تعریف 145 پروژه اکتشاف معادن برای استان‌های کشور

۰۲ مهر ۱۳۸۶ | ۰۵:۱۳ کد : ۱۵۳۴۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۴۹
پس از اختصاص 20 میلیون دلار از سوی مجلس شورای‌اسلامی جهت توسعه بخش....

پس از اختصاص 20 میلیون دلار از سوی مجلس شورای‌اسلامی جهت توسعه بخش معدن کشور، سازمان زمین شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور 145 پروژه امانی و پیمانی برای پیشبرد اهداف اکتشافی خود در 30 استان کشور تدوین و تعریف کرده است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس ناصر عابدیان معاون اکتشافی این سازمان با اشاره به اختصاص بودجه‌ای که مجلس شورای‌اسلامی جهت توسعه امر اکتشاف کشور که نقطه عطفی در این صنعت محسوب می‌شود، تصریح کرد: با اختصاص این بودجه به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور طرح‌های اکتشافی مربوط به 30 استان کشور تعریف و در دست اجراست. 

وی گفت: پس از بررسی‌های صورت گرفته توسط کارشناسان، 90 پروژه بصورت پیمانی و 55 پروژه نیز بصورت امانی(در مجموع در 145 پروژه) برای گسترش فعالیت‌های اکتشافی در استان‌های مختلف کشور مشخص و شرح خدمات آن تعریف شد.

عابدیان با اشاره به زمان بسیار محدود برای تعریف پروژه‌ها و شرح خدمات آنها یادآور شد: بر اساس مذاکرات صورت گرفته نقشه‌های ژئوشیمیایی یک بیست‌وپنج‌هزارم در قالب 20 پروژه، مطالعات زمین‌شناسی اقتصادی و پروژه‌های شناسایی مناطق پتانسیل‌دار در قالب 56 قرارداد، پی‌جویی‌های عمومی و تهیه نقشه‌های یک‌بیست‌و‌پنج‌هزارم زمین‌شناسی اقتصادی، پروژه‌ عملیات حفاری در قالب 5 پروژه و عملیات ژئوفیزیکی برای انجام مطالعات اکتشافی در قالب 3 قرارداد انجام خواهند شد که برای مجموعه فعالیت‌های اکتشافی پیمانی مبلغی معادل یکصدمیلیاردریال هزینه در نظر گرفته شده که توسط مشاوران و پیمانکاران بخش خصوصی انجام خواهند شد.

وی در ادامه افزود: از نکات بارز این عملیات تعریف30هزار متر حفاری در پروژه‌های اکتشافی است که در استان‌های آذربایجان، کرمان، یزد، سیستان‌وبلوچستان و کردستان در دست انجام است.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در مورد پروژه‌های امانی که توسط کارشناسان داخلی این سازمان به نتیجه خواهند رسید، یادآور شد: با هزینه‌ای بالغ بر یکصد‌میلیارد‌ریال و با توجه به ویژگی‌های زمین‌شناسی و متالوژنی استان‌های مختلف، پروژه‌ها و فعالیت‌های اکتشافی انجام می‌شود که شرح خدمات این پروژه‌ها به همه سازمانهای صنایع‌و‌معادن استان‌ها اعلام شده است.

 وی در مورد چگونگی تقسیم بودجه اختصاص یافته برای هر کدام از استان‌های کشور، تصریح کرد: همه استانها بر اساس توانمندی‌های معدنی به سه دسته تقسیم‌بندی و بر مبنای این اولویت‌بندی میزان اعتبار آنها مشخص شده است.

عابدیان یادآور شد: در مجموعه پروژه‌های یاد شده موادمعدنی فلزی مثل طلا، آهن، مس، سرب‌وروی، قلع‌وتنگستن، مولیبدن، آنتیموان و موادفلزی نظیر مصالح‌ساختمانی، بوکسیت، پتاس، خاک‌های صنعتی، سنگ‌های‌نما و تزئینی، فسفات و همچنین سنگها و کانی‌های قیمتی مورد توجه قرار گرفته‌اند.

وی در ادامه با بیان اینکه به استان‌های جنوبی و حاشیه خلیج‌فارس از جمله خوزستان، فارس، هرمزگان و بوشهر توجه اساسی شده است، یادآور شد: شناخت مواد اولیه مصالح ساختمانی با توجه به کثرت آن در حاشیه خلیج فارس در دستور کار قرارداد که با پیگیری آن علاوه بر اینکه نیاز کشور به مصالح ساختمانی تأمین خواهد شد در آینده‌ای نه چندان دور به قطب بزرگ صادر کننده این ماده معدنی به کشور‌های اطراف خلیج‌فارس تبدیل خواهیم شد که این امر تلاش جدی بخش خصوصی را طلب می کند.

عابدیان با بیان اینکه توجه به اصل 44 و تقویت توان ‌کاری بخش خصوصی در سرلوحه پروژه‌های تعریف شده قرار دارد، خاطرنشان کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی‌کشور سعی دارد بخش خصوصی را در فعالیت‌های معدنی کشور بیش‌تر از گذشته فعال کند که امیدواریم با تعریف و تدوین 145 پروژه اکتشافی در 30 استان کشور این امر محقق شود.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی‌و‌اکتشافات‌معدنی کشور ضمن ابراز امیدواری در مورد توسعه بخش معادن با توجه به منابع سرب ‌و روی موجود در حاشیه شمال رشته‌کوههای البرز، گفت: پروژه‌های تعریف شده در استان‌های شمالی کشور از جمله گلستان، مازندران و گیلان نیز قابل توجه است که با اجرا درآوردن این پروژه‌ها که همگی بوسیله شرکت‌های مشاور به‌مرحله اجرا درمی‌آیند، علاوه بر مشخص شدن توان معدنی این استان‌ها، شاهد توسعه صنایع مربوطه در این مناطق خواهیم بود.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :