چهاردهمین جشنواره و نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها آغاز به کار کرد

۱۷ آبان ۱۳۸۶ | ۰۳:۰۸ کد : ۱۵۸۳۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۱۶
با حضور دکتر غلامعلی حدادعادل رئیس مجلس شورای‌اسلامی و وزیر فرهنگ.....

با حضور دکتر غلامعلی حدادعادل رئیس مجلس شورای‌اسلامی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از نمایندگان و اصحاب‌رسانه‌های داخلی و خارجی چهاردهمین جشنواره و نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز بکار کرد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر غلامعلی حدادعادل رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای رسانه و همچنین قیصر امین‌پور یادآور شد: به گفته بزرگان مرکب قلم دانشمندان و نویسندگان از خود شهدا برتر است که همین امر اهمیت کار صاحبان رسانه و مطبوعات را مشخص می‌سازد.

وی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی جزو یکی از ضروری‌ترین ارکان زندگی بشر امروزی است، تصریح کرد: بهترین و قابل اعتمادترین ابزار اطلاع‌رسانی رسانه است و باید به خاطر داشت که بدون وجود رسانه امور دنیا سامان نخواهد گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آزادی در اطلاع‌رسانی لازمه حاکمیت ملی هر کشور است، افزود: اگر بناست ملت ایران همواره در صحنه حضور داشته باشند، باید همواره از امور داخل کشور خود و همچنین مسائل بین‌المللی آگاهی داشته باشند که دستیابی به آگاهی نیز مستلزم استمرار در جریان روان اطلاعات است.

حدادعادل در ادامه با اشاره به اینکه آزادی مطبوعات بدون رعایت قوانین موجود، مشکلات متعددی را ایجاد می‌کند، گفت: عملکرد صحیح رسانه‌ها علاوه بر اینکه دولتمردان را از خطاهای احتمالی خود آگاه می‌سازد، باعث ایجاد ارتباط مستقیم مردم و مسوولان نیز می‌شود.

صفارهرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با بیان اینکه برگزاری چنین جشنواره‌هایی زمینه مناسبی برای خطا و آزمون اصحاب رسانه و دستیابی به فرصت‌های جدید است، یادآور شد: ارتباط مستقیم و بدون واسطه عموم جامعه با اصحاب رسانه‌ و مطبوعات در چنین شرایطی فراهم می‌شود به نحوی که آنها می‌توانند بازتاب عمل خود را در چشم و دل مخاطب خود دریابند.

وی گفت: برگزاری جشنواره مطبوعات فرصتی مناسب برای اندیشیدن به آینده است، یادآور شد: برگزاری نمایشگاه مطبوعات بطور مجزا از نمایشگاه کتاب فرصت مناسبی برای پرداختن هرچه بیشتر به موضوع رسانه و مطبوعات است که می‌توان در آینده به رشد این بخش امیدوارتر بود.

در ابتدای این جشنواره ملکیان معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ ‌و ارشاداسلامی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره مطبوعات امسال بطور مستقل از جشنواره کتاب، تصریح کرد: مطبوعات و رسانه‌ها دارای جایگاه و هویت مستقل هستند که برای حفظ این منزلت لازم بود جشنواره و نمایشگاه امسال بطور مستقل برگزار شود.

وی با بیان اینکه امسال 15شرکت‌کننده خارجی از کشورهای منطقه نیز در جشنواره حضور دارند، یادآور شد: با حضور رسانه‌های خارجی و تبادل اطلاعات و تجربیات مطبوعاتی، می‌توان به ایجاد تشکل‌های مطبوعاتی منطقه‌ایی امیدوار بود.

ملکیان در ادامه افزود: امسال از یکصدوهشت نفر از نمایندگان مطبوعات خارجی که در مورد ایران آثاری را از خود به جای گذاشته‌اند، برای شرکت در جشنواره دعوت به‌عمل آمده است که در اختتامیه نیز جوایزی به آنها اعطاء خواهد شد.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: حدود پانصد اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که پس از بررسی‌های صورت گرفته در کمیته داوری نهایی، سیصد اثر جهت معرفی به اختتامیه معرفی شده‌اند.

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :