زمان وقوع زمین‌لرزه با کمترین خطا پیش‌بینی می‌شود

۲۵ شهریور ۱۳۸۳ | ۱۴:۲۳ کد : ۱۵۰۲ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۷۴
از این پس امکان پیش‌بینی زمان و بزرگی زمین لرزه در منطقه البرز مرکزی میسر می‌شود.

از این پس امکان پیش‌بینی زمان و بزرگی زمین لرزه در منطقه البرز مرکزی میسر می‌شود.
دکتر قاسمی مدیر بخش زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت‌وگو با بخش خبری این سازمان ضمن بیان این مطلب گفت : به منظور بررسی دیرینه لرزه شناسی گسل‌های منطقه البرز مرکزی، اقدام به نصب ترانشه‌هایی کرده‌ایم که کمک می‌کنند تا با اندکی خطا، سوابق تاریخی یک زمین‌لرزه را تشخیص بدهیم و پیش‌بینی کنیم، زمین‌لرزه‌های بعدی در چه زمانی‌هایی و با چه بزرگی، بوقوع می‌پیوندد.
وی هم‌چنین بیان کرد :با توجه به نقشه‌های لرزه زمین‌ساخت البرز مرکزی که اخیرا توسط گروه لرزه زمین‌ساخت سازمان زمین‌شناسی تهیه شده، گسل‌های مشاء فشم و شمال البرز ( طالقان ) ازمهمترین گسل‌های این منطقه شناسایی شده‌اند که با توجه به نزدیکی به شهر تهران می‌توانند مشکلات متعددی را ایجادکنند.
دکتر قاسمی در ادامه گسل‌های شناسایی شده در این نقشه را به ترتیب از شمال به جنوب گسل خزر، گسل شمال البرز،گسل مشاء فشم دانست وگفت :گسل شمال البرز که یکی از مهمترین گسل‌های این منطقه محسوب می‌شود، باعث بوجود آمدن زلزله اخیر کجور و بلده شده بود.
وی با نام بردن گسل مشاء فشم به عنوان طولانی‌ترین گسل این منطقه، تصریح کرد :زمین لرزه سال 1985 طالقان که بر اثر فعالیت‌های این گسل رخ داده، بزرگترین زمین‌لرزه گسل البرز بوده که باعث بوجود آمدن خسارات مالی و جانی بسیاری شده است.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :