با حضور رئیس هیات عامل ایمیدرو؛ عملیات اجرایی کارخانه شمش آلومینیوم جاجرم آغاز شد

۲۰ شهریور ۱۳۸۶ | ۰۷:۵۹ کد : ۱۵۲۱۲ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۵۰
عملیات اجرایی کارخانه تولید شمش آلومینیوم جاجرم چهارشنبه گذشته با حضور....

عملیات اجرایی کارخانه تولید شمش آلومینیوم جاجرم چهارشنبه گذشته با حضور احمد‌علی هراتی‌نیک رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، سرپرست استانداری خراسان شمالی و جمعی از مسئولان محلی این استان در شهرستان جاجرم آغاز شد. 

هراتی‌نیک در این مراسم با اشاره به اینکه فصل جدیدی در منطقه جاجرم آغاز شده است گفت: کارخانه تولید شمش آلومینیوم جاجرم در 2 فاز احداث می‌شود که در فاز اول 36 هزار تن شمش آلومینیوم تولید و در فاز بعدی ظرفیت تولید این محصول تا 110 هزار تن افزایش خواهد یافت. 

وی با بیان اینکه تولید آلومینیوم در کشور نسبت به بقیه فلزات عقب مانده است گفت: ایران هم‌اکنون در خصوص فولاد حرف زیادی برای گفتن دارد، اما در صنعت آلومینیوم هنوز نتوانسته‌ایم تولید را تا ظرفیت‌های بالا گسترش دهیم. 

وی گفت: با توجه به این وضعیت طرح جامع آلومینیوم کشور در سازمان توسعه به تصویب رسیده و تقدیم وزارت صنایع و معادن شده است که براساس این طرح ظرفیت تولید آلومینیوم تا پایان برنامه چهارم توسعه به 650 هزار تن و تا پایان چشم‌انداز 20 ساله به 5/1 میلیون تن خواهد رسید. 

هراتی‌نیک با اشاره به اینکه ایران در احداث واحدهای تولید آلومینیوم وابسته به کشورهای صاحب فناوری این صنعت است افزود: برای نخستین بار یک مشاور ایرانی جهت احداث کارخانه آلومینیوم انتخاب کرده‌ایم تا این صنعت با استفاده از توان داخلی به بهره‌برداری رسیده و در کشور بومی‌سازی شود. 

هراتی‌نیک تصریح کرد: وضعیت اسمی تولید پودر آلومینا در جاجرم 280 هزار تن است اما هنوز این کارخانه به ظرفیت اسمی خود نرسیده است که با توجه به کمبود پودر آلومینا در کشور مدیران کارخانه باید تمام تلاش خود را برای افزایش تولید پودر آلومینا بکار گیرند تا این کارخانه سالانه بتواند 350 هزار تن محصول تولید کند. 

وی با اشاره به حضور بخش خصوصی در منطقه برای احداث کارخانه سود سوزآور گفت: ایمیدرو از سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی حمایت می‌کند و با توجه به اینکه برخی از معادن تحت پوشش این سازمان است می‌توان با تخصیص بخشی از مواد معدنی مورد نیاز از بخش خصوصی حمایت کرد.


چشم‌انداز تولید 110 هزار تن آلومینیوم 

حسین احترام مدیرعامل شرکت آلومینای ایران با اشاره به منابع غنی بوکسیت در این منطقه گفت: بوکسیت جاجرم بزرگترین معدن بوکسیت شناخته شده در ایران است که پس از تبدیل به پودر آلومینا محصول نهایی باید برای استفاده در واحدهای تولید آلومینیوم المهدی و ایرالکو حمل شود. 

این در حالی است که با احداث کارخانه تولید آلومینیوم جاجرم فرآیند تولید از معدن تا محصول نهایی به فاصله 10 کیلومتر از یکدیگر امکان‌پذیر می‌شود. 

وی گفت: ایران به‌عنوان نخستین کشور تولیدکننده آلومینیوم در خاورمیانه با تولید 5/0 درصد آلومینیوم دنیا در حال حاضر سهم کمی از تولید جهانی را به خود اختصاص داده این در حالی است که سایر کشورهای منطقه با وجود اینکه پس از کشورمان به تولید آلومینیوم روی آورده‌اند سهم بیشتری از تولید را در اختیار خود گرفته‌اند. 

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران افزود: هدف اصلی از احداث کارخانه آلومینیوم جاجرم، بومی سازی این صنعت است و با کمترین وابستگی به خارج از کشور صنعت آلومینیوم در ایران نهادینه شود. 

وی گفت: تمامی مجوزهای لازم برای احداث این مجتمع از سازمان‌های مربوطه گرفته شده است اما تنها برای تامین برق مورد نیاز وزارت نیرو مجوز لازم را صادر نکرده و این مشکل نیز به‌زودی برطرف خواهد شد. 

وی افزود: این کارخانه با سرمایه‌گذاری 90 میلیارد تومانی سازمان توسعه تا دو سال و نیم آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. 


آغاز عملیات اجرایی کارخانه سود سوزآور 

محمدرضا تیمورتاش مدیرعامل شرکت پارس شیمی جاجرم در ادامه این مراسم افزود: سالانه 90 هزار تن سود سوزآور برای انحلال بوکسیت در این منطقه مورد نیاز است که تنها نیمی از این میزان در داخل کشور تامین و مابقی آن از طریق واردات امکان‌پذیر می‌شود. 

وی گفت: بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری ریالی 117 میلیارد ریالی و ارزی 23 میلیون یورویی، کارخانه تولید سود سوزآور به ظرفیت 20 هزار تن احداث خواهد کرد که با بهره‌برداری از این کارخانه زمینه اشتغال 180 نفر نیز ایجاد می‌شود.  

کلید واژه ها: خراسان شمالى


نظر شما :