سازمان زمین شناسی کشور را در گردآوری مجموعه‌ای از روشها و آئین‌نامه‌های مربوطه و دیدگاههای تازه یاری دهند.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :