اکتشاف ذخایر معدنی استان سیستان و بلوچستان طرح نمونه کشوری شد

۱۳ مرداد ۱۳۸۶ | ۰۵:۲۲ کد : ۱۴۷۹۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۸
بنا بدستور مقام معظم‌رهبری و به منظور توسعه اقتصادی و اشتغال‌زائی در مناطق....

  بنا بدستور مقام معظم‌رهبری و به منظور توسعه اقتصادی و اشتغال‌زائی در مناطق محروم، مطالعات اکتشافی صورت گرفته توسط کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در استان سیستان و بلوچستان گسترش یافت و به عنوان طرح نمونه معدنی کشور پذیرفته شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس بهروز برنا مدیر امور اکتشاف این سازمان ضمن اعلام این خبر که طرح اکتشاف معادن استان سیستان و بلوچستان به عنوان نمونه معدنی کشور برگزیده شد، تصریح کرد: به‌منظور توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال در مناطق محروم جنوبی کشور و بنا بدستور مقام معظم‌رهبری، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام فعالیت‌های اکتشافی ناحیه‌ای و تهیه لایه‌های اطلاعات ژئوفیزیک‌هوایی، ژئوشیمی، دورسنجی و زمین‌شناسی اقتصادی این مناطق را در دستور کار خود قرار داد.

وی در ادامه افزود: بر اساس مطالعات صورت گرفته در استان خراسان‌جنوبی برای نخستین بار ذخایر معدنی ارزشمندی از جمله طلا و مس‌پروفیری در این مناطق یافت شد که به لحاظ هم‌مرز بودن با استان سیستان و بلوچستان، فعالیت‌های صورت گرفته توسط کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این استان هم صورت گرفت.

برنا با بیان اینکه بر اساس مطالعات صورت گرفته در سیستان و بلوچستان مناطق زیادی تحت پوشش اکتشافات‌ژئوشیمیایی و زمین‌شناسی قرار گرفت و اطلاعات پایه این استان تکمیل شد و در ادامه مرحله پیجویی و اکتشافات‌ مقدماتی طلا در دو منطقه بزمان و سیاه‌جنگل ادامه یافت.

مدیر امور اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: به لحاظ تجربه خوب کارشناسان در امر اکتشاف معادن استان خراسان‌جنوبی، نتایج خوبی در مسائل اکتشافی سیستان و بلوچستان به‌دست آمد و در نتیجه این طرح به عنوان طرح نمونه معدنی کشور انتخاب شد.

وی در همین رابطه افزود: به مدد فعالیت‌های صورت گرفته و توجه ویژه مسوولان استانی و کشوری، کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اقدام به ایجاد یک مرکز تحقیقاتی در زاهدان با امکانات پیشرفته آزمایشگاهی کردند.

برنا با اشاره به مراکزی که در شهرستان‌های چابهار و ایرانشهر به منظور انجام مطالعات زمین‌شناسی دریایی و بررسی سواحل استان‌های ساحلی دایر شده، تصریح کرد: جهت توسعه بیشتر مطالعات زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی بودجه‌ای نیز برای این استان در نظر گرفته شده است.

 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :