پوسکو در هند کارخانه 12 میلیون تنی فولاد می‌سازد

۳۰ تیر ۱۳۸۶ | ۰۴:۵۱ کد : ۱۴۶۴۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۱۲
با توجه به حل نشدن مشکلات زمین شرکت فولادسازی پوسکوی کره‌جنوبی در هند....

با توجه به حل نشدن مشکلات زمین شرکت فولادسازی پوسکوی کره‌جنوبی در هند، این شرکت هنوز مصمم است که با وجود واکنش‌های نه چندان سریع دولت ایالتی استان اوریسای هند، کارخانه فولادسازی 12 میلیون تنی خود را در این کشور بنا کند. 
پروژه شرکت فولاد پوسکوی کره‌جنوبی در هند به‌تدریج پیشرفت می‌کند و پوسکو امیدوار است که به‌زودی مشکل تخصیص زمین آن نیز حل و فصل شود. در مراحل اولیه این پروژه، پوسکو 7/707 میلیون دلار بابت خرید زمین به مساحت 1135 جریب به دولت محلی هند پول پرداخته است اما با توجه به پیشرفت رقبای آن یعنی شرکت‌های آرسلورمیتال و تاتا کوروس (هر دو شرکت هندی‌اند که به‌دنبال فرصت‌هایی در هند هستند)، پوسکو به فعالیت‌های خود سرعت بخشیده است تا معادنی را در سراسر جهان تصاحب کند. 
پروژه اوریسا 
18 ماه پیش پوسکو یک توافقنامه با دولت محلی استان اوریسا امضا کرد که براساس آن قرار شد پوسکو یک کارخانه فولادسازی 12 میلیون تنی در این استان احداث کرده و در کنار آن معادن سنگ‌آهن در این استان را استخراج کند. کل هزینه لازم برای این سرمایه‌گذاری 12 میلیارد دلار تخمین زده شده است. طبق این یادداشت تفاهم در فاز اول، پوسکو پیشنهاد کرده است که یک واحد 3 میلیون تنی فولادسازی، کوره بلند یا روش فاینکس در منطقه پارادیپ اوریسا را بین سال‌های 2007 و 2010 احداث کرده و آن را تا ظرفیت 12 میلیون تن در سال توسعه دهد. در واکنش به سرمایه‌گذاری سنگین پیشنهادی، دولت اوریسا متعهد شد که حق استخراج معادن سنگ‌آهن استان را به پوسکو به مدت 30 سال اجاره بدهد که میزان استخراج آن در طول این مدت 600 میلیون تن خواهد بود. علاوه بر این دولت قول داد که طرح‌های احداث راه‌آهن، جاده، آب و برق آن را همگام با کارهای ساختمانی پوسکو در آنجا اجرا و تامین کند. 
بخشی از رقابت جهانی 
پروژه پوسکو در اوریسا مهمترین بخش استراتژی شرکت برای ارتقای توان رقابت‌پذیری آن در سطح جهانی است و برای هر دو کشور هند و کره از اهمیت و امتیاز برابر و متقابلی برخوردار است. پروژه پوسکو در اوریسا بخشی از استراتژی جهانی شرکت بوده و هیچ ارتباطی با سایر کارخانه‌های آن در جهان ندارد. بنابراین با وجود واکنش بسیار آهسته از جانب دولت ایالتی هند، پوسکو علاقه‌مند است که این پروژه را در هند دنبال کند. این واکنش هندی‌ها موجب شده است که بعضی از شرکت‌های دیگری که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در هند هستند کمی سرخورده شوند اما پوسکو به دلیل اهداف بلندمدت استخراج ذخایر سنگ‌آهن هند این پروژه را همچنان دنبال می‌کند. پوسکو در این راستا با مشکلات زیادی از جمله تخصیص و تصاحب زمین سایت پروژه مواجه است اما قبول دارد که این وضع یک جریان طبیعی است که در سراسر جهان برای انجام چنین پروژه‌های بزرگی اتفاق می‌افتد. اما مسئله مهم این است که دولت هند چندان واکنش یا عکس‌العمل سریعی برای روشن کردن وضع زمین از خود نشان نمی‌دهد. در سایر کشورها این‌گونه مسائل سریع‌تر حل‌وفصل می‌شود. 
استمرار سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دیگر 
شدیدا شایع است که پوسکو می‌خواهد پیشنهادات سرمایه‌گذاری خود را از هند به ویتنام و مکزیک انتقال دهد که در این کشور پیشنهادات دیگری از طرف پوسکو برای سرمایه‌گذاری‌های سنگین مطرح شده است. اما پوسکو اعلام کرده که سرمایه‌گذاری در ویتنام و مکزیک بخشی از طرح‌های توسعه آتی بوده که توان رقابت‌پذیری آن را افزایش خواهد داد. پوسکو می‌خواهد یک واحد نورد سرد 700 هزار تنی در سال در شهر هوشی‌مینه ویتنام به ارزش 361 میلیون تن احداث کند که پیش‌بینی می‌شود در ماه اکتبر 2007 راه‌اندازی شده و تا پایان سال 2009 تکمیل شود. پروژه پیشنهادی در مکزیک نیاز به 262 میلیون دلار سرمایه‌گذاری دارد که هدفش ساخت یک واحد 400 هزار تنی نورد سرد گالوانیزه است که بین اکتبر 2007 و ژوئن 2009 کارهای ساختمانی آن آغاز خواهد شد. با احداث این واحدها این شرکت دارای 50 شرکت تابعه در سراسر جهان خواهد شد. در این میان چین با جذب 4/2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری و با 18 شرکت وابسته شامل 6 واحد در دست بهره‌برداری بزرگترین عرصه فعالیت پوسکو بوده است. اما به هرحال در صورت تحقق پروژه جدید پوسکو در هند به ظرفیت 12 میلیون تن در سال، بزرگترین پروژه جدید آن خواهد بود. نواحی شمالی کوهستان‌های ویتنام دارای حدودا 224 میلیون تن ذخایر معدنی خصوصا سنگ‌آهن به میزان 213 میلیون تن است، حال آنکه حداکثر ذخایر سنگ‌آهن مکزیک واقع در مناطق پناکلرادو (131 میلیون تن) و هرکولس (168 میلیون تن) است. اما ذخایر سنگ‌آهن هند تخمینا 12ـ11 میلیارد تن هماتیت (دارای 55 درصد آهن) بوده که از بزرگترین ذخایر سنگ‌آهن در جهان به حساب می‌آید. بنابراین دور شدن از هند و اوریسا یعنی از دست دادن این پروژه و این ذخایر عظیم. این شرکت در حال حاضر سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در این پروژه کرده و قصد عقب‌نشینی نیز ندارد. پس از امضای یادداشت تفاهم‌های دیگر گام‌های بلندتری نیز در این راستا برداشته است از جمله امضای قراردادی با شرکت راه‌آهن RVNL جهت مشارکت در پروژه خط‌آهن هاریداسپور ـ پارادایپ در استان اوریساست که بخش‌های داخلی را به بندر پارادیپ متصل می‌کند. میزان سرمایه‌گذاری در این خط راه‌آهن 980 میلیون روپیه است. پوسکو 10 درصد سهام در این پروژه را به مبلغ 275 میلیون روپیه خریده است. 
امور زیربنایی و منابع آن 
پوسکو امیدوار است که بتواند این پروژه مهم زیربنایی را در این استان بسیار فقیر اوریسا اجرا کند که بتواند سنگ‌آهن این منطقه را به کارخانه جدید خود ارسال کرده و یا آن را صادر کند. توسعه این امور زیربنایی نه تنها به اجرای این پروژه کمک خواهد کرد بلکه سایر پروژه‌های فولادی و معادن نیز از این خط آهن برای حمل‌ونقل کالای خود بین معادن و واحدهای فولادسازی استفاده خواهند کرد. این خط آهن جدید فاصله بین بندر و سایت را 41 کیلومتر کاهش خواهد داد. پوسکو تضمین کرده است که در فاز اول 48/6 میلیون تن در سال حمل‌ونقل در این خط صورت پذیرد که اقتصادی بودن پروژه را افزایش می‌دهد. از آنجایی که این پروژه یک مجتمع بزرگ فولادسازی است که نیاز به انواع مواد اولیه مانند سنگ‌آهن، زغال، سنگ آهک و انواع مواد کمکی دیگری داشته و پس از تولید نیز باید محصولات خود را جابه‌جا کند که در فازهای اول، دوم و سوم به ترتیب 9، 19 و 30 میلیون تن مواد از طریق این راه‌آهن حمل خواهد شد. طبق برنامه‌های اولیه قرار بود که شرکت کارهای ساختمانی پروژه و بندر را در آوریل 2007 آغاز کند ولی احتمالا این طرح تا 6 ماه به تعویق بیفتد. برق و آب پروژه تامین شده است اما کارهای ساختمانی احتمالا در سپتامبر 2008 شروع شده و تا سال 2010 اولین فاز آن راه‌اندازی خواهد شد. 
تعهدات سنگین اوریسا 
پروژه پوسکو می‌تواند توازن عرضه و تقاضای سنگ‌آهن در ایالت اوریسا را بر هم بزند که ذخیره سنگ‌آهن آن تقریبا به 2 میلیارد تن می‌رسد. تاکنون 36 یادداشت تفاهم با دولت اوریسا امضا شده است که براساس این قراردادها جمعا 34 میلیون تن در سال ظرفیت جدید فولادسازی در این ایالت احداث خواهد شد. اگر تمامی این پروژه‌ها اجرا شوند ظرف 30 سال 7/1 میلیارد تن سنگ‌آهن مصرف خواهد شد که برای پروژه پوسکو فقط 300 میلیون تن باقی خواهد ماند اما اگر اوریسا 600 میلیون تن سنگ‌آهن به پوسکو تعهد کرده باشد احتمالا دیگر تعهدی به سایر فولادسازان نخواهد داد. با فرض بر اینکه فقط 19 میلیون تن در سال ظرفیت فولادسازی توسط تاتا، اسار و جیندال با دولت اوریسا امضا شده باشد تقاضا برای سنگ‌آهن حدود یک میلیارد تن خواهد بود که ذخیره کافی برای پروژه پوسکو باقی خواهد ماند. مشخص شدن وضع زمین شاید طولانی شود و به همین سبب دولت ایالتی با هماهنگی دولت مرکزی می‌خواهند 400 میلیون تن سنگ‌آهن بیشتری در اختیار پوسکو برای صادرات قرار دهند.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :