آب دریای خزر طی 14سال آینده دومتر پیشروی خواهد کرد

۲۷ شهریور ۱۳۸۶ | ۰۹:۴۱ کد : ۱۵۲۷۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۹۳
مطالعات صورت گرفته توسط کارشناسان مدیریت زمین‌شناسی دریایی سازمان....

مطالعات صورت گرفته توسط کارشناسان مدیریت زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، حکایت از پیشروی بیش از دومتر آب‌ دریای خزر طی 14 سال آینده دارد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس ناصر سعدالدین مدیر زمین‌شناسی دریایی این سازمان گفت: با توجه به نتایج حاصل از مطالعات صورت گرفته توسط کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور،  پیش‌بینی می شود طی 14 سال آینده سطح آب دریای‌خزر تا دو متر پیشروی کند که بر همین اساس لازم است  تدابیر ویژه‌ای در استان‌های ساحلی به منظور جلوگیری از این امر اتخاذ شود.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون ایستگاه مطالعاتی سازمان زمین‌شناسی کشور در شهر ساری فعال بوده و از نظر کارشناسان این سازمان،  بندرانزلی نیز مکان مناسبی برای راه‌اندازی سایت تحقیقاتی است.

سعدالدین با تاکید بر اهمیت برنامه‌های پژوهشی در دریای‌خزر، تامین نیازهای لازم برای استقرار واحد تحقیقاتی در بندرانزلی را خواستار شد.

وی در ادامه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را ارگانی 100 درصد حقیقاتی معرفی کرد که یکی از زیر مجموعه‌های وزارت صنایع و معادن بوده و متولی تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاسهای گوناگون است.

مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: این سازمان متولی برنامه‌های اکتشافی کشور نیز هست و همه دستگاههایی که با فرایند اکتشاف سر و کار دارند باید تحت نظارت این مجموعه به فعالیت بپردازند.

وی در خصوص برنامه‌های پژوهشی مدیریت زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خاطر نشان کرد: یافتن کشتی‌های غرق شده، پیدا کردن شهرهای قدیمی پنهان در زیر آب، تصویربرداری از بستر دریاها، زمین‌شناسی بستر دریا در مقیاس ناحیه‌ا‌یی، بررسی پتانسیل‌های معدنی در سواحل و مناطق آبی کشور، یافتن اشیاء گمشده در دریا و مسائل مربوط به حیطه مهندسی و ژئوتکنیک دریایی از اهداف و برنامه‌های مطالعاتی این مجموعه پژوهشی است.

سعدالدین در پایان تاکید کرد: کارشناسان سازمان زمین شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور توانایی بسیار بالایی نیز در خصوص زمین‌شناسی مهندسی، مسائل زیست‌محیطی قبل از سیل و فرونشست و زلزله دارند.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :