وجود 250تا300تن ذخیره قطعی و بیش از هزار تن ذخیره احتمالی طلا در کشور

۳۰ مهر ۱۳۸۶ | ۰۷:۰۵ کد : ۱۵۶۹۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۰۳
250تا300تن از ذخایر قطعی طلای کشور توسط کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و...
250تا300تن از ذخایر قطعی طلای کشور توسط کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شناسایی شده که در صورت ادامه مستمر اکتشافات در دیگر مناطق اولویت‌دار، دستیابی به ذخیره احتمالی بالغ بر هزار تن نیز امری بعید نخواهد بود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی واکتشافات‌معدنی کشور مهندس بهروز برنا مدیر امور اکتشاف این سازمان با اشاره به پروژه‌های اکتشافی تعریف شده پیمانی و امانی در 30 استان کشور که چندی‌ست در دست اجراست، گفت: در برخی از این پروژه‌ها تأکید بر روی مواد‌معدنی فلزی و در برخی دیگر به موادمعدنی غیرفلزی توجه شده است که این برنامه‌ریزی‌ها با توجه به شرایط زمین‌شناسی و متالوژنی هر استان صورت گرفته است.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه امسال در 8 استان کشور بر روی 24 ذخیره طلا تمرکز صورت گرفته و برخی از این ذخایر فعالیت‌های اکتشافی عمقی نیز در حال انجام است و تاکنون چهارهزارمتر حفاری نیز انجام شده است.

برنا از شناسایی 250تا300تن ذخیره قطعی طلا در کشور توسط کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خبر داد و گفت: تاکنون این مقدار از ذخایر کشور بطور کامل و قطعی شناسایی شده و در صورت ادامه مطالعات اکتشافی، دستیابی به پتانسیل ذخیره احتمالی بالغ بر هزار تن نیز امری بعید و دور از ذهن نخواهد بود.

وی با اشاره به مطالعات اکتشافی صورت گرفته در مورد ذخایر طلای استان کردستان یادآور شد: در محدوده‌های قلقله و قبقلوقجه واقع در استان کردستان اکتشافات عمومی در حال انجام است و در نواحی جدیدی از جمله نقشینه و شیخ‌چوپان اکتشافات طلا ادامه دارد در خصوص ذخایر هیرد نیز حفاری‌های لازم در محدوده شماره3 صورت گرفته و با ارسال نمونه‌های جمع‌آوری شده به آزمایشگاه، رگه‌های طلادار شناسایی شده است.

مدیر امور اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به مطالعات اکتشافی صورت گرفته در مناطقی از استان‌های آذربایجان‌غربی و شرقی، خراسان جنوبی جهت شناسایی ذخایر امیدبخش طلا، تصریح کرد: در مناطق باریکا، آلوت، خراپه، ساری‌لار، نبی‌جان و خونیک به ذخایر امیدبخش بسیار مناسبی دست یافته‌ایم که در حال حاضر در مراحل اخذ گواهی اکتشاف در مناطق شرف‌آباد و طرقبه در استان‌های آذربایجان‌شرقی و خراسان‌رضوی هستند که چندین شرکت داخلی و خارجی نیز خواهان دریافت پروانه بهره‌برداری از این مناطق هستند.

وی از واگذاری چند محدوده طلادار به بخش خصوصی و سازمان توسعه و نوسازی معادن خبر داد و گفت: محدوده‌های سیاه‌جنگل واقع در استان سیستان‌وبلوچستان، گندی در استان سمنان و شرف‌آباد در آذربایجان‌شرقی جهت انجام مطالعات اکتشافی تکمیلی‌تر به بخش خصوصی و یا بنگاه‌های دولتی واگذار شده است.

 برنا در ادامه افزود: اکتشافات پی‌جویی در مناطق زاغ‌دره، تنگوئیه، زیارت‌شاه و کماهی در استان کرمان و همچنین مناطق باریکا، میرگه‌نقشینه، زاوه‌‌کوه، اینق، حمزه‌قرنی و قره‌چه در استان‌های آذربایجان‌‌غربی و کردستان و در نهایت مهرآباد و نصروند در استان اصفهان و بزمان در سیستان وبلوچستان، بردسکن و کلاته‌تیمور در خراسان‌رضوی، سوسن‌وار واقع در استان سمنان نیز توسط کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تا رسیدن به مناطق امیدبخش در حال انجام است.

مدیر امور اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به فعالیت‌های بسیار ارزنده‌ای که طی دهه‌های اخیر توسط سازمان متبوع وی در بخش طلا  صورت گرفته، یادآور شد: خوشبختانه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با همراهی مستمر بخش خصوصی داخلی و خارجی توانسته گام‌های بلندی را در ارتقاء بخش طلای کشور و امر استحصال آن که علاقمندان زیادی را هم به خود جلب کرده، بردارد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :