علوم زمین اکنون به کمک تصمیم گیران شهری کشور می آید

۰۹ خرداد ۱۳۸۶ | ۱۳:۳۳ کد : ۱۳۹۶۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۸۶
علوم زمین اکنون به کمک تصمیم گیران کشور می آید تا بتوانند مکان های مناسب....
علوم زمین اکنون به کمک تصمیم گیران کشور می آید تا بتوانند مکان های مناسب برای جایابی شهرهایی که با مخاطرات زمین شناختی آسیب دیده اند و یا تهدید می شوند، انتخاب نمایند.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر محمدرضا قاسمی معاونت زمین‌شناسی این سازمان در مراسم افتتاحیه نخستین نشست روسای سازمان‌های زمین‌شناسی کشورهای عضو اکو که در تهران برگزار شد در مورد اهمیت علوم زمین برای کشور و نقش سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: اطلاعات، تخصص ها و فناوری های علوم زمین برای بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی ایرانیان حیاتی است و نقش مهمی در بهبود کیفیت و کمیت زندگی، حفاظت از محیط زیست، سلامت، ایمنی و تدوین زیرساخت ملی کشور دارد.
وی افزود: علوم زمین در سطوح محلی، ناحیه ای و ملی به توسعه کشور یاری می‌رساند و جمعیت روستایی و شهری کشور نیازمند آن است که جنبه های مثبت و منفی توسعه ذخایر را بداند همچنین تصمیم گیرندگان، صنایع و گروه های گوناگون دیگر در کشور نیازمند بررسی هزینه ها و سودهای توسعه هستند.
قاسمی با بیان اینکه توسعه می تواند به معنی افزایش فرصت های شغلی و منافع اقتصادی باشد، تصریح کرد: این مساله می تواند در رابطه با کیفیت زندگی و حفظ محیط زیست و فرهنگ نیز نقش مهمی بازی می کند و این در حالیست که اطلاعات، دانش و فناوری های علوم زمین بخش جدایی ناپذیر تصمیم گیری در زمینه کاربری زمین و مدیریت منابع طبیعی می باشد.
معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان اینکه اطلاعات، دانش و فناوری های علوم زمین به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از تصمیم گیری در زمینه هایی مانند کاربری زمین و مدیریت منابع طبیعی نگریسته می شوند، خاطر نشان کرد: علوم زمین اکنون به کمک تصمیم گیران کشور می آید تا بتوانند مکان های مناسب برای جایابی شهرهایی که با مخاطرات زمین شناختی آسیب دیده اند و یا تهدید می شوند، انتخاب نمایند.
وی در مورد فعالیتهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور جهت توسعه علوم‌زمین گفت: سازمان زمین شناسی و شرکت ملی نفت ایران ماموریت خود را در پوشش کل کشور با نقشه های زمین شناسی1:250.000 به پایان رساندند و در ادامه این سازمان تهیه نقشه های زمین شناسی با مقیاس 1:100.000 را برای 95% از نواحی اولویت دار کشور را نیز به اتمام رساند.
قاسمی در ادامه افزود: تهیه نقشه های زمین شناسی مهندسی به مقیاس 1:50.000 برای 15 مرز استان و شهر بزرگ کشور، آغاز تهیه نقشه های زمین شناسی کاربردی با مقیاس 1:25.000 برای نواحی اولویت دار از دیدگاه توسعه شهری، صنعتی و معدنی در سال 1384. این نقشه ها شامل 6 لایه اطلاعاتی، تهیه استانداردها و مدل داده های اولیه برای تهیه نقشه های زمین شناسی کاربردی،ارزیابی تواناییهای مشاوران بخش خصوصی در تهیه نقشه های زمین شناسی کاربردی ،بررسی مخاطرات ناشی از فرونشست دشت های کشور، مطالعات مخاطرات زمین شناسی زیست محیطی در استان کردستان،تشکیل مرکز مطالعات زمین شناسی پزشکی،همکاریهای علمی با دانشگاهها و مراکز پژوهشی آسیا و اروپا و بسیاری موارد دیگر از جمله فعالیت‌های این سازمان در این راستا بوده است.
وی در خصوص طرح‌های توسعه‌ایی این سازمان در آینده گفت: بازنگری و یکسان سازی نقشه های زمین شناسی ناحیه ای ایران،ایجاد شبکه های لرزه شناختی محلی برای مطالعه رفتار لرزه ای گسله های فعال ایران، مطالعه نوسان های تراز دریای کاسپین، مطالعه هیدرات های گازی در دریای مکران و ایجاد آزمایشگاه دیرینه مغناطیس از جمله فعالیت‌های است که سازمان به منظور توسعه فعالیت‌های علوم‌زمین در دستور کار خود دارد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :