نقشه‌های زمین‌شناسی یک‌بیست‌وپنج‌هزارم، بستری مناسب برای عمران و توسعه کشور

۲۶ آذر ۱۳۸۶ | ۰۳:۵۸ کد : ۱۶۲۶۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۹۹
نقشه‌‌های زمین‌شناسی تهیه شده در سازمان زمین شناسی و اکتشافات‌معدنی....

نقشه‌‌های زمین‌شناسی تهیه شده در سازمان زمین شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان یکی از مهمترین اطلاعات پایه کشور، در همه طرح‌های عمرانی و صنعتی کاربرد اساسی دارند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر جلیل قلمقاش مدیر زمین‌شناسی منطقه‌ای این سازمان در خصوص اهمیت و ضرورت تهیه و تولید نقشه‌های زمین‌شناسی، گفت: نقشه‌های زمین‌شناسی حاوی اطلاعات جامعی درباره ویژگی‌های مختلف زمین شامل جنس و سن سنگ‌ها و روابط بین آن‌ها، ساختمان زمین و قابلیت معدنی سنگ‌هاست که در مقیاس‌ گوناگون تهیه می‌شوند.

وی با بیان این‌که نقشه‌های زمین‌شناسی از مهم‌ترین اطلاعات پایه کشور بوده و در همه طرح‌های عمرانی و صنعتی کاربرد دارند، یادآور شد: این نقشه‌ها با مقیاس مناسب مبنای اجرای اکتشاف موادمعدنی، مطالعات لرزه‌خیزی و پیش‌بینی زلزله، پیش‌بینی خطر بلایای طبیعی از جمله سیلاب، حرکات‌دامنه‌ایی، فرونشست زمین و آتشفشانها، مطالعات زیست‌محیطی و زمین‌ریخت‌شناسی، مطالعات آبخیزداری، طرحهای مکان‌یابی صنعتی و شهری، طرحهای مسیریابی جادهها و خطوط انتقال نیرو، انرژی و آب و در نهایت انجام تحقیقات زمین‌شناسی و علوم‌وابسته کاربرد اساسی دارند.

قلمقاش با بیان این‌که نقشه‌های‌ زمین‌شناسی با مقیاس یک‌دویست‌وپنج هزارم، حدود پانزده هزار کیلومتر مربع وسعت دارند، خاطر نشان کرد:  امور زمین‌شناسی منطقه‌ایی بیش از هشتاد برگ از این نقشه‌ها را در فاصله سال‌های 1338 تا1370 تهیه و به چاپ رسانده‌ است و هم اکنون پوشش کامل این نقشه‌ها در کشور وجود دارد.

مدیر امور زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامه با بیان این‌که نقشه‌های زمین‌شناسی یک‌دویست‌وپنج هزارم، حاوی اطلاعات پایه زمین‌شناسی ایران هستند، افزود: واحدهای اصلی زمین‌شناسی ایران به هنگام تهیه این نقشه‌ها تعریف شده‌اند و تمام نقشه‌های موضوعی کشور با مقیاس‌های یک‌میلیونیم و کوچکتر بر پایه اطلاعات نقشه‌های زمین‌شناسی یک‌دویست‌وپنج‌هزارم تهیه شده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس یکصدهزارم دقیق‌ترین نقشه‌های زمین‌شناسی کشور هستند، این نقشه‌‌ها را در سالهای اخیر مبنای اجرای تمام طرح‌های عمرانی‌کشور دانست که هر برگ از این نقشه‌ها مساحتی حدود 2هزاروپانصد کیلومتر مربع از ایران را در بردارد.

قلمقاش با بیان این‌که بیش از 625 برگ نقشه زمین‌شناسی سرزمین ایران را پوشش می‌دهد که تاکنون 474 برگ از آنها تهیه و به چاپ رسیده است، یادآور شد:  جمع‌آوری اطلاعات دقیق صحرایی مهم‌ترین اصل در تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی یکصدهزارم بوده‌ است و این نقشه‌ها با استفاده از عکسهای هوایی، تصاویر ماهواره‌ایی، نقشه‌های توپوگرافی تهیه شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی در مقیاس یک‌بیست‌وپنج هزارم جهت تکمیل اطلاعات پایه کشور طراحی شده‌اند و از فعالیت‌های نوین مدیریت زمین‌شناسی منطقه‌ای است، افزود: نقشه‌های زمین‌شناسی یک‌بیست‌وپنج هزارم با بهره‌گیری از اطلاعات ماهواره‌ای و عکس‌های هوایی برداشت و در محیط سامانه اطلاعات جغرافیایی(GIS) به گونه رقومی ارائه می‌شوند.

مدیر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در پایان از نقشه‌های زمین‌شناسی یک‌بیست‌وپنج‌هزارم به عنوان بستر اطلاعاتی مناسب برای عمران و توسعه کشور یاد کرده و نیاز طرحهای عمرانی و پژوهشی به نقشه‌های دقیق زمین‌شناسی با مقیاس کاربردی، ناتمام بودن اطلاعات زمین‌شناسی کشو ، تکمیل نقشه‌های پایه، هماهنگی با کشورهای دیگر بویژه کشورهای همسایه، تداوم فعالیت‌های زمین‌شناسی در کشور را از جمله مواردی دانست که  تهیه و تولید نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس یک‌بیست‌وپنج‌هزارم را ضروری می‌کند.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :