آغاز بکار پنجمین کنفرانس بین المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله

۱۵ بهمن ۱۳۸۶ | ۰۷:۳۷ کد : ۱۳۷۴۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۳۴
بزرگترین کنفرانس علمی زلزله در منطقه، صبح روز یکشنبه بیست‌وسوم اردیبهشت.......
  بزرگترین کنفرانس علمی زلزله در منطقه، صبح روز یکشنبه بیست‌وسوم اردیبهشت ماه با حضور اساتید 45 کشور جهان تحت عنوان پنجمین کنفرانس بین المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در مرکز آفرینشهای فرهنگی، هنری کانون آغاز بکار کرد.

 به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر محمد مختاری دبیر پنجمین کنفرانس بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله و رئیس مرکز ملی پیش‌بینی زلزله  گفت: در این کنفرانس آخرین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی و تبادل اطلاعات علمی دانشمندان جهان و همکاری تصمیم گیرندگان، مهندسان و مردم در کاربرد نتایج تحقیقات، مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

وی هدف اصلی این کنفرانس را گردهمایی محققان، دانشمندان و متخصصان ایران و سراسر جهان برای ارائه و بحث در رابطه با دیدگاههای مختلف در زمینه‌های علوم زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در سطح وسیع و کاهش خطرپذیری زلزله در کشور و ارائه راهکاری مناسب و سازگار در فرهنگ و اقتصاد کشور عنوان کرد.

وی گفت: از اصلی‌ترین موضوعاتی که در این کنفرانس مطرح می شود، مواردی چون زلزله‌شناسی، پیش‌بینی زلزله، مهندسی ژئوتکنیک، مهندسی خاک، سونامی، مهندسی‌سازه، مدیریت بحران، آموزش همگانی، ثبت ماهواره‌ای مهندسی زلزله، سایزموتکتونیک، شهرسازی و برنامه‌ریزی منطقه‌ای، برنامه‌های اقتصادی و اجتماعی در کشور خواهد بود.

در ادامه دکتر عباسعلی تسنیمی رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله و مهندسی زلزله با بیان اینکه برنامه‌های توسعه‌ایی در کشور و سرمایه‌گذاری در تحقیقات و پژوهش‌ها با کاهش خسارات ناشی از حوادث‌طبیعی از جمله زلزله رابطه مستقیم دارد، تصریح کرد: به لحاظ اینکه بیشتر پهنه ایران تحت نفوذ خطر زلزله قرار دارد باید نگاه برنامه‌ریزی ما به منظور حفظ سرمایه و جان مردم بر اساس به سمتی صحیح هدایت شود و به بودجه تحقیقاتی و عمرانی کشور توجه ویژه داشت.

وی افزود: باید بدانیم توجه ما به زلزله و آثار آن در برنامه‌های توسعه‌ایی کشور در چه جایگاهی قرار دارد و مسائل قبل و بعد از زلزله را به بهترین نحو بررسی و برنامه‌ریزی کرد.

تسنیمی با بیان اینکه از نظر یونسکو پژوهش علمی به معنای به کارگیری طیف وسیعی از توانمندی محققان متناسب با جایگاه خود می‌باشد، تصریح کرد: پژوهشکده بین‌المللی زلزله نیز در نظر دارد با توجه به برنامه‌های استراتژیک کشور در خصوص مسائل زلزله به بررسی دقیق و تدوین مناسب‌ترین راهکار در این زمینه فعالیت خود را توسعه دهد.

رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله و مهندسی زلزله شناخت و برآورد ظرفیت خطرپذیری در کشور، تدوین معیارهای منایب جهت کاهش خسارات، توسعه فرهنگ‌ایمنی، توسعه سامانه مدیریت واکنش سریع حین بروز حوادث‌طبیعی، آموزش و ارائه خدمات مهندسی مشاوره در زمینه‌های مرتبط با زلزله را از جمله فعالیت‌ها و برنامه‌های اساسی در پژوهشگاه ذکر کرد.

وی یادآور شد: برگزاری چنین کنفرانسهایی علاوه بر اینکه باعث حفظ تعاملات تحقیقاتی و پژوهشی ما با دیگر کشورها خواهد شد، توجه مسوولان را نیز به این مباحث معطوف خواهد کرد و باعث می‌شود در برنامه‌های توسعه‌ایی کشور همانند گذشته توجه ویژه‌ایی به مسائل زلزله بشود.

در ادامه دکتر زاهدی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز با اشاره به آیات الهی موجود در قرآن کریم که انسانها را به تأمل و تعمق در طبیعت پیرامون خود و خصوصا" زلزله  فرا می‌خواند، اشاره کرد و افزود: بسیار جای خوشحالی‌ست که پژوهشگاهی در ایران وجود دارد که وظیفه آن مطالعه یکی از آیات و نشانه‌های شگفت انگیز الهی است تا با تفکر در آن متوجه ذات الهی گردد.

وی با ابراز امیدواری از اینکه دست‌اندرکاران پژوهشگاه با بهره‌مندی از توان دانشمندان داخلی و خارجی گامهای مؤثری در راه شناخت هرچه بهتر مسائل زلزله بردارند، یادآور شد: ایران از نظر موقیعت جغرافیایی، اقلیمی و زمین‌شناسی در یکی از مستعدترین مناطق خطرخیز دنیا قرار دارد که هر ساله خسارات مالی و جانی فراوانی از این دست به کشور وارد می‌شود که دستیابی به توسعه پایدار در کشور و کاهش خسارات ناشی از این حوادث مستلزم تنظیم برنامه‌های هدفمند واقعی، فرابخشی، دراز مدت و هماهنگ از سوی مسوولان است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایران از نظر تولید و تبدیل علوم و فناوری وابسته به مسائل زلزله از جایگاه مناسبی در منطقه و جهان اسلام برخوردار است و باید دانست علاوه بر اختصاص بودجه جهت توسعه فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی، سرمایه‌‌گذاری‌های صورت گرفته را به سوی نیازهای کشور به بهترین نحو هدایت و مدیریت کرد.

در ادامه سالوانو بری‌سنو مدیراستراتژی بین‌المللی کاهش بلایای سازمان ملل متحد با بیان اینکه ایران در حال توسعه دستگاه‌های پیش‌بینی‌زلزله است، گفت: پژوهشکده تحقیقات سوانح‌طبیعی با همکاری دانشگاه‌های تهران و اصفهان، سیستمی را در این زمینه‌ایجاد کرده که در حال آزمایش است و در پیش بینی زلزله استان لرستان بسیار موفق عمل کرد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ایران با مراکزی در ژاپن و چین که توانایی پیش‌بینی زلزله را دارند، در ارتباط است، گفت: بهترین سیستمی که تاکنون ایجاد شده سیستم مربوط به ژاپن و چین است که پنج دقیقه قبل از وقوع زلزله آن را پیش‌بینی می‌کند و این زمان خوبی برای قطع شبکه‌های برق و گاز است تا از آتش سوزی جلوگیری کرد.

بری‌سنو بابیان اینکه سیاستگذاران و مدیران در مرحله وقوع سانحه بیشتر جلوی چشم هستند، گفت: این افراد تمایل دارند در آن بخش بیشتر فعالیت کنند ولی تلاش می‌کنیم تا توجه‌ها را به قبل از زمان سانحه سوق دهیم.

 مدیراستراتژی بین‌المللی کاهش بلایای سازمان ملل متحد احتمال وقوع زلزله در تهران را محتمل دانست و گفت: ولی زمان پیش بینی آن بسیار دشوار است و هم اکنون پژوهشکده مهندسی زلزله در حال بررسی سناریوهای مختلفی درباره قدرت زلزله است. وی درباره تلفات و خسارتهای احتمالی این زلزله گفت: در ۱۰تا ۱۵سال گذشته جمعیت تهران بسیار افزایش یافته و به همین نسبت هم آسیب پذیری‌ها افزایش یافته است که بر همین اساس اصفهان ظرفیت کاملی را آماده کرده که در صورت وقوع زلزله در تهران، در مدت چند دقیقه هواپیما، بالگرد و امکانات و کمک‌های مورد نیاز را به تهران ارسال کند.

بری‌سنو گفت: اگر بیمارستانها و مدارس مقاوم‌سازی شوند می‌توان پیش از حادثه سریعا" جمعیت را به درون این مکانها منتقل کرد و نباید فراموش کرد عمدتا" در زمان وقوع زلزله بیمارستانها خراب می‌شوند و این باعث می‌شود یک سانحه دیگر علاوه بر سانحه اصلی اتفاق بیفتد.

وی در مورد ارزیابی سازمان ملل از وضعیت خطرپذیری ایران از لحاظ زلزله گفت: بطور یقین ا ایران یکی از کشورهایی است که تجربه زیادی در این موضوع دارد و در برنامه ما، ایران یکی از کشورهایی است که رهبری‌کننده در این زمینه در نظر گرفته می‌شود.

 مدیر استراتژی بین‌المللی کاهش بلایای سازمان ملل متحد افزود: بعد از زلزله بم، دولت سابق ایران از سازمان ملل درخواست کرد که در مرحله پیشگیری و قبل از سانحه در ایران سرمایه‌گذاری کند و دولت جدید هم همان سیاست را که اولویت پیش از سانحه است، ادامه می‌دهد و لذا فکر می‌کنم این یک اولویت ملی برای ایران است و نه آنکه یک دولت خاص آن را پیگیری کند.

وی در مورد امکان اختصاص بخشی از بودجه مربوط به کمک رسانی پیش از وقوع سوانح به کشورها برای فراهم کردن زمینه‌های پیشگیری گفت: این موضوع هدف استراتژی سازمان ماست و دبیرخانه استراتژی کاهش بلایای سازمان ملل متحد با این هدف شکل گرفت که کشورهای کمک‌کننده، آژانس‌های سازمان ملل و سازمانهای بین‌المللی را تشویق کند که به جای فعالیت در بخش پاسخگویی (وقوع حادثه) به بخش پیشگیری و کاهش خطرپذیری و قبل از سانحه کمک کنند.

گفتنی‌ست این کنفرانس به همت پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی‌زلزله و همچنین وزارت مسکن و شهرسازی، وزارت نیرو، وزارت نفت، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، سازمان نقشه برداری، ستاد مدیریت بحران و دانشگاههای صنعتی شریف و امیرکبیر در محل مرکز آفرینش‌های کانون در حال برگزاری است.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :