آغاز رقومی کردن نقشه‌های زمین‌شناسی و معدنی تاجیکستان

۰۷ مهر ۱۳۸۶ | ۰۳:۴۸ کد : ۱۵۴۱۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۴۸
بدنبال همکاری‌های بوجود آمده میان دو کشور ایران و تاجیکستان، رقومی کردن....

بدنبال همکاری‌های بوجود آمده میان دو کشور ایران و تاجیکستان، رقومی کردن نقشه‌های زمین‌شناسی کشور تاجیکستان که تا امروز به‌صورت کاغذی بوده به کمک کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آغاز شده است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بر اساس همکاری‌های به‌وجودآمده میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران و سراداره زمین‌شناسی تاجیکستان، کارشناسان ایرانی موفق به راه‌اندازی سایت ژئومتیکس و gis، پایگاه داده‌های علوم‌زمین و گروه فناوری اطلاعات برای اولین بار در این کشور شدند. 

بنا به این گزارش تنی چند از کارشناسان تاجیکستان در ایران به کمک کارشناسان گروه GIS سازمان زمین‌شناسی کشور آموزش دیده که چگونگی کارکردن با نرم‌افزارهای gis، نحوه ورود اطلاعات، چگونگی رقومی کردن نقشه‌های کاغذی ازجمله این آموزش‌ها بوده است.

در ادامه در فاز دوم این پروژه که با حضور کارشناسان ایرانی در تاجیکستان آغاز شد، رقومی کردن لایه‌های اطلاعاتی لازم برای مدلسازی و پتانسیل‌یابی موادمعدنی روی نقشه‌های زمین‌شناسی، ژئوشیمیایی و آب‌‌شناسی این کشور شروع و 4 ورقه یک‌پنجاه‌هزارم زمین‌شناسی، نقشه‌های ژئوشیمی عناصر مختلف مانند طلا، مس، سرب و روی و قسمت‌هایی ازداده‌های ژئوفیزیک هوایی این کشور به عنوان مطالعات موردی رقومی شد.

لازم به‌ذکر است، درآینده بحث مدلسازی و چک صحرایی تا به دست آوردن مناطق امیدبخش معدنی ادامه پیدا خواهد کرد.  

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :