اطلس ژئوتوریسم ایران منتشر می‌شود

۱۲ تیر ۱۳۸۶ | ۰۵:۲۹ کد : ۱۴۳۷۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۲۱
با انتشار اطلس ژئوتوریسم ایران به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌....
با انتشار اطلس ژئوتوریسم ایران به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مرجع نسبتا" کاملی برای دستیابی علاقمندان به اطلاعات موجود در خصوص پدیده‌های ارزشمند و زیبای زمین‌شناسی کشور از دیدگاه ژئوتوریسم تهیه خواهد شد.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس علیرضا امری‌کاظمی مجری طرح ژئوتوریسم این سازمان  با اعلام خبر چاپ و انتشار اطلس ژئوتوریسم ایران طی چند ماه آینده خاطر نشان کرد: با انتشار این کتاب که شامل معرفی بیشتر پدیده‌های زمین‌شناسی سراسر ایران است، مرجع نسبتا" کاملی برای علاقمندان از جمله دانشجویان، مؤسسات توریستی و دیگر اقشار بوجود خواهد آمد تا به اطلاعات کاملی در مورد پدیده‌های ارزشمند از دیدگاه ژئوتوریسم دست یابند.
وی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های بارز ایران پدیده‌های زمین‌شناسی است که پاره‌ای از آنها در نوع خود بسیار بی‌نظیرند، یادآور شد: به همین منظور سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در چند سال گذشته شناسایی، معرفی و حفاظت از این پدیده‌های زیبای زمین‌شناسی را در دستور کار خود قرار داده و مرحله شناخت، تهیه اطلاعات تصویری و نوشتاری این مراکز توسط کارشناسان این سازمان در حال انجام است.
 امری‌کاظمی گفت: به جز فعالیت‌های تدوین شده در راستای اهداف و وظایف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، همکاری‌های علمی دوجانبه و گاه چندجانبه با اتحادیه‌های علمی مراکز آموزشی برون مرزی سبب شده تا این سازمان در مجامع بین‌المللی جایگاه ویژه‌ای داشته باشد که از آن جمله می‌توان به همکاری با یونسکو در پاریس اشاره کرد.
 وی افزود: یکی از زمینه‌های کاری واحد((علوم‌زمین)) سازمان بین‌المللی یونسکو، شناسایی و حفظ پدیده‌های زمین‌شناسی با عنوان ((ژئوپارک)) است که در دو مقیاس ملی و جهانی صورت می‌گیرد.
مجری طرح ژئوتوریسم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در خصوص اهداف این طرح یادآور شد: این برنامه بیشتر اهداف آموزشی اقتصادی داشته و تلاش دارد تا ضمن نگهداری از پدیده‌های زمین‌شناسی، فرهنگ عمومی جامعه از علوم‌زمین و نقش آن در اقتصاد کشور و ایجاد توسعه پایدار افزایش دهد.
امری‌کاظمی در مورد خصوصیات یک ژئوپارک گفت: از نگاه یونسکو ژئوپارک یک یا مجموعه‌ای از پدیده‌های زمین‌شناسی است که نشانگر تاریخچه رویدادهای و فرایندهای زمین‌شناسی است و داشتن ویژگی‌های باستان‌شناسی، بوم‌شناسی تاریخی و فرهنگی از اختصاصات آن است.
وی در همین خصوص افزود: بدین ترتیب ژئوپارک‌ها می توانند وسیله‌ای برای آموزش و تحقیق درباره مبانی علوم‌زمین و موضوعات گسترده‌تر محیط‌زیست و توسعه پایدار باشند که بر همین اساس شناخت و نگهداری از آنها ضروری به‌نظر می‌رسد.
مجری طرح ژئوتوریسم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در پایان با بیان اینکه ژئوپارکها علاوه بر مسائل علمی و آموزشی می‌توانند در اشتغال‌زایی و همچنین اقتصاد یک کشور اثر قابل توجه داشته باشند، خاطر نشان کرد: کشورهای اروپایی و آسیایی در این مهم پیشگام شده‌اند که برای نمونه در اتحادیه ژئوپارک اروپا 17 کشور عضویت دارند و فعالیت‌های آغاز شده از سال 1995 رو به افزایش است و تاکنون 16 ژئوپارک توسط اتحادیه مذکور در یونسکو به ثبت رسیده است که شامل دو پارک در اسپانیا، سه پارک در آلمان، یک پارک در ایرلند، دوپارک در فرانسه، دوپارک در جزیره سیسیل ایتالیا، دوپارک در یونان، دوپارک در اتریش و دو پارک در انگلستان می‌شود و توسط دو کمیته تخصصی و اجرائی اداره می‌شود.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :