فعالیت‌های بین‌المللی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خوشحال‌کننده است

۲۹ بهمن ۱۳۸۶ | ۰۴:۴۴ کد : ۱۶۷۷۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۵۷
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس...
فعالیت‌های بین‌المللی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خوشحال‌کننده است

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس علی‌اکبر محرابیان وزیر صنایع و معادن در مراسم افتتاحیه بیست‌وششمین گردهمایی سالانه علوم‌زمین گفت:‌ سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بهترین متخصصان  در حال فعالیت است که امیدواریم این گردهمایی یک گام کشور و علوم‌زمین را به جلو سوق دهد.

وی افزود: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  طرحی برای بین‌المللی کردن این گردهمایی از سال آینده دارد که برای تحقق این کار تلاش می‌کنیم زیرا ایران به عنوان نقطه مطلوب معدنی در دنیا شناسایی شده است.

محرابیان یادآور شد: دو روز پیش در جلسه هیات دولت ونزوئلا مشاهده کردیم که بسیاری از طرح‌های توسعه معادن این کشور را سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران انجام شده که این امر بسیار خوشحال‌کننده است.

وزیر صنایع و معادن تاکید کرد: ظرفیت بسیار خوبی در علم زمین‌شناسی کشور وجود دارد که بر همین اساس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور باید از نظر اعتبارات و جذب نیروی متخصص به ویژه جوانان ارتقا یابد.

وی در ادامه با بیان اینکه در حوزه مس و فولاد اولویت ویژه‌ای در کشور داریم، تصریح کرد: در صورت سرمایه‌گذاری در آنها می‌توانیم هم نیازهای توسعه‌ای را برطرف کرده و هم ارزش افزوده‌ زیاد ایجاد کنیم که در حال حاضر قابلیت صادرات سالانه چندین میلیارد دلار مس را در کشور داریم اما امروزه درآمد زیادی از این حوزه نصیب کشور نمی‌شود که لازم است برنامه‌ریزی ملی برای بهره‌گیری از این منابع خدادادی صورت گیرد.

وزیر صنایع و معادن گفت: منابع هیدورکربنی کشور مانع سرمایه‌گذاری جدی در معادن شده است که در صورت فعال کردن می توانیم بخش اعظم نیازهای کشور را از این راه تامین کنیم.

وی خاطر نشان کرد:‌ با دقت در توازن صنعتی و توسعه یافته کشور بیشتر منابع معدنی در مناطق دور افتاده و محروم قرار دارد که باید برنامه‌ریزی برای استقرار صنایع معدنی در کنار خود معادن صورت گیرد تا بتوانیم توسعه متوازن داشته باشیم.

محرابیان تصریح کرد: امروزه میزان انحراف معیار توسعه‌یافتگی در کشور قابل توجه است ظرف سال گذشته این رقم 9 درصد کاهش داشته که با این وجود امروزه با 30 درصد انحراف از معیار توسعه یافتگی هستیم که یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود آن استقرار صنایع معدنی در حوزه خود معادن است.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :