ایران از ارسال نمونه‌های معدنی به خارج بی‌نیاز می‌شود

۱۴ مهر ۱۳۸۶ | ۰۷:۵۱ کد : ۱۵۴۹۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۹۹
با احداث مرکز پژوهشهای کاربردی سازمان زمین‌شناسی کشور در کرج و تجهیز آن....

با احداث مرکز پژوهشهای کاربردی سازمان زمین‌شناسی کشور در کرج و تجهیز آن به آخرین دستگاههای آنالیز عنصری، ایران از ارسال نمونه‌های معدنی و زمین‌شناسی به خارج از کشور بی‌نیاز خواهد شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس رضا جدیدی مدیر روابط‌عمومی این سازمان با بیان اینکه سال گذشته سی‌هزار نمونه‌ معدنی جهت انجام آنالیز عناصر به سازمان ارجاع شده، خاطرنشان کرد: نمونه‌های ارسالی مربوط به شرکت‌های خصوصی و همچنین آنالیز نمونه‌های مرتبط با تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی  و ژئوشیمیایی در مقیاس یک‌بیست‌و‌پنج‌هزارم می‌شود.

وی افزود: خوشبختانه با احداث مرکز پژوهشهای کاربردی زمین‌شناسی در کرج و تجهیز این مرکز به آخرین دستگاههای آنالیز عنصری از لحاظ کمی و کیفی، علاوه بر اینکه در رده دارنده بزرگترین مرکز آنالیز نمونه‌های معدنی و زمین‌شناسی در خاورمیانه قرار خواهیم گرفت، از ارسال نمونه‌های معدنی به خارج از کشور نیز بی‌نیاز شدیم.

جدیدی با این پیش‌بینی که با راه‌اندازی این مرکز ظرفیت آنالیز نمونه‌ها به بیش از 4‌‌برابر فعلی خواهد رسید، تصریح کرد: با افزایش آنالیز نمونه‌ها از سی‌هزار نمونه به یکصد‌وبیست‌هزار نمونه در سال، روند رو به رشدی را در تهیه و تولید نقشه‌های زمین‌شناسی شاهد خواهیم بود.

مدیر روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی‌و‌اکتشافات‌معدنی ‌کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تجهیز آزمایشگاه‌های زمین‌شناسی‌پزشکی و دریایی مرکز پژوهشهای کابردی زمین‌شناسی کرج، یادآور شد: در بخش زمین‌شناسی‌پزشکی امکان آنالیز کامل آب، خاک و گیاه به کمک پیشرفته‌ترین دستگاههای آزمایشگاهی وجود دارد و علاوه بر آن انجام تمامی آزمایشات رسوب‌شناسی در بخش زمین‌شناسی ‌دریایی نیز امکان‌پذیر شده است.

وی هدف از راه‌اندازی مرکز پژوهشهای کاربردی زمین‌شناسی را توسعه فعالیت سازمان زمین‌شناسی‌و‌اکتشافات‌معدنی‌کشور در زمینه آنالیز نمونه‌های زمین‌شناسی‌و‌معدنی در سطح بین‌المللی عنوان کرد و گفت: با روند روبه‌رشدی که ایران در فعالیت‌های مرتبط با علوم‌زمین داشته، امید می‌رود نگاه سران سازمان‌های زمین‌شناسی کشورهای عضو اکو و دیگر کشورها، معطوف به قابلیت‌های ارزنده موجود در ایران شود.

جدیدی از افتتاح رسمی مرکز پژوهشهای کابردی سازمان زمین‌شناسی کشور  در کرج در اواخر سال جاری خبر داد و گفت: ژئوفیزیک‌دریایی، زمین‌شناسی‌پزشکی، آزمایشگاههای پیشرفته، مرکز تحقیقات زمین‌شناسی‌پزشکی‌و‌دریایی، دبیرخانه کشورهای عضو اکو، پایگاه بین‌المللی داده‌های‌علوم‌زمین، مجموع بخش‌هایی هستند که پس از تکمیل و افتتاح این مرکز در بالاترین سطح آغاز به کار خواهند کرد.

وی وجود سیستم مشتری‌مداری برای آزمایشگاه‌های مرکز پژوهشهای کاربردی زمین‌شناسی را یکی از قابلیت‌های بسیار ارزنده سایت این مرکز ذکر کرد و افزود: متقاضیان با ارسال نمونه‌های آزمایشگاهی خود قادر خواهند بود با مراجعه به سایت اینترنتی مرکز از روند آنالیز نمونه‌های خود بصورت مجازی و بدون نیاز به مراجعه حضوری مطلع شوند.

مدیر روابط‌عمومی‌سازمان زمین‌شناسی‌و‌اکتشافات‌معدنی کشور در خاتمه با بیان اینکه با راه‌اندازی مرکز پژوهشهای کاربردی زمین‌شناسی برای اولین‌بار به علوم‌زمین بصورت کاربردی توجه شده‌، یادآورشد: با توجه به نیاز روزافزون جامعه و کاربرد بسیار اساسی شاخه‌های مختلف علوم‌زمین در توسعه زیر‌ساخت‌های عمرانی و اقتصادی کشور، این نیاز احساس می‌شد که همه این بخشها در یک مجموعه با قابلیت بسیار به فعالیت بپردازند که این مرکز در راستای تقویت بنیه علمی و تحقیقاتی خود از راهنمائی‌های دانش‌پژوهشان این عرصه استقبال خواهد کرد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :