بانوان کارآفرین برای دریافت سهم خود در توسعه صنعتی و تولیدی پیشقدم شوند

۰۳ دی ۱۳۸۶ | ۱۱:۴۶ کد : ۱۶۳۶۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۳
بانوان کارآفرین باید برای گرفتن سهم خود برای پیشبرد اهداف صنعتی و تولیدی....

بانوان کارآفرین باید برای گرفتن سهم خود جهت پیشبرد اهداف صنعتی و تولیدی کشور پیشقدم شده تا این نیاز هر چه بیشتر برای مسوولان تبیین شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور مهندس علی اکبر محرابیان وزیر صنایع و معادن کشورمان در مراسم افتتاحیه همایش بانوان کارآفرین صنعت و معدن با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 70درصد اقتصاد کشور به‌صورت دولتی اداره می شود، افزود: باید از علم، تجربه و کاردانی بانوان در مسیر عدالت‌محوری و توسعه خصوصی‌سازی استفاده کنیم و اگر از این موضوع بیش از این غافل بمانیم آیندگان ما را ملامت خواهند کرد و البته زنان نیز باید برای گرفتن سهم خود برای پیشبرد اهداف صنعتی و تولیدی کشور پیشقدم شوند و سهم خود را مطالبه کنند تا این نیاز برای مسوولان تبیین شود.

محرابیان با بیان‌ اینکه حضور بانوان در محیط‌هایی که سلامت اقتصادی، فرهنگی و اداری در آنها رعایت می‌شود،  بیشتر مشاهده می‌شود، یادآور شد: با توجه به آمار، تخلف در زنان کمتر مشاهده می‌شود که بر همین اساس بانوان جامعه می‌توانند با سالم‌سازی محیط کار خود بویژه در بخش صنعت و معدن و صنایع‌معدنی، علاوه بر کارآفرینی سازنده باعث ارتقاء و توسعه اقتصادی و صنعتی کشور  شوند.

وی با اشاره به فرهنگ متعالی و مترقی اسلام که کارآفرینی و ایجاد تولید امری مبارک و میمون شناخته شده، تصریح کرد: بزرگترین دغدغه مسوولان نظام جمهوری اسلامی ایران، رؤسای سه قوه و رهبر معظم انقلاب ایجاد اشتغال پایدار و حرکت به سمتی است تا بتوان بیکاری را در کشور ریشه‌کن کرد که علی‌رغم فراهم شدن بسیاری زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده به منظور ارتقاء سطح آموزش و فناوری بانوان، این بخش هنوز به جایگاه واقعی خود دست نیافته است.

وزیر صنایع و معادن با بیان اینکه در ابتدای انقلاب اسلامی بخش گسترده‌ایی از بیسوادی و فقر موجود در جامعه مربوط به بانوان آن دوره بود، خاطر نشان کرد: بر اساس آنچه در تعالیم دین مبین اسلام و آموزه‌های انقلاب اسلامی به ما رهنمون شده، باید به آموزش و پرورش این بخش مهم از جامعه اهمیت فراوان دهیم و این مساله با توجه به اینکه در حال حاضر بیشتر مراکز علمی و آموزشی کشور توسط بانوان اداره می‌شود، بیشتر قابل تأمل است.

محرابیان افزود: طی چند سال اخیر و در دولت خدمت‌گذار میزان بیکاری کاهش و بر نرخ اشتغال افزوده شده که بر همین اساس باید برای ارتقاء سطح اشتغال بانوان از خود آنها برای انجام امور مهم و کارآفرینی استفاده کرد.

وی با تأکید بر اینکه ضوابط و قوانین کار باید متناسب با وضعیت بانوان تنظیم شود، یادآور شد: بانوان در جامعه اسلامی‌ ایران وظایف بسیار مهمی را بر عهده دارند و این در حالی‌ست که بیشتر قوانین کار منطبق با شرایط مردان تهیه و تدوین شده که برای حل این مشکل باید نگاهی عمیق به وضعیت اشتغال بانوان در کشور داشته باشیم.

وزیر صنایع و معادن با اشاره به نقش بسیار حساس و محوری بانوان در امر خانواده، تصریح کرد: توجه به این حساسیت به معنای کمرنگ جلوه دادن نقش مردان در خانواده نیست اما توجه به نقش برجسته‌تر تحصیلات و آموزش زنان نسبت به مردان، اهمیت نقش‌آفرینی بانوان در دو حوزه خانواده و جامعه را پررنگ‌تر می‌کند.

محرابیان با بیان اینکه بانوان بیش 60درصد بیشتر نسبت به مردان در دانشگاه‌‌های کشور مشغول به تحصیل هستند، خاطر نشان کرد: متأسفانه در فعالیت‌های تولیدی و صنعتی کشور توجه کمتری به تحقیقات و پژوهش شده که با توجه به نسبت بالای بانوان تحصیل کرده در کشور می‌توان این بخش مهم را به آنها واگذار کرد.

وی در پایان گفت: امیدوارم برگزاری چنین همایش‌هایی نقطه‌ عطفی برای توسعه کارآفرینی توسط بانوان علاقمند باشد به‌نحوی که سرنوشت بانوان در حوزه صنعت و معدن توسط خودشان رقم بخورد.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :