ایران، پیشگام در بررسی و مطالعه مسائل زلزله

۲۴ شهریور ۱۳۸۶ | ۰۴:۵۰ کد : ۱۵۲۴۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۷
با ایجاد ترانشه بر روی گسل‌های موجود در کشور جهت انجام مطالعات پارینه‌لرزه‌شناسی....

با ایجاد ترانشه بر روی گسل‌های موجود در کشور جهت انجام مطالعات پارینه‌لرزه‌شناسی و همچنین ساخت دستگاه‌های پیش‌نشانگر زلزله،  ایران یکی از پیشگامان بررسی و مطالعه مسائل پیرامون زلزله است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس محمدتقی کره‌ای رئیس این سازمان و معاون وزیر صنایع و معادن با بیان اینکه ایران جزو 10 کشور بلاخیر دنیاست، تصریح کرد: با توجه به افزایش مخاطرات، این رتبه در حال کاهش است و این در حالیست که10 درصد از تولید ناخالص ملی کشور صرف حوادث‌غیرمترقبه می‌شود.

وی در خصوص اقدامات سازمان متبوع خود جهت شناسایی گسل‌ها و مناطق زلزله‌خیز کشور گفت: یکی از اقدامات بسیار ارزنده سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، انجام مطالعات بر روی داده‌های پارینه‌لرزه‌شناسی است به نحوی  که روی گسل‌ها ترانشه‌‌هایی ایجاد می‌شود تا مطالعه گسل‌ها به شکل دقیق‌تری انجام شود.

 وی افزود: با توجه به مطالعاتی که بر روی گسل‌ها صورت می‌گیرد زلزله‌های مختلفی که در گذشته به وقوع پیوسته مورد مطالعه قرار گرفته تا زمان به‌وقوع پیوستن زلزله‌های جدید تخمین زده شود.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: حفر ترانشه بر روی گسل‌ها تنها در 4 کشور انجام شده و اساتید معتبری در دنیا خواستار بازدید از  ترانشه‌های ایجاد شده در ایران هستند و می‌توان گفت ایران پیشگام در انجام این مطالعات است.

کره‌ای با بیان اینکه با مطالعه این ترانشه‌ها در شمال تهران می‌توان تاریخچه‌ای از زلزله‌های تهران را به‌دست آورد و دوره بازگشت این زلزله‌ها را نیز تخمین زد، خاطر نشان کرد: مطالعات انجام شده در گسل‌های تهران نشان می‌دهد که این شهر از لحاظ وقوع زلزله در حالت بحرانی قرار دارد که این امر توجه و دقت‌نظر بیشتر مسوولان را طلب می‌کند.

معاون وزیر صنایع و معادن با اشاره به ساخت دستگاه پیش‌نشانگر زلزله در کشور گفت: با ساخت این دستگاه توانسته‌ایم از زلزله‌های اخیر پاکستان  از 48 ساعت قبل، قم 24 ساعت قبل و خرم‌آباد 48 ساعت قبل با خبر شویم که این دستگاه علاوه بر ایران تنها در سه کشور آمریکا، آلمان و ژاپن نیز ساخته شده است.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :