شناخت ذخایر معدنی سواحل در گرو توسعه مطالعات زمین‌شناسی دریایی

۲۰ بهمن ۱۳۸۶ | ۰۹:۱۳ کد : ۱۶۳۰۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۸
برای شناسایی و بهره‌برداری از منابع عظیم و ذخایر معدنی موجود در دریاها انجام....

برای شناسایی و بهره‌برداری از منابع عظیم و ذخایر معدنی موجود در دریاها انجام مطالعات زمین‌شناسی دریایی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضروری است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر راضیه لک معاون مدیریت زمین‌شناسی دریایی این سازمان با بیان اینکه انجام مطالعات زمین‌شناسی دریایی برای استان‌های ساحلی کشور بسیار ضروری است، خاطر نشان کرد: برای توسعه پایدار در مناطق ساحلی، شناسایی مواد‌معدنی و انواع ذخایر انرژی و احداث هر گونه سازه ساحلی و دریایی، انجام مطالعات زمین‌شناسی دریایی امری بسیار ضروری‌ست.

وی افزود: با انجام مطالعات زمین‌شناسی دریایی مناطق دارای پتانسیل ذخایرمعدنی از قبیل پلاسرها، مناطق مناسب برای ایجاد ساخت‌وساز، مناطق مجاز برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی و همچنین ویژگی‌های بستردریا و زیربستر مشخص خواهد شد.

دکتر لک در ادامه گفت: منابع عظیمی از جمله کانی‌های سنگین در سواحل، فسفات و منگنز در مناطق عمیق‌تر و هیدارت‌های  گازی در دریاها وجود دارند که برای شناسایی و بهره‌برداری از آن‌‌ها باید مطالعات زمین‌شناسی دریایی به بهترین نحو صورت گیرد.

معاون مدیریت زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، با بیان اینکه دریای‌خزر به عنوان یک دریاچه متأثر از نوسانات سطح آب است، یادآور شد: بر اساس داده‌های موجود، در طی یکصد‌وچهل سال گذشته دریای خزر 3متر نوسان داشته که بر همین اساس مدیریت زمین‌‌شناسی دریایی با ارائه مدل‌های مرتبط به بررسی این پدیده و تأثیرات آن بر سواحل شمالی کشور پرداخته است که اطلاعات تکمیلی آن در آینده اعلام می‌شود.

وی در پایان گفت: در حال حاضر نوسانات موجود در سطح آب دریای خزر قابل پیش‌بینی نیست و در صورتیکه مطالعات مغزه‌های رسوبات بستر دریا و ژئوفیزیک کم‌عمق دریایی صورت گیرد، می‌توان به ارائه یک مدل دقیق علمی برای شناخت نوسانات سطح آب این دریاچه امیدوار بود.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :