نشست سازمان نظام مهندسی معدن کشور و کمیسیون صنایع و معادن مجلس

۰۳ آذر ۱۳۸۶ | ۰۲:۵۱ کد : ۱۵۹۴۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۵۷
به‌منظور بررسی مسائل و چالش‌های پیش‌رو در بخش معدن، اعضاء سازمان نظام....

به‌منظور بررسی مسائل و چالش‌های پیش‌رو در بخش معدن، اعضاء سازمان نظام ‌مهندسی معدن کشور و کمیسیون صنایع‌ومعادن مجلس شورای‌اسلامی گردهم آمدند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر محمدحسین بصیری رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور، مهندس نادعلی اسماعیلی‌دهج معاون پشتیبانی و مهندس ناصرنیا معاون فنی سازمان نظام مهندسی معدن، دکتر خاکزاد عضو شورای مرکزی این سازمان، مهندس وجیه‌ا... جعفری مدیرکل دفتر امور نظارت و ایمنی معادن و جمعی دیگر از اعضاء این سازمان، مهمان کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بودند.

در ابتدای این نشست دکتر بصیری معاون امور معادن وزارت صنایع و معادن با بیان اینکه این سازمان در حال حاضر 13هزار عضو دارد، تصریح کرد: طبق قوانین موجود باید 3درصد از حقوق دولتی کشور به عنوان بودجه سازمان نظام مهندسی معدن اختصاص یابد که متاسفانه همواره این امر با مشکلاتی مواجه بوده و هر ساله تنها بخشی از این بودجه به سازمان اختصاص یافته که همین امر باعث بروز بحران‌های متعددی در بدنه این مجموعه شده است.

وی افزود: در سطوح بالای تصمیم‌گیری تفکر مناسبی در مورد بخش معدن وجود ندارد و متاسفانه بسیاری از طرح‌ها مبنای مهندسی مناسبی ندارند که بر همین اساس باید به نحوی عمل کرد تا تفکر مهندسی صحیح در مجموعه سازمان نظام‌مهندسی معدن به بهترین نحو نهادینه شود.

بصیری با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی معدن بهترین جایگاه جهت انتقال مسائل و مشکلات بخش معدن به بدنه دولت و مجموعه وزارت صنایع و معادن است، یادآور شد: در صورتیکه تفکر صحیحی در مجموعه این سازمان وجود داشته باشد می‌توان به پاسخ بسیاری از مسائل موجود از جمله بحران بورس، خصوصی‌سازی معادن، عدالت محوری و فقرزدایی دست یافت.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور ضمن ابراز تاسف از وجود بسیاری افراد غیرمتخصص در فعالیت‌های معدنی کشور، تصریح کرد: حدود 4هزار معدن و 14هزار واحد صنایع‌معدنی در کشور وجود دارد که

بر همین اساس برای 80هزار نفر در بخش معادن و 412هزار نفر در بخش صنایع معدنی از جمله سرامیک، سیمان، فولاد، چینی و آجر اشتغال ایجاد شده است.

همچنین مهندس محمدرضا سجادیان رئیس کمیته معدن کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ارتقاء سطح بهره‌وری مناسب از معادن جزو اهداف اصلی متولیان بخش معدن کشور است، تصریح کرد: بر اساس برنامه پنج ساله چهارم رشد اقتصادی کشور باید سالیانه معادل 8درصد باشد که 5/2درصد آن به مساله بهره‌وری مناسب بستگی دارد که تحقق بخشی از این امر به فعالیت سازنده تشکل بزرگ سازمان نظام مهندسی معدن بستگی دارد.

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی گفت: با نظارت بیشتر باید معادن را از حالت سنتی خارج کرد و این امر در صورتی محقق خواهد شد که سازمان نظام‌مهندسی معدن به جایگاه مناسب خود دست یابد و اهمیت فعالیت‌های آن برای مسوولان کشور تبیین شود.

وی با اشاره به رای مثبت کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی جهت ارتقاء سهم این سازمان از محل حقوق دولتی یادآور شد: امیدواریم بر اساس مذاکرات صورت گرفته در آینده شاهد اختصاص بودجه کافی به این مجموعه باشیم تا به عنوان یکی از بازوهای اجرایی دولت، عملکرد مناسبی در بخش معادن کشور داشته باشد.

در ادامه این نشست مهندس حمیدرضا فولادگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اصلاحات صورت گرفته در قانون معادن کشور، یادآور شد: در صورتیکه این طرح بصورت لایحه ارائه شود، کمیسیون صنایع و معادن مجلس آمادگی حمایت از بخش معدن در زمینه‌های مختلف خصوصی‌سازی و جذب سرمایه‌گذاری‌های لازم را دارد.

وی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی می‌تواند به عنوان یک واسطه و هدایت‌گر مشکلات و دیدگاه‌های بخش معدن را به بدنه دولت انتقال دهد، خاطر نشان کرد: پائین بودن بهره‌وری در معادن، هزینه‌های بالای تولید، بالا بودن قیمت تمام شده محصولات و هزینه حمل‌ونقل و در نهایت مشکلات موجود در بحث صادرات از مشکلاتی ا‌ست که بخش معدن کشور با آن روبه‌روست.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سهم بسیار ناچیز بخش معدن در اقتصاد کشور یادآور شد: با توجه به حجم بسیار بالای ذخایر معدنی در کشور، وجود سهمی معادل 7/0درصد در اقتصاد کشور بسیار ناچیز است که بر همین اساس اعضاء نظام مهندسی معدن با همراهی کمیسیون صنایع و معادن مجلس و معاونت معدنی وزارت صنایع و معادن باید در صدد رفع این مشکلات برآیند.

مهندس سید حسین هاشمی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز با این بیان که متاسفانه از گذشته تا امروز بخش معدن کشور همواره در غربت واقع شده، یادآور شد: خوشبختانه طی سال‌های اخیر با حضور بخش خصوصی و درک نواقص موجود، معدن  به عنوان یک  بخش اولویت‌دار اقتصادی توجه ویژه‌ای را به خود جلب کرده است.

وی با بیان اینکه چرخ تولید همه صنایع دنیا نیاز اساسی به معدن و صنایع معدنی دارد، تصریح کرد: مجموعه نظام مهندسی معدن و وزارت صنایع و معادن باید به نحوی عمل کنند که برای مهندسان معادن انگیزه‌های لازم ایجاد شود و از فرصت‌های ایجاد شده برای توسعه بخش معدن کشور استفاده شود.

 رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن درخواست از مسوولان معدنی کشور جهت ایجاد تعامل و ارتباط بیشتر با اصحاب رسانه، تآکید کرد: اهمیت بخش معدن را باید بیش از گذشته در بین افکارعمومی ترویج داد و با فرهنگ‌سازی مناسب می‌توان این بخش را که در ایجاد توسعه و رشد اقتصادی کشور نقش بسیار کلیدی دارد، به سوی جایگاه واقعی خود هدایت کرد.

هاشمی با اشاره به وجود مشکلات مالی در بدنه سازمان نظام‌مهندسی معدن گفت: وزارت صنایع ومعادن می‌تواند درخواست اختصاص تبصره دائم و ردیف بودجه به این مجموعه را از سوی مجلس شورای اسلامی جهت رفع مشکلات موجود داشته باشد.

وی در پایان افزود: معدن تنها مزیت ایران جهت پیوستن و عضویت در سازمان تجارت جهانی است و این در حالی‌ست که نیاز صنایع دنیا به معادن و صنایع معدنی روز‌به‌روز در حال افزایش است که بر همین اساس باید در جهت ارتقاء سطح بخش معدن کشور به بهترین نحو کوشید.

همچنین مهندس نادعلی اسماعیلی‌دهج عضو شورای مرکزی و معاون پشتیبانی سازمان نظام مهندسی معدن کشور در حاشیه این نشست با بیان اینکه این سازمان بسیار نوپاست و در ابتدای راه قرار دارد، تصریح کرد: برگزاری این جلسات سرفصلی برای تعامل و ارتباط بیشتر مسوولان معدنی کشور با نمایندگان مجلس شورای اسلامی است تا آنها از نزدیک با مسائل و مشکلات این بخش آشنا شوند.

وی در ادامه گفت: با توجه به شرح وظایف و سختی‌های موجود در این بخش باید ابزار و امکانات بیشتری را به متولیان آن اختصاص داد.

اسماعیلی‌دهج با بیان اینکه تا به امروز دستورالعمل و برنامه صحیحی برای پیشبرد اهداف سازمان نظام مهندسی معدن وجود نداشته، تصریح کرد: خوشبختانه با توجه به امکانات بسیار اندک ارائه شده پیشرفت خوبی در این بخش حاصل شده و در زمینه ساماندهی مهندسان معدن، زمین‌شناسان و مهندسان متالوژنی و نقشه‌برداری جهت برداشت بهینه از معادن و جلوگیری از هدر رفتن ذخایر به نتایج قابل توجهی دست یافته است.

معاون پیشتیبانی سازمان نظام مهندسی معدن کشور با بیان اینکه تا به حال 2هزار و هفتاد هشت پروانه اشتغال توسط این سازمان صادر شده، خاطر نشان کرد: باید مهندسان و زمین‌شناسان فعال در امر معادن کشور هر چه زودتر نسبت به دریافت پروانه اشتغال خود از سازمان‌های نظام مهندسی معدن استان‌‌ها اقدام کنند تا همه فعالیت‌های معدنی در کل کشور تحت نظارت مهندسان فنی انجام شود.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :