توجه به خاک‌های مسأله‌دار در ساخت‌وساز بناهای مسکونی

۰۸ مرداد ۱۳۸۶ | ۰۵:۰۴ کد : ۱۴۷۲۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۱۸
خاک‌ نواحی شمال ایران و در حاشیه دریای‌خزر جزو خاک‌های مسأله‌دار کشور محسوب....
  خاک‌ نواحی شمال ایران و در حاشیه دریای‌خزر جزو خاک‌های مسأله‌دار کشور محسوب می‌شوند که در صورت عدم شناسایی این نوع خاک‌ها خسارات گاه جبران‌ناپذیری برای بناهای ساخته شده بر روی این نوع خاک‌ها ایجاد می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس مسعودعبدلی کارشناس گروه مکانیک‌خاک این سازمان‌ با بیان اینکه ایران در زمره کشورهایی قرار گرفته که در بعضی استان‌های آن خاک‌های مساله‌دار دیده می‌شود، تصریح کرد: این گونه خاک‌ها به خصوص در نواحی شمال ایران و در حاشیه دریای‌خزر و به دلیل وجود آب فراوان و همچنین جانشین شدن آنیون‌ها و کاتیون‌ها در خاک مشاهده می‌شوند.

وی در مورد خطرات احتمالی ناشی از وجود خاک‌های مسأله‌دار گفت: در صورت عدم شناسایی این نوع خاک‌ها، چنانچه سازه‌ای روی آنها احداث شود و خاک زیرسازه به هر دلیل از جمله ترکیدگی لوله‌ها، بالا آمدن آب سفره‌های زیرزمینی، نفوذ آبهای سطحی‌و... اشباع شود، باعث ایجاد مشکل در پی ساختمان می‌شود.

عبدلی در ادامه افزود: یکی از شایع‌ترین انواع خا‌ک‌های مسأله‌دار، خاک‌های متورم‌شونده هستند که تورم در این نوع خاک به معنای تغییر حجم خاک بر اثر افزایش میزان رطوبت است و در خاک‌هایی ایجاد می‌شود که به طور ذاتی می‌توانند مقدار قابل توجهی آب را در خود ذخیره کنند.

وی گفت: حدود60درصد از ساختمان‌هایی که روی خاک‌های متورم‌شونده ساخته می‌شوند، دچار خسارت‌های کوچک از قبیل ترک در پی‌ها، دیوارها و پیاده‌‌رو‌ها شده و حدود 10درصد نیز به شدت آسیب می‌بینند، به نحوی که دیگر قابل تعمیر نیستند.

این کارشناس مکانیک‌‌خاک در مورد روش‌های کاهش خطرات ناشی از وجود خاک‌های متورم‌شونده تصریح کرد: با بهسازی و جایگزین کردن خاک‌ مناسب به جای خاک‌‌های متورم‌شونده، انتخاب درست وزن سازه‌ها، غرقاب کردن و تثبیت کردن خاک به کمک آهک‌و... از موارد کاهش خطرات ناشی از این نوع خاک‌هاست.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :