بزرگترین آزمایشگاه علوم‌زمین در خاورمیانه راه‌اندازی می‌شود

۰۴ تیر ۱۳۸۶ | ۱۳:۱۰ کد : ۱۴۲۷۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۴۶
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس محمدتقی کره‌‏ای، رئیس سازمان زمین‌‏شناسی و اکتشاف معدنی کشور با بیان این مطلب در همایش معدن ، اکتشاف، استخراج و فرآوری که صبح امروز ...
 

بزرگترین آزمایشگاه علوم زمین خاورمیانه با ظرفیت آزمایش 250 هزار نمونه و سه میلیون آنالیز عنصری در کشور راه‌‏اندازی می‌‏شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس محمدتقی کره‌‏ای، رئیس سازمان زمین‌‏شناسی و اکتشاف معدنی کشور  با بیان این مطلب در همایش معدن ، اکتشاف، استخراج و فرآوری که صبح امروز در محل این سازمان برگزار شد، گفت: با راه‌‏اندازی این آزمایشگاه ظرفیت تست نمونه‌‏های معدنی کشور افزایش چشمگیری پیدا می‌‏کند و زمینه رشد فعالیت‌‏های اکتشافی در کشور فراهم می‌‏شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت آزمایشگاه‌‏های معدنی موجود در کشور پاسخ‌‏گوی نیازهای اکتشافی کشور نبوده، یادآور شد: با توجه به تاکید وزیر صنایع و معادن درباره عدم خروج نمونه‌‏ها از کشور و احتمال وقوع مسائلی همچون تحریم، احداث این آزمایشگاه‌ می‌‏تواند گام موثری در رونق فعالیت‌‏های معدنی کشور قلمداد شود.

کره‌‏ای در ادامه افزود: اساس رشد فعالیت‌‏های اکتشافی، آنالیز نمونه‌‏هاست و سازمان زمین شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور سعی کرده است در سال جاری علی‌رغم  تورم و افزایش هزینه‌‏های جاری، هزینه آنالیز نمونه‌‏ها را برای بخش‌‏های معدنی دولتی و خصوصی افزایش ندهد.

معاون وزیر صنایع و معادن از کاهش نرخ سود بانکی به عنوان زمینه مناسب برای جذب سرمایه‌‏گذاری‌‏های بخش معدن یاد کرد و افزود: پیش‌‏بینی می‌‏شود کاهش نرخ سود بانکی میزان سرمایه‌‏گذاری‌‏های بخش معدن را افزایش دهد و امیدواریم با همکاری بین بخش خصوصی، خانه معدن و سازمان زمین‌‏شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، یک برنامه استراتژیک برای توسعه فعالیت‌‏های معدنی کشور در نظر گرفته شود.

مهندس کره‌‏ای ایران را تنها کشور دارای تکنولوژی اکتشاف ژئوفیزیک هوایی در منطقه دانست و تاکید کرد: ایران تنها کشوری است که در خاورمیانه توان اکتشاف از طریق ژئوفیزیک هوایی را داراست و به دلیل گران و سخت بودن این روش، انجام کار ژئوفیزیک هوایی به تعداد محدودی شرکت چند ملیتی در دنیا محدود شده است و ایران نیز قصد دارد, از توان موجود خود برای اکتشاف هوایی در آمریکای جنوبی، پاکستان و ترکیه استفاده کند.

وی در ادامه ابراز داشت: کشور ایران علاوه بر دارا بودن معادن بسیار غنی که آن‌‏را در لیست کشورهای غنی از لحاظ معدنی قرار داده ، جزء 10 کشور بلا خیز دنیا نیز محسوب می‌‏شود و سالیانه 9/1 میلیارد دلار صرفه جبران خسارت بلاهای طبیعی در ایران می‌‏شود که بر همین اساس انجام کارهای زمین‌‏شناسی تخصصی می‌‏تواند زمینه کاهش بلایای طبیعی در کشور را فراهم کند.

معاون وزیر صنایع و معادن رشد معادن و صنایع معدنی را پیش زمینه رشد صنعتی کشورها عنوان و خاطرنشان کرد: رنسانس در اروپا نیز هم زمان با انقلاب صنعتی آغاز شد و موتور محرکه آن صنعت و صنایع معدنی بوده است که این کشورها به استخراج معادن موجود خود روی آورند و یا از طریق منابع معدنی کشورهای تحت نفوذ خود سود بردند.

رئیس سازمان زمین‌‏شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور, تهیه نقشه‌‏های یک‌بیست‌وپنج‌هزارم را توسط بخش خصوصی از جمله اقدامات مثبت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ذکر کرد و ادامه داد: بلافاصله پس از تهیه نقشه‌‏های یک‌صدهزارم ، تهیه نقشه‌‏‌‏های یک‌بیست‌وپنج‌زارم آغاز شد و این اقدام منجر به بالا رفتن میزان اطلاعات از وضعیت ذخایر کشور شد. 

کلید واژه ها: آذربایجان شرقی


نظر شما :