توسعه فعالیت‌های اکتشاف معادن در کشور

۳۰ مرداد ۱۳۸۶ | ۰۴:۲۶ کد : ۱۵۰۰۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۸
سال گذشته و با اختصاص 20میلیون دلار از سوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس....

سال گذشته و با اختصاص 20میلیون دلار از سوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی جهت توسعه بخش اکتشاف‌معادن کشور، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برنامه‌های آتی خود را در این بخش اعلام کرد.

 به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس بهروز برنا مدیر امور اکتشاف این سازمان با اشاره به اختصاص بودجه 20میلیون دلاری که سال گذشته از محل صرفه‌جویی بنزین از سوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به بخش اکتشاف‌معادن کشور اختصاص یافت، تصریح کرد: اختصاص این بودجه حرکتی بسیار مناسب در توسعه بخش اکتشافات‌معدنی کشور بود اما به اینکه این بودجه قدری دیر به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اعلام شد، کارشناسان برای تعریف پروژه‌های آن قدری با مشکل مواجه بودند.

وی با اشاره به مصوبات معدنی سفر‌های اخیر ریاست جمهوری به استان‌ها، یادآور شد: بر همین اساس برای 30 استان موجود در کشور 200 پروژه تعریف شد که 83 پروژه به کمک مشاوران بخش خصوصی انجام خواهد شد و خوشبختانه در حال حاضر همه قراردادها نهایی شده و به زودی به مرحله اجرا در خواهد آمد.

برنا با بیان اینکه پروژه‌های مذکور در سه بخش عمده به اجرا در خواهند آمد، خاطر نشان کرد: در فاز شناسایی ذخایر معدنی 54 پروژه به اجرا در خواهد آمد، در فاز پی‌جویی 37 پروژه و در فاز اکتشافات‌عمومی نیز 27 پروژه خواهیم داشت.

مدیر امور اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامه افزود: نقشه‌های ژئوشیمیایی در مقیاس یک‌بیست‌وپنج‌هزارم در 21 محدوده، برای 10 استان و در یک گستره 3هزار کیلومترمربعی تعریف شده و از سویی نقشه‌های زمین‌شناسی اقتصادی در 17 محدوده برای اولین بار در مقیاس یک‌بیست‌وپنج هزارم و در 8 استان در مساحتی بالغ بر دوهزار کیلومتر مربع تهیه خواهند شد.

وی از انجام مطالعات اکتشافی شناسائی از 5لایه اطلاعاتی در دو زون جدید گزیک-آهنگران و زون خارتوران توسط کارشناسان‌ سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌‌معدنی کشور خبر داد و گفت: برای اولین‌بار 3محور واقع در محور تسوج- مرند و سبزوار – ششتمد و همچنین در محور ده‌معدن- خونگاه واقع در استان‌های چهارمحال‌وبختیاری و کهگیلویه‌وبویراحمد جهت شناسایی مس نوع رسوبی که در کشورمان تاکنون رخداد آن در نواحی محدودی کشف شده، صورت خواهد گرفت.

برنا از تقسیم‌بندی کشور به‌صورت پروژه‌های استانی بر اساس شرایط متالوژنی و زمین‌شناسی جهت اکتشاف موادمعدنی فلزی و غیرفلزی خبر داد و گفت: بیشترین پروژه‌های موضوعی غیرفلزی اکتشافی شامل بوکسیت، لاتریت، فسفات، پتاس، فلورین، سنگ‌های‌قیمتی و نیمه‌قیمتی، خاک‌های‌صنعتی، ماسه‌ریخته‌گری، مواد اولیه آجر، سنگ‌نما، مطالح‌ساختمانی‌ بویژه در استان‌های مرزی خواهد بود که به طور متمرکز به اکتشاف آنها خواهیم پرداخت. همچنین برای اکتشاف املاح موجود در آب‌های شور واقع در استان‌های ساحلی برنامه‌هایی نیز در دستور کار قرار دارد.

مدیر امور اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به تدوین 15طرح عمومی برای اکتشاف طلا و دیگر عناصر فلزی از جمله آهن،آنتیموان، سرب، روی، مس و تنگستن در سراسر کشور، تصریح کرد: تعداد زیادی از معادن کشور به دلایل مختلف متروکه و فاقد فعالیت اقتصادی هستند که از این پس با شناسایی معادن متروکه در 12  استان، شاهد رونق این بخش نیز خواهیم بود و برای اولین‌بار نیز جهت انجام 30هزارمتر حفاری و با امضاء قرارداد همکاری با 3پیمانکار داخلی به نتایج بسیار ارزنده‌ایی دست‌ خواهیم یافت.

وی در پایان گفت: به منظور جلوگیری از موازی‌کاری در بخش اکتشاف معادن کشور طی جلسات برگزار شده با حضور کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و روسای سازمان‌های صنایع و معادن استان‌ها و همچنین معاونین معدنی و اکتشافی آنها، دو طرف از اهم برنامه‌های پیش‌روی یکدیگر در زمینه اکتشاف ذخایر معدنی مطلع گشته‌اند.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :