یازدهمین همایش انجمن زمین‌شناسی ایران

۱۴ بهمن ۱۳۸۶ | ۱۰:۳۹ کد : ۱۵۱۵۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۶۸
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر فرید....
 

به منظور تبادل نظر بین کارشناسان و صاحبنظران عرصه علوم‌زمین  و آگاهی از آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی در این زمینه یازدهمین همایش انجمن زمین‌شناسی ایران در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر فرید مر رئیس انجمن زمین‌شناسی ایران ضمن تقدیر و تشکر از حامیان و برگزارکنندگان همایش یادآور شد: برگزارکنندگان چنین همایش‌هایی عضو سازمان‌های مردم نهادی(NGO) هستند که جهت پیشبرد امور خود به حمایت سازمان‌های دولتی نیاز دارند و خوشبختانه امسال نیز برای دومین بار در جوار امام رضا(ع) موفق به برگزاری این همایش شدیم.

مر با اشاره به آمار مقایسه‌ایی مقالات ارسال شده سال‌های گذشته نسبت به سال‌‌های اخیر، خاطر نشان کرد: توجه به منحنی تعداد مقالات ارسالی به دبیرخانه همایش طی سال‌های متفاوت، نشان از روند صعودی علاقمندان به همایش دارد که همین موضوع یکی از اهداف موردنظر دست‌اندرکاران همایش بوده است.

رئیس انجمن زمین‌شناسی ایران در ادامه افزود: انجمن سعی دارد با ایجاد بستری مناسب عرصه همواری را برای فعالیت هرچه بهتر علاقمندان این رشته تحت نظز اساتید امر ایجاد کند که آمار مربوطه در این زمینه نشان از موفقیت دست‌اندرکاران آن دارد.

وی گفت: خوشبختانه بسیاری از اهداف انجمن تحت عنوان معرفی بهترین تالیف و ترجمه‌های مرتبط با مسائل علوم‌زمین و همچنین قدردانی از پیشکسوتان و دانشجویان فعال در این عرصه به سنت هر ساله تبدیل شده است.

رئیس انجمن زمین‌شناسی ایران با بیان اینکه تا مدت‌ها زمین‌شناسی و علوم مرتبط با آن از جایگاه واقعی خود برخوردار نبود، یادآور شد: در گذشته جایگاه علوم‌زمین به عنوان یکی از اصلی‌ترین رشته‌های علوم‌پایه با قدری ضعف مواجه بود که خوشبختانه طی سال‌های اخیر و به همت خود زمین‌شناسان، شاهد ارتقاء جایگاه این رشته هستیم.

مر با بیان اینکه باید نگاه خود را از سمت دیدگاه کمی به سوی دید کیفی تغییر دهیم، افزود: باید بدانیم علوم‌زمین به‌عنوان یکی از بهترین رشته‌های دنیا دارای چه قابلیت‌ها و ارزش‌هایی است.‌‌

وی در پایان با بیان اینکه دیدگاه وحدت‌گرایانه در بین رشته‌های مختلف دنیا متدوال گشته است، یادآور شد: در حال حاضر مرز بین رشته‌ها محو شده و تقریبا" بیشتر رشته‌های دنیا با یکدیگر در ارتباط عمیق هستند و باید به بهترین نحو به ارتباط بین رشته‌ها توجه کنیم.

گفتنی‌ست در مراسم اختتامیه این همایش همانند سال‌های گذشته هیات رئیسه جدید انجمن، زمین‌شناس نمونه سال، کتب نمونه مرتبط نیز انتخاب و به حضار معرفی شدند.

بر اساس تصمیمات رای‌گیری صورت گرفته آقایان دکتر قرشی، دکتر عاشوری، دکتر نکودل، دکتر امینی و دکتر مدبری به عنوان هیات رئیسه آینده معرفی شدند.

همچنین دکتر آریایی استاد بازنشسته زمین‌شناسی از دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان زمین شناس نمونه سال 86 ، کتاب آب‌های زیرزمینی نوشته دکتر غلامعباس کاظمی(درعرصه بین‌الملل) و کتاب زمین در گذر زمان نوشته دکتر ابراهیم قاسمی نژاد از دانشگاه تهران و دکتر علیرضا عاشوری از دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان کتب برگزیده سال انتخاب شدند.

در بخش دانشجویان برتر نیز دکتر ضرغام محمدی دانشجوی دکترای آب‌شناسی انتخاب و معرفی شد.

یادآور می‌شود اولین نشریه انجمن زمین‌شناسی ایران به زبان انگلیسی نیز با درجه ISI  به شرکت کنندگان در  یازدهمین همایش انجمن زمین‌شناسی ایران معرفی شد.

 

 

کلید واژه ها: خراسان رضوى


نظر شما :